Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Omicron nepodceňujte, praktického lékaře kontaktujte včas

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2324x )

Přestože se varianta omikron jeví jako méně nebezpečná než varianta delta, lékaři upozorňují, že stále není vhodné ji brát na lehkou váhu. Zejména pak v případě rizikových skupin pacientů – starších lidí nebo pacientů s chronickými chorobami, jako jsou cukrovka, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) nebo vysoký krevní tlak. Hrozící nebezpečí si tito pacienti mnohdy nepřipouštějí, a po pozitivním testu dokonce váhají, zda zavolat svému praktickému lékaři. Ten přitom může při včasné diagnóze doporučit antivirotika, a zabránit tak těžkému průběhu nemoci.

shutterstock.com

U původních mutací bylo poměrně snadné zjistit, že se jedná o Covid-19. Příznaky byly specifičtější. Nakažení často přicházeli o čich a chuť, měli kašel a zacpaný nos, bolely je klouby a celé tělo. Infekčnější omikron způsobuje většinou mírný průběh onemocnění a méně pacientů potřebuje nemocniční léčbu. Nejčastěji hlášené příznaky omikronu jsou opravdu velmi podobné nachlazení, zvláště u lidí, kteří byli očkovaní.

Příznaky omikronu

Mezi nejčastější příznaky patří:

  • rýma
  • bolest hlavy
  • únava
  • kýchání
  • bolest v krku
  • kašel
  • chraptivý hlas
  • zimnice
  • horečka
  • závrať
  • zamlžení mysli
  • bolest svalů
  • ztráta čichu
  • bolest na hrudi

U očkovaných lidí jsou pak příznaky ještě daleko méně citelné. Infekce začíná suchým, škrábavým hrdlem, které působí bolest při polykání. Bolest v krku je často doprovázená ucpáním dutin a bolestí hlavy, po níž následuje o den později kašel. U nemocných se také projevuje únava a bolest těla. Lidé, kteří jsou jinak aktivní, se najednou potřebují posadit, odpočinou a podřimují.

Jedinečným příznakem pro tuto variantu je navíc i noční pocení, pro jiné kmeny koronaviru tento symptom typický nebyl, avšak neobjevuje se často. Příznaky se liší i u dospělých a dětí. Mezi dětské příznaky nejčastěji patří především horečka, rýma, bolest v krku, celková schvácenost, popřípadě suchý kašel. 

To, že se nemoc projevuje mírným způsobem, ale neznamená, že se nemůže přetavit v těžký průběh s příznaky předchozích mutací. Právě kvůli časté záměně s nachlazením pacienti nevědomě podcení léčbu a pak omikron udeří naplno.

Rizikoví pacienti často nejsou obezřetní, potíže ignorují

„Přestože ve většině případů covidu-19 způsobeného variantou omikron postačí domácí léčba obvyklými léky, je vhodné, aby lidé znali své rizikové faktory. Mezi ně patří především věk nad 65 let, obezita, cukrovka, vysoký tlak, chronické plicní onemocnění, závažné onemocnění srdce, jater či ledvin nebo závažná porucha obranyschopnosti, užívání léků, které snižují imunitu, a probíhající onkologická léčba. Pokud totiž nakažený splňuje jedno z kritérií a zároveň se potýká s příznaky covidu, měl by okamžitě kontaktovat svého ošetřujícího lékaře a probrat s ním možnosti léčby, aby nedošlo ke zhoršení stavu,“ apeluje prim. MUDr. Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP.

Lék molnupiravir na omikron zabírá

Lékaři na riziko rozvoje covidu do vážného stavu pro určité skupiny obyvatel upozorňují dlouhodobě, stále se však objevují pacienti, kteří se radami neřídí.
„Antivirotika, která na omikron zabírají, je pacientům nutné nasadit dříve, než se nemoc zhorší. Proto jakmile náš pacient o nákaze ví, měl by nás kontaktovat a domluvit se, jak postupovat. Zrovna nedávno se mi pacient ozval až po třech dnech, kdy mu nebylo dobře, přestože je mu přes osmdesát a má chronické onemocnění srdce,“ popisuje MUDr. Ludmila Bezdíčková, praktická lékařka a členka výboru Společnosti všeobecného lékařství. Tento příběh podle ní naštěstí dopadl dobře. Pacientovi předepsala molnupiravir a za týden už byl bez příznaků.

Ostatně léčbu antivirotiky si nasazují i samotní praktici, které kosí vlna omikronu stejně jako ostatní pacienty.
„Od chvíle, kdy mi vyšel pozitivní test PCR na covid a nastoupily příznaky onemocnění, jsem si molnupiravir vyzkoušel sám na sobě. Po třetí dávce léku mi zmizela rýma a uvolnily se ucpané dutiny. Po celou dobu nakažení jsem prožil jen jeden špatný den se zvýšenou teplotou a ucpaným nosem – nicméně problémy s horními cestami dýchacími zmizely po nasazení léku prakticky okamžitě,“ říká MUDr. Milan Kudyn, dětský lékař, který ordinuje ve Vršovicích. Do Česka dosud doputovalo na 20 000 balení molnupiraviru, které by měly vystačit do konce února.

Omicron si nevybírá

U předchozí varianty covidu, delty, trpělo chronickou chorobou, jako je například diabetes, vysoký krevní tlak nebo chronické plicní onemocnění, 95 % těch, kteří zemřeli nebo se ocitli ve vážném stavu v nemocnicích.
„Omikron je zrádnější v tom, že nedělá rozdíl mezi rizikovými a nerizikovými, zasahuje obě skupiny. Stejně tak snadno nakazí očkované i neočkované. V současné době u nás naštěstí počítáme pacienty s omikronem ve vážném stavu v jednotkách. To přičítám zejména relativně nižší nebezpečnosti této varianty, ale také vyšší proočkovanosti a dostupné léčbě antivirotiky,“
říká doc. MUDr. Tomáš Vymazal, Ph.D., přednosta Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. LF UK a FN Motol.
I za současné omikronové vlny se podle lékařů také může hodit návod, jak postupovat.
„V dokumentu Rady pacientům: Domácí léčba COVID-19 se pacienti dozvědí vše potřebné – jak si vybavit lékárničku, jak dávkovat léky, jak sledovat svůj zdravotní stav, kdy se vypravit pro antivirotika a kdy je nutná hospitalizace,“ dodává primář Dlouhý.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Nádory plic

Nádory vznikají v případech, kdy dělení buněk a růst tkání probíhají nekontrolovatelně. Nezhoubný, benigní nádor je poměrně dobře ohraničený, může působit obtíže svým zvětšením, tlakem na okolí, ale nedochází k rozšíření na vzdálená místa.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce