Inzerce

Pánevní zánětlivá nemoc

(MUDr. Vladimíra Siegelová | přečteno: 13457x )

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

shutterstock.com

Co to je pánevní zánětlivá nemoc?

Pánevní zánětlivá nemoc je infekční onemocnění horní části ženských pohlavních orgánů. Může probíhat jako náhlé onemocnění projevující se náhle vzniklými obtížemi nebo chronicky, kdy žena udává potíže jen občas nebo je bez subjektivních příznaků. Zánět postihuje nejčastěji vejcovod, méně často dutinu děložní, vaječník nebo pobřišnici.

Co může být příčinou?

Původci bývají mikroorganizmy Neisseria gonorrhoeae (způsobuje kapavku) nebo Chlamydia trachomatis. Často je ale příčina vícebakteriální, kultivačním vyšetřením můžeme zjistit nejrůznější bakterie z oblasti pohlavního traktu.

Jak se může projevit?

Pánevní zánětlivá nemoc může svými příznaky napodobovat zánět slepého střeva, vaječníkovou cystu, mimoděložní těhotenství, septický samovolný potrat, endometriózu, pánevní srůsty, močovou infekci, ledvinnou koliku, zánětlivé onemocnění trávicího traktu.

Mezi rizikové faktory počítáme prodělanou pánevní zánětlivou nemoc v minulosti, vyšší počet sexuálních partnerů, nitroděložní tělísko, infekci kapavkovou nebo chlamydiovou. Častěji se u pacientek s pánevní zánětlivou nemocí vyskytuje nedávno prodělaný gynekologický zákrok v dutině děložní.

Onemocnění se projevuje bolestí v podbřišku, většinou oboustrannou, nenormálním výtokem nebo špiněním, bolestivostí při styku. Někdy bývá přítomna horečka nebo zvýšená teplota. V případě těchto obtíží by měla žena neprodleně navštívit svého gynekologa.

Jaké jsou možnosti léčby?

Lékem volby jsou širokospektrá antibiotika, která podle závažnosti postižení volí lékař v tabletové nebo injekční formě. Při pokročilém stupni onemocnění, kdy dochází k tvorbě hnisavého adnextumoru (ohraničený zánětlivě změněný komplex vejcovodu a vaječníku vyplněný hnisem) nezbývá nic jiného než operační řešení. Vždy je nutné vyloučit mimoděložní těhotenství a náhlé zánět tlustého střeva. Vyšetření a přeléčení kapavkové nebo chlamydiové infekce u sexuálních partnerů je rovněž důležitým bodem léčby.

Ačkoliv je pánevní zánětlivá nemoc léčitelné a vyléčitelné onemocnění, je spojena se závažnými obtížemi a následky pro pacientku. Po prodělaném onemocnění může přetrvávat chronická pánevní bolest, tvorba srůstů, bolestivost při styku, zvyšuje se riziko mimoděložního těhotenství, recidivy zánětlivé nemoci a v neposlední řadě neprůchodnosti vejcovodů a následné neplodnosti pacientky. Z těchto důvodů je prevence velice důležitá. Spočívá hlavně v dodržování zásad bezpečného sexu a při vzniku obtíží je důležitá včasná a adekvátní léčba.

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití.
Čtěte pečlivě příbalovou informaci.
Při těhotenství a v průběhu kojení vždy konzultujte užívání Wobenzymu s lékařem.
Více informací: www.wobenzym.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce https://www.provasesrdce.cz/?utm_source=ordinace_cz&utm_medium=square&utm_campaign=fibrilace

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Necháte se letos raději očkovat proti chřipce a/nebo pneumokokové infekci?

Zatím hlasovalo 288 lidí

Mohlo by vás zajímat

Srůsty mohou způsobit neplodnost i chronické bolesti

Pooperační srůsty v oblasti malé pánve jsou jednou ze čtyř nejčastějších příčin neplodnosti, mohou minimálně za polovinu chronických bolestí v této oblasti a až v 75 % stojí za neprůchodností tenkého střeva. Vznikají nejčastěji během prvních tří až pěti dnů po operaci v dutině břišní. Jejich vzniku může zabránit operatér, ale i pacientka. Jak – to se dozvíte z rozhovoru s doc. MUDr. Michalem Márou, Csc., vedoucím pooperačního oddělení JIP Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.

Vaginální mykózy: Nemoc z plavek, džínů a silonek

Zahoďte tanga a kupte si o číslo větší džíny. Právě těsné oblečení je jedním ze spouštěčů vaginální mykózy. Příčinu onemocnění ale hledejte hlavně v oslabení imunity, které dovolí přemnožení kvasinek.

Vaginální suchost – intimní problém o kterém ženy nemluví

Vaginální suchost je téma, o kterém ženy mluví nerady, neboť jim to připadá obtížné a trapné. Je to přirozený jev a během svého života se s ním setká každá žena. Postihuje nejen ženy v době menopauzy a po ní, ale vyskytuje se i u žen mladších. Suchost poševní sliznice je fyzicky nepříjemná, ale dopadá na ženu zejména emocionálně, protože jí přináší pocit nejistoty a rozpačitosti.

Je možné, že nemohu otěhotnět, protože mám často kvasinkové infekce v pochvě?

Tato otázka několikrát zazněla v mailech a diskusích k projektu "Početí online!". Přinášíme poměrně optimistickou odpověď, ale... ...jednoduché odpovědi často mívají svá "ale".

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.