Inzerce

Objev z Brna: rychlá diagnóza chřipky

18. července 2013, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 6369x

Během okamžiku a pomocí speciálního testu můžete už příští rok zjistit, zda trpíte jen lehkým nachlazením, nebo jste infikováni virem chřipky. Test je jednoduchý podobně jako test těhotenský a představuje velký potenciál hlavně pro praktické lékaře: ti by měli okamžitou odezvu, zda má pacient virové nebo bakteriální onemocnění a jaké nasadit léčebné postupy.

foto: Mendelova univerzita Brno
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Rychlý a levný způsob, jak diagnostikovat chřipku, objevili vědci z Mendelovy univerzity v Brně a CEITECu VUT.K testu použili filtrační papír s  kvantovými tečkami – tedy uměle vyrobenými nanočásticemi. Nový objev by mohl sloužit lékařům a nemocným k rychlému rozpoznání virů chřipky už v příštím roce. Zásadní význam pak bude mít při epidemiích nebezpečných virů, jako jsou mexická či ptačí chřipka.

Dvě drobné tečky na obyčejném filtračním papíře – jedna pod světlem ultrafialové baterky matně prosvítá, druhá je výrazně jasnější. Nový objev brněnských vědců sice vypadá velmi jednoduše, pro včasné odhalení chřipkového onemocnění má však přelomový význam. „Různými metodami detekce chřipkových virů se zabýváme už několik let. Teprve letos jsme přišli na to použít pro jejich rozpoznávání kvantové tečky,“ uvedl René Kizek, vedoucí vědeckého týmu z Ústavu chemie a biochemie Mendelovy univerzity v Brně. Kvantové tečky jsou částice o velikosti jen několika nanometrů. V tomto případě vědci použili sulfid kademnatý, který pod ultrafialovým světlem světélkuje.  

Podle Vojtěcha Adama, člena výzkumného týmu, je hlavní přínos objevu především v rychlosti zjištění přítomnosti viru. To trvá pouze několik minut, stejně jako u těhotenského testu. Je k tomu zapotřebí pouze vzorek z nosohltanu. Proti tomu současná diagnostika virů chřipky se provádí ve speciálních laboratořích a trvá několik dnů. Tento čas by měli pacienti s podezřením na virovou infekci trávit v karanténě. „V případě masové nákazy by byl takový diagnostický nástroj naprosto neocenitelný,“ doplnil Pavel Kopel, specialista týmu na výrobu kvantových teček. Nezanedbatelná je i finanční stránka nové metody, která je nepoměrně levnější než diagnostika ve specializované laboratoři. V současné době vědci žádají o patent vynálezu.

Pomocník pro lékaře a nemocné

Testovací sada složená z filtračního papírku s kvantovými tečkami a ultrafialové baterky by se mohla prodávat v běžných lékárnách či supermarketech. Lidé by tak jednoduše sami doma zjistili, zda trpí jen lehkým nachlazením, nebo jsou infikování virem chřipky. Velký potenciál využití testu je v ordinacích praktických lékařů. Ti by měli okamžitou odezvu, zda má pacient virové nebo bakteriální onemocnění a zda je nutné nasadit léčebné postupy.

Další ambice výzkumníků

Ačkoliv je vynález brněnských vědců z Ústavu chemie a biochemie MENDELU a  CEITECu VUT využitelný už ve své současné podobě, jejich výzkum zdaleka nekončí. Jejich cílem je dosáhnout rozpoznání přesných typů virů chřipky. To bude výzkumníkům trvat ještě několik měsíců. „Výsledek výzkumu je neocenitelný zejména v případě nebezpečných virů jako je H5N1, známý virus ptačí chřipky. Důvodem, proč se pandemie této chřipky vědci tak obávají, je vysoká úmrtnost, která se pohybuje mezi 60 až 80 procenty. V případě, že tento nebezpečný vir zmutuje na typ přenosný z člověka na člověka, což se zatím naštěstí nestalo, znamenalo by to velké ztráty na životech v případě, že nebude rychle rozpoznáno epicentrum nákazy. Pak bude rychlé rozpoznání virů chřipky naprosto klíčové,“ upřesnil René Kizek.

Přečtěte si také

Nová léčba srdce: propíchnutí srdeční přepážky

Prevence křečových žil: nedávejte nohu přes nohu

Počet operací šedého zákalu v ČR roste

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 24 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petr st. (Rivotril) 17. srpna 2019, 11:43:10

    Ahojte kamaradi, uz mesic jsem na tom dost spatne. Totalni vycerpani z nevyspani. Jsem v polovine… Diskutovat

  • Michal (Rivotril) 17. srpna 2019, 19:38:43

    Peťo ahoj! To mě moc mrzí, ze máš takový zdravotní propad....doufám, ze se zase odrazís… Diskutovat

  • Marketa (Urologický problém?) 17. srpna 2019, 21:33:15

    Tohle si pores v lekarne, oni ti i dost poradi, me takto ve vsem radi v lekarne drmax.cz, takze i s… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.