Inzerce

Pánevní zánětlivá nemoc

4. května 2007, MUDr. Vladimíra Siegelová   |   přečteno: 12193x

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

foto: shutterstock.com

Co to je pánevní zánětlivá nemoc?

Pánevní zánětlivá nemoc je infekční onemocnění horní části ženských pohlavních orgánů. Může probíhat jako náhlé onemocnění projevující se náhle vzniklými obtížemi nebo chronicky, kdy žena udává potíže jen občas nebo je bez subjektivních příznaků. Zánět postihuje nejčastěji vejcovod, méně často dutinu děložní, vaječník nebo pobřišnici.

Co může být příčinou?

Původci bývají mikroorganizmy Neisseria gonorrhoeae (způsobuje kapavku) nebo Chlamydia trachomatis. Často je ale příčina vícebakteriální, kultivačním vyšetřením můžeme zjistit nejrůznější bakterie z oblasti pohlavního traktu.

Jak se může projevit?

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

Mezi rizikové faktory počítáme prodělanou pánevní zánětlivou nemoc v minulosti, vyšší počet sexuálních partnerů, nitroděložní tělísko, infekci kapavkovou nebo chlamydiovou. Častěji se u pacientek s pánevní zánětlivou nemocí vyskytuje nedávno prodělaný gynekologický zákrok v dutině děložní.

Onemocnění se projevuje bolestí v podbřišku, většinou oboustrannou, nenormálním výtokem nebo špiněním, bolestivostí při styku. Někdy bývá přítomna horečka nebo zvýšená teplota. V případě těchto obtíží by měla žena neprodleně navštívit svého gynekologa.

Jaké jsou možnosti léčby?

Lékem volby jsou širokospektrá antibiotika, která podle závažnosti postižení volí lékař v tabletové nebo injekční formě. Při pokročilém stupni onemocnění, kdy dochází k tvorbě hnisavého adnextumoru (ohraničený zánětlivě změněný komplex vejcovodu a vaječníku vyplněný hnisem) nezbývá nic jiného než operační řešení. Vždy je nutné vyloučit mimoděložní těhotenství a náhlé zánět tlustého střeva. Vyšetření a přeléčení kapavkové nebo chlamydiové infekce u sexuálních partnerů je rovněž důležitým bodem léčby.

Ačkoliv je pánevní zánětlivá nemoc léčitelné a vyléčitelné onemocnění, je spojena se závažnými obtížemi a následky pro pacientku. Po prodělaném onemocnění může přetrvávat chronická pánevní bolest, tvorba srůstů, bolestivost při styku, zvyšuje se riziko mimoděložního těhotenství, recidivy zánětlivé nemoci a v neposlední řadě neprůchodnosti vejcovodů a následné neplodnosti pacientky. Z těchto důvodů je prevence velice důležitá. Spočívá hlavně v dodržování zásad bezpečného sexu a při vzniku obtíží je důležitá včasná a adekvátní léčba.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

autor: MUDr. Vladimíra Siegelová

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 69 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Petr st. (Rivotril) 24. srpna 2019, 09:06:46

    Ahoj Petro, Michale, Jozko. Michale, diky. Jsem rad, ze aspon Ty mas "zlaty stred". Petro, takze i… Diskutovat

  • Kája (potrebuji zhubnout....rady pls piste na maily..) 24. srpna 2019, 23:14:17

    já vše ohledně cíle hubnutí řešila s poradnou Svět zdraví, byla to pro mě snažší… Diskutovat

  • Kája (potrebuji zhubnout....rady pls piste na maily..) 24. srpna 2019, 23:15:49

    já se snažila to řešit přírodně, pomocí pohybu a zdravé výživy a je to jen o zvyku,… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.