Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

O zubech se rozhoduje již před narozením dítěte

(Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc. | přečteno: 10124x )

Součástí péče o těhotné je i vyšetření u zubního lékaře a léčba zubního kazu.

shutterstock.com
Projdeme si obdobím těhotenství, prvním půlrokem a dalšími obdobími života dítěte, během kterých by měla nastávající mamnka, později maminka a ostatní členové rodiny vstřebat příslušné zdravotně preventivní informace k účinné péči o chrup dítěte a v duchu těchto informací se i chovat.

Součástí prenatální péče o dutinu ústní nastávající maminky je i odborné vyšetření u zubního lékaře a v případě potřeby i oprava závad na chrupu, eventuálně léčba zánětu dásní. Nastávající maminka si na radu zubního lékaře nebo dentální hygienistky příslušně opraví svůj dosavadní režim a účinnost ústní hygieny. Je třeba si uvědomit, že čím více zubu s kazem zůstává neošetřených, čím méně účinná je ústní hygiena a čím častěji se mlsají cukrovinky, tím více rizikových mikroorganismů bude přítomných ve slinách.

Hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách se dají nenákladným orientačním vyšetřením změřit. Pokud jejich hladiny zůstávají i po ošetření kazivého chrupu a účinném čistění zubu vysoké (o vysokých hladinách mluvíme tehdy, je-li v I ml sliny přítomno více než 105 kariogenních mikroorganismu), doporučuje se krátkodobě používat antimikrobiální ústní výplachy např. Corsodylem nebo Listerinem a po dvou až třech týdnech hladiny znovu změřit. Antimikrobiální profylaxe je prakticky vždy účinná a hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách poklesnou.

Těhotenství skončilo, miminko je na světě a mamince a ostatním starším členům rodiny zbývá zhruba půl roku na to, než se u dítěte otevře tzv. infekční okno pro invazi kariogenních mikroorganismů do jeho úst. Během té doby by si maminka mela opět nechat zkontrolovat zuby u zubního lékaře a nepolevovat v pravidelném a účinném čistění zubu. Stejně by se měly chovat i další dospělé osoby v rodině, které se podílejí podstatnou mírou na péči o dítě. Pokud se v průběhu těhotenství u maminky našly ve slinách vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů, je vhodné je znovu zkontrolovat, popřípadě je antimikrobiální ústní vodou snížit.

Všechno probíhá normálně, dítě je plně kojeno a dobře prospívá. Maminka si uvědomuje některé zlozvyky spojené s kojením a s uklidňovacími praktikami a snaží se je odbourat ještě v době, kdy infekce dětských úst kariogenními mikroorganismy nehrozí. Kojení je aktem aktivního příjmu výživy a dítě by se nemělo naučit u prsu usínat. My už přece víme, že mateřské mléko obsahuje cukry a že se ve spánku snižuje tvorba slin. Některé děti dostanou dudlík. Odborníci v preventivním zubním lékařství se dudlíku příliš nebrání. Dudlík se ale nesmí namáčet ve slinách dospělých, a zejména ne "omývat" v ústech, když upadl na zem. Že byste to nikdy neudělali? Nemylte se, je to velmi zakořeněný zlozvyk.

Přichází slavnostní okamžik, někdo z dospělých objevil v dětské pusince první zoubek. Podle české tradice má za tento objev dostat "na šaty", my ale už víme, že se právě otevřelo infekční okno pro osídlení dětských úst kariogenními mikroorganismy. Úsilí maminky a ostatních clenu rodiny teď bude směřovat k tomu, aby se infekt kariogenními mikroorganismy oddálil, alespoň o několik let, než dozraje povrch skloviny. Nakonec k infektu stejně dojde, vždyť více než 65 procent školních dětí a 85 procent dospělých ty streptokoky a laktobacily v ústech stejně má. O úspěšnosti infektu rozhodují tyto okolnosti: vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů ve slinách "dárce", opakovanost infektu a současně opakovaná přítomnost cukru v ústech dítěte.

Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

46%
54%
Zatím hlasovalo 122 lidí

Mohlo by vás zajímat

Pleny

Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

První úsměv

Novorozenec přinesený z porodnice je krásný, avšak bez ducha. Neumí ještě ovládat mimické svaly. S nezúčastněným výrazem ve tváři spí, jí a pláče, občas vytvoří různé grimasy.

Průjmová onemocnění v dětském věku

S blížícím se obdobím prázdnin a dovolených je vhodné se zmínit o možném riziku střevních infekcí. Frekvence těchto onemocnění zažívacího traktu je stále dosti vysoká a právě v letních měsících obvykle významně vzrůstá.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.