Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Příprava na očkování
Dítě by mělo být úplně zdravé, alespoň 14 dní před očkováním by nemělo mít rýmu, kašel ani být nachlazené. Dbejte na dostatečnou vyváženou stravu - každé očkování je zásah do nezralého organismu a oslabuje ho. Doplňujte vitamíny - vitamín C pomáhá eliminovat toxiny, vitamín D podporuje imunitu, vitamín E působí protizánětlivě, denně podávejte lžičku rybího tuku, který tlumí zánětlivé reakce. Před očkováním nezatěžujte dětský organismus, dítě by mělo být odpočinuté a dobře naladěné.
Pomohou i homeopatika
Bolest po píchnutí jehlou snižuje lék Ledum palustre 15 CH (ráno před očkováním 5 kuliček a po dávce dát i večer a ráno i večer následující den). Následky očkování na modifikovanou imunitní reakci a k detoxikaci těla po očkování se hned po očkování podává Thuya occidentalis 9 CH (5 kuliček po očkování a následně stejnou dávku jednou denně po dobu čtrnácti dnů po očkování).
Kdy je vhodné očkování odložit
- když je dítě nachlazené
- pokud dítě před očkováním prodělalo infekční onemocnění - zánět středního ucha nebo chřipku
- je unavené a více spí, je podrážděné, nebo má zvýšenou teplotu
- pokud se chystáte na dovolenou
Jak na reakce po očkování
Závažné alergické reakce
Velmi vzácně se může po očkování objevit závažná alergická reakce. Proto lékaři zásadně doporučují rodičům, aby se vždy po každém očkování zdrželi v čekárně ordinace po dobu 30 minut. Tento postup se doporučuje po aplikaci jakéhokoliv léčiva do svalu, do podkoží nebo do žíly. I když jsou okamžité alergické reakce po očkování extrémně vzácné, je nezbytné tento postup dodržet.
Místní reakce po očkování
Místní otok a zarudnutí lze krátkodobě zchladit například chladivým gelovým sáčkem, který přiložíme přes suchou tkaninu po dobu maximálně deseti minut. Toto lze zopakovat několikrát během dne.
Horečka
U některých dětí se po očkování může vyskytnout horečka. Pokud se objeví, bývá to většinou za několik hodin po očkování u neživých vakcín (např. po očkování hexavakcínou, vakcínou proti pneumokokům nebo meningokokům) nebo za několik dnů (7-10) po podání živé vakcíny (např. vakcína proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím). Horečkou se rozumí tělesná teplota vyšší než 38st C. Pokud má dítě jen zvýšenou teplotu, tedy teplotu mezi 37 a 38 st C, léky nepodáváme, jen teplotu dle vývoje pravidelně kontrolujeme nejméně jednou za hodinu, při narůstání teploty častěji. V případě obtíží je vhodné dítě pečlivě kontrolovat i v průběhu noci. Pokud teplota dítěti stoupne nad 38 st C, podáváme léky na snížení horečky. Kojencům se podává nejčastěji lék s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu, ve formě čípku nebo sirupu. Dávkování jednotlivých léků je uvedeno v příslušných příbalových letácích, přesné dávkování podle aktuální hmotnosti dítěte konzultujte s praktickým dětským lékařem, který vám také vysvětlí i další možnosti srážení horečky.
Zvracení a průjem
Opět jde jen o přechodné vedlejší účinky, které samy odezní. Nezapomínejte doplňovat tekutiny! Jedná-li se o miminko, které kojíte, pokračujte v kojení, ale jen v malých dávkách.
Bulka v místě vpichu
Ani v tomto případě se nemusíte znepokojovat. Bulka zmizí sama, ale může to trvat i pár týdnů.
Slabost, mdloby
To je méně častá komplikace očkování. Pokud se dítěti točí po očkování hlava, je lepší zaujmout polohu vleže a zvednout nohy nahoru. Během chvíle by se dítěti mělo udělat lépe.
Únava a podráždění dítěte
U části dětí lze po aplikaci očkování pozorovat větší či menší změnu chování oproti normálu. Tato změna trvá většinou pouze několik hodin. Děti mohou být plačtivější než obvykle, mohou vyžadovat více spánku nebo naopak častější kojení, mohou být podrážděné. Nelze dopředu odhadnout, jak bude dítě na očkování reagovat. Proto se připravte na to, vyhovět mu v jeho aktuálních požadavcích. Uklidňujte ho vámi vyzkoušenými způsoby, přikládejte ho častěji ke kojení, pokud to vyžaduje, případně mu dopřejte odpočinek. Déletrvající neztišitelný pláč zkonzultujte s praktickým dětským lékařem.
Kdy vyhledat lékaře
Některé vedlejší účinky očkování mohou být závažnější a je nutná návštěva lékaře. Naštěstí jsou vzácné. Patří k nim:
- Záchvaty křečí: S vysokou horečkou mohou u dítěte přijít tzv. febrilní křeče. Trvají 20 vteřin až několik minut. Naštěstí záchvat vypadá děsivěji, než je jeho skutečná závažnost. Projevují se tak, že dítě s horečkou vám náhle ztuhne, zakouká se, oči může otočit v sloup, nereaguje na oslovení. Potom začnou záškuby svalů, buď celého těla nebo jenom končetin. Pokud toto nastane, zavolejte záchranku. Febrilní křeče obvykle nemívají závažné následky.
- Intususcepce: Stav označovaný tímto cizím slovem vznikne, když se určitá část střeva zasune do další. U dětí se projevuje pláčem a silnou bolestí břicha. Je to vzácná komplikace očkování proti rotavirům. Náprava vyžaduje lékařský zákrok.
- Anafylaxe: Život ohrožující alergická reakce nastává nejčastěji do 15 minut od podání vakcíny. Projevuje se zrudnutím, otoky, nevolností, zvracením a potížemi s dýcháním. Stav vyžaduje okamžitý lékařský zásah.
Pokud potřebujete poradit s výběrem vhodného produktu, kontaktujte lékárníky v poradně na Lékárna.cz.