Inzerce

O zubech se rozhoduje již před narozením dítěte

(Prof. MUDr. Zdeněk Broukal CSc. | přečteno: 9806x )

Součástí péče o těhotné je i vyšetření u zubního lékaře a léčba zubního kazu.

shutterstock.com
Projdeme si obdobím těhotenství, prvním půlrokem a dalšími obdobími života dítěte, během kterých by měla nastávající mamnka, později maminka a ostatní členové rodiny vstřebat příslušné zdravotně preventivní informace k účinné péči o chrup dítěte a v duchu těchto informací se i chovat.

Součástí prenatální péče o dutinu ústní nastávající maminky je i odborné vyšetření u zubního lékaře a v případě potřeby i oprava závad na chrupu, eventuálně léčba zánětu dásní. Nastávající maminka si na radu zubního lékaře nebo dentální hygienistky příslušně opraví svůj dosavadní režim a účinnost ústní hygieny. Je třeba si uvědomit, že čím více zubu s kazem zůstává neošetřených, čím méně účinná je ústní hygiena a čím častěji se mlsají cukrovinky, tím více rizikových mikroorganismů bude přítomných ve slinách.

Hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách se dají nenákladným orientačním vyšetřením změřit. Pokud jejich hladiny zůstávají i po ošetření kazivého chrupu a účinném čistění zubu vysoké (o vysokých hladinách mluvíme tehdy, je-li v I ml sliny přítomno více než 105 kariogenních mikroorganismu), doporučuje se krátkodobě používat antimikrobiální ústní výplachy např. Corsodylem nebo Listerinem a po dvou až třech týdnech hladiny znovu změřit. Antimikrobiální profylaxe je prakticky vždy účinná a hladiny kariogenních mikroorganismu ve slinách poklesnou.

Těhotenství skončilo, miminko je na světě a mamince a ostatním starším členům rodiny zbývá zhruba půl roku na to, než se u dítěte otevře tzv. infekční okno pro invazi kariogenních mikroorganismů do jeho úst. Během té doby by si maminka mela opět nechat zkontrolovat zuby u zubního lékaře a nepolevovat v pravidelném a účinném čistění zubu. Stejně by se měly chovat i další dospělé osoby v rodině, které se podílejí podstatnou mírou na péči o dítě. Pokud se v průběhu těhotenství u maminky našly ve slinách vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů, je vhodné je znovu zkontrolovat, popřípadě je antimikrobiální ústní vodou snížit.

Všechno probíhá normálně, dítě je plně kojeno a dobře prospívá. Maminka si uvědomuje některé zlozvyky spojené s kojením a s uklidňovacími praktikami a snaží se je odbourat ještě v době, kdy infekce dětských úst kariogenními mikroorganismy nehrozí. Kojení je aktem aktivního příjmu výživy a dítě by se nemělo naučit u prsu usínat. My už přece víme, že mateřské mléko obsahuje cukry a že se ve spánku snižuje tvorba slin. Některé děti dostanou dudlík. Odborníci v preventivním zubním lékařství se dudlíku příliš nebrání. Dudlík se ale nesmí namáčet ve slinách dospělých, a zejména ne "omývat" v ústech, když upadl na zem. Že byste to nikdy neudělali? Nemylte se, je to velmi zakořeněný zlozvyk.

Přichází slavnostní okamžik, někdo z dospělých objevil v dětské pusince první zoubek. Podle české tradice má za tento objev dostat "na šaty", my ale už víme, že se právě otevřelo infekční okno pro osídlení dětských úst kariogenními mikroorganismy. Úsilí maminky a ostatních clenu rodiny teď bude směřovat k tomu, aby se infekt kariogenními mikroorganismy oddálil, alespoň o několik let, než dozraje povrch skloviny. Nakonec k infektu stejně dojde, vždyť více než 65 procent školních dětí a 85 procent dospělých ty streptokoky a laktobacily v ústech stejně má. O úspěšnosti infektu rozhodují tyto okolnosti: vysoké hladiny kariogenních mikroorganismů ve slinách "dárce", opakovanost infektu a současně opakovaná přítomnost cukru v ústech dítěte.

Chcete mít jistotu, že se ve vašich ústech nevyskytují bakterie zubního kazu? Požádejte lékaře o provedení mikrobilologického testu.

Inzerce
Zitenax_banner_500x150.jpg
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace
Partner rubriky Péče o miminko
Partner rubriky Péče o miminko

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 296 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kojení

Kojení dětí je už od pradávna jedním z obecných rysů všech kultur, protože na něm záviselo samotné přežití narozeného dítěte. Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejhodnotnější výživa pro novorozence a kojence a v plném rozsahu je nelze ničím nahradit...

Baby masáže a jiné dobré věci nejen pro miminka

Přirozený porod je pro maminku i miminko náročnou zkušeností.

Může barva na vlasy ovlivnit zdraví mého budoucího dítěte?

Lékařská genetika patří v současné době k nejmladším a nejrychleji se rozvíjejícím oborům medicíny. MUDr. Vladimír Gregor, primář Oddělení lékařské genetiky Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou, odpovídal na aktuální dotazy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.