Inzerce

O zubech se rozhoduje již před narozením dítěte

23. srpna 2007, Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc.   |   přečteno: 9208x

Součástí péče o těhotné je i vyšetření u zubního lékaře a léčba zubního kazu.

foto: shutterstock.com
Projdeme si obdobím těhotenství, prvním půlrokem a dalšími obdobími života dítěte, během kterých by měla nastávající mamnka, později maminka a ostatní členové rodiny vstřebat příslušné zdravotně preventivní informace k účinné péči o chrup dítěte a v duchu těchto informací se i chovat.

Součástí prenatální péče o dutinu ústní nastávající maminky je i odborné vyšetření u zubního lékaře a v případě potřeby i oprava závad na chrupu, eventuálně léčba zánětu dásní. Nastávající maminka si na radu zubního lékaře nebo dentální hygienistky příslušně opraví svůj dosavadní režim a účinnost ústní hygieny. Je třeba si uvědomit, že čím více zubu s kazem zůstává neošetřených, čím méně účinná je ústní hygiena a čím častěji se mlsají cukrovinky, tím více rizikových mikroorganismů bude přítomných ve slinách.

Hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách se dají nenákladným orientačním vyšetřením změřit. Pokud jejich hladiny zůstávají i po ošetření kazivého chrupu a účinném čistění zubu vysoké (o vysokých hladinách mluvíme tehdy, je-li v I ml sliny přítomno více než 105 kariogenních mikroorganismu), doporučuje se krátkodobě používat antimikrobiální ústní výplachy např. Corsodylem nebo Listerinem a po dvou až třech týdnech hladiny znovu změřit. Antimikrobiální profylaxe je prakticky vždy účinná a hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách poklesnou.

Těhotenství skončilo, miminko je na světě a mamince a ostatním starším členům rodiny zbývá zhruba půl roku na to, než se u dítěte otevře tzv. infekční okno pro invazi kariogenních mikroorganismů do jeho úst. Během té doby by si maminka mela opět nechat zkontrolovat zuby u zubního lékaře a nepolevovat v pravidelném a účinném čistění zubu. Stejně by se měly chovat i další dospělé osoby v rodině, které se podílejí podstatnou mírou na péči o dítě. Pokud se v průběhu těhotenství u maminky našly ve slinách vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů, je vhodné je znovu zkontrolovat, popřípadě je antimikrobiální ústní vodou snížit.

Všechno probíhá normálně, dítě je plně kojeno a dobře prospívá. Maminka si uvědomuje některé zlozvyky spojené s kojením a s uklidňovacími praktikami a snaží se je odbourat ještě v době, kdy infekce dětských úst kariogenními mikroorganismy nehrozí. Kojení je aktem aktivního příjmu výživy a dítě by se nemělo naučit u prsu usínat. My už přece víme, že mateřské mléko obsahuje cukry a že se ve spánku snižuje tvorba slin. Některé děti dostanou dudlík. Odborníci v preventivním zubním lékařství se dudlíku příliš nebrání. Dudlík se ale nesmí namáčet ve slinách dospělých, a zejména ne "omývat" v ústech, když upadl na zem. Že byste to nikdy neudělali? Nemylte se, je to velmi zakořeněný zlozvyk.

Přichází slavnostní okamžik, někdo z dospělých objevil v dětské pusince první zoubek. Podle české tradice má za tento objev dostat "na šaty", my ale už víme, že se právě otevřelo infekční okno pro osídlení dětských úst kariogenními mikroorganismy. Úsilí maminky a ostatních clenu rodiny teď bude směřovat k tomu, aby se infekt kariogenními mikroorganismy oddálil, alespoň o několik let, než dozraje povrch skloviny. Nakonec k infektu stejně dojde, vždyť více než 65 procent školních dětí a 85 procent dospělých ty streptokoky a laktobacily v ústech stejně má. O úspěšnosti infektu rozhodují tyto okolnosti: vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů ve slinách "dárce", opakovanost infektu a současně opakovaná přítomnost cukru v ústech dítěte.

Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg

autor: Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Co děláte, když vás začnou bolet záda?
Zatím hlasovalo 216 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 08:04:37

    A kolikátky máš dioptrie? Před tím si nosila jen brýle? Já jsem si objednávala čočky… Diskutovat

  • Věra (Ječné zrno, vlčí zrno) 16. října 2019, 08:57:42

    Prosím co na opakované jecne zrno Diskutovat

  • Žofi (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 14:03:12

    Mám na pravém oku 1.25, levém 1. Brýle nosím stále ale jen když jsem doma a dívám se na… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.