Inzerce https://www.lekarna.cz/akce-3-za-cenu-2/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=akce-3-za-cenu-2

Objev z Brna: rychlá diagnóza chřipky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7991x )

Během okamžiku a pomocí speciálního testu můžete už příští rok zjistit, zda trpíte jen lehkým nachlazením, nebo jste infikováni virem chřipky. Test je jednoduchý podobně jako test těhotenský a představuje velký potenciál hlavně pro praktické lékaře: ti by měli okamžitou odezvu, zda má pacient virové nebo bakteriální onemocnění a jaké nasadit léčebné postupy.

Mendelova univerzita Brno
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Rychlý a levný způsob, jak diagnostikovat chřipku, objevili vědci z Mendelovy univerzity v Brně a CEITECu VUT.K testu použili filtrační papír s  kvantovými tečkami – tedy uměle vyrobenými nanočásticemi. Nový objev by mohl sloužit lékařům a nemocným k rychlému rozpoznání virů chřipky už v příštím roce. Zásadní význam pak bude mít při epidemiích nebezpečných virů, jako jsou mexická či ptačí chřipka.

Dvě drobné tečky na obyčejném filtračním papíře – jedna pod světlem ultrafialové baterky matně prosvítá, druhá je výrazně jasnější. Nový objev brněnských vědců sice vypadá velmi jednoduše, pro včasné odhalení chřipkového onemocnění má však přelomový význam. „Různými metodami detekce chřipkových virů se zabýváme už několik let. Teprve letos jsme přišli na to použít pro jejich rozpoznávání kvantové tečky,“ uvedl René Kizek, vedoucí vědeckého týmu z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně. Kvantové tečky jsou částice o velikosti jen několika nanometrů. V tomto případě vědci použili sulfid kademnatý, který pod ultrafialovým světlem světélkuje.  

Podle Vojtěcha Adama, člena výzkumného týmu, je hlavní přínos objevu především v rychlosti zjištění přítomnosti viru. To trvá pouze několik minut, stejně jako u těhotenského testu. Je k tomu zapotřebí pouze vzorek z nosohltanu. Proti tomu současná diagnostika virů chřipky se provádí ve speciálních laboratořích a trvá několik dnů. Tento čas by měli pacienti s podezřením na virovou infekci trávit v karanténě. „V případě masové nákazy by byl takový diagnostický nástroj naprosto neocenitelný,“ doplnil Pavel Kopel, specialista týmu na výrobu kvantových teček. Nezanedbatelná je i finanční stránka nové metody, která je nepoměrně levnější než diagnostika ve specializované laboratoři. V současné době vědci žádají o patent vynálezu.

Pomocník pro lékaře a nemocné

Testovací sada složená z filtračního papírku s kvantovými tečkami a ultrafialové baterky by se mohla prodávat v běžných lékárnách či supermarketech. Lidé by tak jednoduše sami doma zjistili, zda trpí jen lehkým nachlazením, nebo jsou infikování virem chřipky. Velký potenciál využití testu je v ordinacích praktických lékařů. Ti by měli okamžitou odezvu, zda má pacient virové nebo bakteriální onemocnění a zda je nutné nasadit léčebné postupy.

Další ambice výzkumníků

Ačkoliv je vynález brněnských vědců z Ústavu chemie a biochemie MENDELU a  CEITECu VUT využitelný už ve své současné podobě, jejich výzkum zdaleka nekončí. Jejich cílem je dosáhnout rozpoznání přesných typů virů chřipky. To bude výzkumníkům trvat ještě několik měsíců. „Výsledek výzkumu je neocenitelný zejména v případě nebezpečných virů jako je H5N1, známý virus ptačí chřipky. Důvodem, proč se pandemie této chřipky vědci tak obávají, je vysoká úmrtnost, která se pohybuje mezi 60 až 80 procenty. V případě, že tento nebezpečný vir zmutuje na typ přenosný z člověka na člověka, což se zatím naštěstí nestalo, znamenalo by to velké ztráty na životech v případě, že nebude rychle rozpoznáno epicentrum nákazy. Pak bude rychlé rozpoznání virů chřipky naprosto klíčové,“ upřesnil René Kizek.

Přečtěte si také

Nová léčba srdce: propíchnutí srdeční přepážky

Prevence křečových žil: nedávejte nohu přes nohu

Počet operací šedého zákalu v ČR roste

Napište nám do diskuse nebo na [email protected].

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Chřipka

Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce