Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Parkinsonismus

(MUDr. D. Krajíčková | přečteno: 15959x )

Parkinsonismus je označení příznakového komplexu složeného z akinézy (pohybová chudost), rigidity (zvýšené svalové napětí) a tremoru (třes).

shutterstock.com

Nejčastěji se parkinsonský syndrom vyskytuje v rámci Parkinsonovy nemoci, která postihuje asi 1% osob starších 60 let. U 15 až 20% nemocných se jedná o sekundární parkinsonský syndrom po virových encefalitidách, intoxikaci manganem nebo CO, opakovaných traumatech mozku (u boxerů), po opakovaných drobných ischemických CMP nebo polékový při léčbě neuroleptiky.

Co je příčinou parkinsonismu?

Parkinsonova nemoc (PN) je neurodegenerativní onemocnění, jehož příčinu dosud neznáme. Podstatou onemocnění je zánik nervových buněk v substantia nigra v mozkovém kmeni a z toho plynoucí nedostatek neurotransmiteru dopaminu v podkorových strukturách.

Jak se projevuje parkinsonismus?

Onemocnění začíná obvykle mezi 50. a 60. rokem života. Ve fázi plně rozvinuté choroby jsou veškeré pohyby zpomalené, mimika je oploštělá, obličej maskovitý a lesknoucí se ze zvýšené produkce kožního mazu. Nemocný je nápadný abnormálním držením těla s předklonem hlavy a trupu, s pokrčenými končetinami, chůze je pomalá s drobnými šouravými krůčky se snížením souhybů horních končetin a sklonem k pulzím (mimovolní útěk dopředu drobnými krůčky). Při pokusu o zahájení chůze přešlapuje nejprve na místě. Nemocní trpí častými pády, na kterých se může podílet i ortostatická hypotenze. Zvýšené svalové napětí postihuje stejně svaly s opačnou funkcí a během pohybu se nemění. Typický parkinsonský tremor je klidový, relativně pomalý, nejvíce vyjádřený na periferních partiích horních končetin. Psychické funkce jsou zpomaleny, nemocní bývají úzkostně depresivní, 10 až 20% nemocných je dementních.

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba Parkinsonovy choroby je zajišťována třemi lékovými skupinami. 1. historicky nejstarší skupinou jsou anticholinergika, která napomáhají obnově původního rovnovážného stavu mezi neurotrasmitery ve striatu. Příznivě zejména v iniciální fázi onemocnění ovlivňují třes, méně působí na rigiditu a akinézu. Z vedlejších účinků nemocné obtěžuje suchost v ústech a neostré vidění z mydriázy, závažnější jsou akutní psychotické stavy a zhoršení kognitivních funkcí při déle trvajícím užívání vyšších dávek. Ze stejných důvodů by neměly být podávány nemocným starším 60 let. Náhlé vysazení anticholinergik může způsobit významné zhoršení onemocnění. Druhou skupinou jsou léky působící na úrovni dopaminergního systému, z nichž nejdůležitější jsou deriváty levodopy, syntetického prekurzoru dopaminu .Jejich zavedení do praxe pro dobrý vliv na rigiditu a akinézu způsobilo významné zlepšení kvality života nemocných. Představitelem poslední skupiny je amantadin působící na excitační aminokyseliny ,který má podobnou terapeutickou šíři, ale menší účinek jako levodopa. Injekční forma se používá k léčbě pozdních komplikací.

Chirurgická léčba Parkinsonovy nemoci nepatří ke standardním léčebným postupům. Relativně nejčastěji jsou prováděny stereotaktické výkony na hlubokých strukturách mozku u nemocných s nezvládnutelnými dyskinézami. Jinou možnost představuje stimulace bazálních ganglií pomocí elektrod zavedených stereotaktickou cestou. Transplantace fetálních (plodových) tkání jsou ojedinělé výkony vyhrazené jen několika pracovištím na světě a jejich efekt nelze ještě hodnotit.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 167 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

Parkinsonismus

Parkinsonismus je označení příznakového komplexu složeného z akinézy (pohybová chudost), rigidity (zvýšené svalové napětí) a tremoru (třes).

Syndrom karpálního tunelu

Jedná se o onemocnění středového nervu ruky (lat. nervus medianus), způsobené jeho stištěním v oblasti zápěstí. Zde se nachází tzv. karpální tunel. což je anatomická struktura, ohraničená zpředu příčným karpálním vazem a ze zadní strany zápěstími kůstkami. Skrze tento tunel prochází celkem devět šlach ohýbačů prstů a palce a spolu s nimi i středový nerv.

Srdeční neuróza

Co je srdeční neuróza a jak se projevuje? Tomáš

Akatizie, neboli syndrom neklidných nohou

Akatizie, nebo též restless legs syndrom, česky syndrom neklidných nohou, je charakterizována nepříjemnými pocity v nohou -mravenčením, pálením, svěděním- které pacienta velice obtěžují a nutí ho pohybovat nohama, chodit, nenechají ho v klidu. Objevují se nejčastěji při usínání, ale i v jiných situacích.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce