Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Očkování proti chřipce – účinná prevence

(20. října 2023, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 902x )

Virus chřipky se u nás vyskytuje v zimních měsících, a proto je vhodné očkovat na podzim, před začátkem chřipkové sezóny. Vedle rizikových skupin pacientů a seniorů by se o očkování proti chřipce měly zajímat také rodiče dětí do pěti let a těhotné ženy. Česká vakcinologická společnost doporučuje očkování také všem lidem nad 50 let.

shutterstock.com

Očkování proti chřipce patří mezi nepovinná očkování, odborníci jej však u rizikových skupin doporučují. Proti chřipce je nutno se očkovat každoročně – vakcína se pro každou novou sezonu mění podle toho, jaký typ chřipkových virů je očekáván. Ideální období pro očkování je od říjná do prosince. Organismus je chráněn zhruba za 14 dní po aplikaci vakcíny. V sezóně 2023/2024 jsou na očkování proti chřipce k dispozici vakcíny Vaxigrip Tetra, Influvac Tetra, Efluelda, Fluenz Tetra (pro děti do 18 let).

Kdo má nárok na úhradu očkování proti chřipce z veřejného zdravotního pojištění?

Očkování proti chřipce mají z veřejného zdravotního pojištění plně hrazeno pojištěnci nad 65 let, a to v České republice všemi dostupnými vakcínami proti tomuto onemocněním. Hrazenou mají jak vakcínu, tak její aplikaci.

Úhrada očkování dalším skupinám pojištěnců

Z veřejného zdravotního pojištění mají očkování proti chřipce také hrazeny zákonem stanovené skupiny pojištěnců (viz níže). Vakcína je těmto pojištěncům hrazena do výše ekonomicky nejméně náročné varianty, aplikace vakcíny je plně hrazena.

Nárok na očkování proti chřipce z veřejného zdravotního pojištění mají:

  • zdravotníci a další odborní pracovníci ve zdravotnictví
  • zákonem určené rizikové skupiny pojištěnců bez věkového omezení – rizikoví pacienti např. s onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, diabetem atd.
  • pojištěnci umístění ve zdravotnických zařízeních poskytovatele dlouhodobé lůžkové péče, v domovech pro seniory, v domovech pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem

Skupiny pojištěnců a podmínky úhrady očkování proti chřipce stanovuje zákon o veřejném zdravotním pojištění (konkrétně § 30 zákona č.  48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění).

Hradí se nějaký doplatek?

V případě aplikace očkovací látky se neplatí nic, ta je plně hrazena zdravotní pojišťovnou přímo poskytovateli zdravotní péče (pokud má se zdravotní pojišťovnou uzavřenu smlouvu o poskytování a úhradě hrazených služeb). Pokud je vakcína proti chřipce pojištěnci hrazena do výše ekonomicky nejméně náročné varianty a klient si vybere vakcínu jinou než ekonomicky nejméně náročnou, musí si uhradit rozdíl v ceně (doplatek) sám. Tento doplatek hradí přímo poskytovateli, který očkování provede.

Kde se můžu nechat naočkovat?

Pojištěnci, kteří mají očkování proti chřipce hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, se mohou v ideálním případě obrátit na svého registrujícího praktického lékaře nebo jiného smluvního poskytovatele zdravotních služeb (měli by být dle poptávky svých pacientů vakcínou zásobeni).

Aby mohlo být pojištěnci očkování uhrazeno (dle stanovených podmínek) zdravotní pojišťovnou, musí být provedeno u smluvního poskytovatele zdravotních služeb (tzn. u takového, který má smlouvu se zdravotní pojišťovnou pojištěnce).

Očkování dětí proti chřipce

Malé děti, především do dvou let věku mohou prodělat chřipku v závažnější formě, stejně jako populace seniorů. Do 5 let věku bývá u nás hospitalizováno ročně cca 500 dětí s chřipkou a především jejími komplikacemi, chronicky nemocné děti do 5 let věku mají riziko hospitalizace 2,5-5x větší než stejně staré jinak zdravé děti. „Klasickými příznaky“ jsou z plného zdraví vzniklá horečka, bolesti kloubů, svalů, hlavy, později se přidá suchý kašel, rýma nebývá, pouze ev. pocit ucpaného nosu. Kojenci mohou mít ale příznaky zcela necharakteristické - nechutenství, zvracení, průjem. Za „normálních okolností“ v sezóně onemocní až 20 % dětské populace, ve školním věku až 40 %. Děti mají větší infekční virovou nálož a delší dobu virus vylučují. Mohou být tedy i významným zdrojem infekce pro své okolí. To vše jsou, myslím, argumenty mluvící o vhodnosti očkování.  

Navíc  je aktuálně u praktických dětských lékařů k dispozici vakcína, která se místo aplikace do svalu, tedy „píchnutí“, aplikuje ve formě nosního spreje. Aplikace je vysoce komfortní, jelikož se očkovací látka vstříkne přímo na povrch nosní sliznice. Jednoduchým stiskem aplikátoru se postupně vpraví do obou nosních dírek. Tento způsob je v podstatě podobný tomu, jak se běžný virus chřipky dostává do těla.

Na dítě aplikace neklade žádné nároky. Nemusí látku vdechovat ani nijak vtahovat nosem. Tato vakcína je doporučena pro děti a mladistvé ve věku od dvou do osmnácti let a stačí jedna dávka. Dvě dávky jsou nutné pouze u dětí do 9 let věku, které nebyly v minulosti proti chřipce očkované. Vakcínu může zajistit buď pediatr nebo ji lze na lékařský předpis zakoupit v lékárně a u lékaře si ji nechat aplikovat.

Očkování proti chřipce a covidu lze aplikovat najednou

Vakcínu proti covidu i chřipce lze aplikovat v jednom dni, vždy jednu látku do jednoho ramene, aby byla vidět případná reakce. Vakcíny mohou zájemci dostat u svých praktických lékařů, kteří si je mohou objednat. Pokud to z jakéhokoliv důvodu u jejich registrujícího praktika nejde, mohou vyhledat jiného a naočkovat se u něj, aniž by se zde museli registrovat. Další možností jsou pak očkovací centra. V každém kraji je k dispozici alespoň jedno.

Očkování je jedním z největších úspěchů moderní medicíny a působí jako základní nástroj prevence v předcházení komplikací, těžkému průběhu onemocnění a dlouhodobých následků prodělaného onemocnění. 

Zdroj: vzp.cz, mzcr.cz

Pokud máte dotazy k volbě léků, dávkování či kontraindikacím, zeptejte se lékárníků v online poradně na Lékárna.cz. Zeptejte se jich sami, nebo se podívejte na dotazy, které už zodpověděli.

Přihlaste se k odběru newsletteru
Získáte zdarma výběr těch nejlepších článků, které vám poradí ve zdraví i nemoci.
thermeeno_500x150_3_v2.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Chřipka
Partner rubriky Chřipka

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/vzdalena-odborna-pece/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=vzdalena-odborna-pece

Mohlo by vás zajímat

Horečka

Horečka není nemocí v pravém slova smyslu. Je to příznak onemocnění, výstražný signál, které tělo vysílá a říká: "Pozor, asi budu nemocné."

Chřipka - léky

Ucpaný nos, urputná rýma nebo naopak bolest hlavy, kloubů a strašlivá únava provázející chřipku, to jsou nepříjemnosti, které vás mohou přepadnout kdykoli. Je dobré začít s nimi bojovat co nejrychleji a mít doma po ruce některý z přípavků, který pomůže zmírnit všechny průvodní potíže.

Prevence chřipky u dětí

Nejúčinnější prevencí proti onemocnění chřipkou je u dospělých očkování. Jak je tomu u dětí?

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce