Inzerce

Parkinsonismus

4. května 2007, MUDr. D. Krajíčková   |   přečteno: 12967x

Parkinsonismus je označení příznakového komplexu složeného z akinézy (pohybová chudost), rigidity (zvýšené svalové napětí) a tremoru (třes).

foto: shutterstock.com

Nejčastěji se parkinsonský syndrom vyskytuje v rámci Parkinsonovy nemoci, která postihuje asi 1% osob starších 60 let. U 15 až 20% nemocných se jedná o sekundární parkinsonský syndrom po virových encefalitidách, intoxikaci manganem nebo CO, opakovaných traumatech mozku (u boxerů), po opakovaných drobných ischemických CMP nebo polékový při léčbě neuroleptiky.

Co je příčinou parkinsonismu?

Parkinsonova nemoc (PN) je neurodegenerativní onemocnění, jehož příčinu dosud neznáme. Podstatou onemocnění je zánik nervových buněk v substantia nigra v mozkovém kmeni a z toho plynoucí nedostatek neurotransmiteru dopaminu v podkorových strukturách.

Jak se projevuje parkinsonismus?

Onemocnění začíná obvykle mezi 50. a 60. rokem života. Ve fázi plně rozvinuté choroby jsou veškeré pohyby zpomalené, mimika je oploštělá, obličej maskovitý a lesknoucí se ze zvýšené produkce kožního mazu. Nemocný je nápadný abnormálním držením těla s předklonem hlavy a trupu, s pokrčenými končetinami, chůze je pomalá s drobnými šouravými krůčky se snížením souhybů horních končetin a sklonem k pulzím (mimovolní útěk dopředu drobnými krůčky). Při pokusu o zahájení chůze přešlapuje nejprve na místě. Nemocní trpí častými pády, na kterých se může podílet i ortostatická hypotenze. Zvýšené svalové napětí postihuje stejně svaly s opačnou funkcí a během pohybu se nemění. Typický parkinsonský tremor je klidový, relativně pomalý, nejvíce vyjádřený na periferních partiích horních končetin. Psychické funkce jsou zpomaleny, nemocní bývají úzkostně depresivní, 10 až 20% nemocných je dementních.

Jaké jsou možnosti léčby?

Léčba Parkinsonovy choroby je zajišťována třemi lékovými skupinami. 1. historicky nejstarší skupinou jsou anticholinergika, která napomáhají obnově původního rovnovážného stavu mezi neurotrasmitery ve striatu. Příznivě zejména v iniciální fázi onemocnění ovlivňují třes, méně působí na rigiditu a akinézu. Z vedlejších účinků nemocné obtěžuje suchost v ústech a neostré vidění z mydriázy, závažnější jsou akutní psychotické stavy a zhoršení kognitivních funkcí při déle trvajícím užívání vyšších dávek. Ze stejných důvodů by neměly být podávány nemocným starším 60 let. Náhlé vysazení anticholinergik může způsobit významné zhoršení onemocnění. Druhou skupinou jsou léky působící na úrovni dopaminergního systému, z nichž nejdůležitější jsou deriváty levodopy, syntetického prekurzoru dopaminu .Jejich zavedení do praxe pro dobrý vliv na rigiditu a akinézu způsobilo významné zlepšení kvality života nemocných. Představitelem poslední skupiny je amantadin působící na excitační aminokyseliny ,který má podobnou terapeutickou šíři, ale menší účinek jako levodopa. Injekční forma se používá k léčbě pozdních komplikací.

Chirurgická léčba Parkinsonovy nemoci nepatří ke standardním léčebným postupům. Relativně nejčastěji jsou prováděny stereotaktické výkony na hlubokých strukturách mozku u nemocných s nezvládnutelnými dyskinézami. Jinou možnost představuje stimulace bazálních ganglií pomocí elektrod zavedených stereotaktickou cestou. Transplantace fetálních (plodových) tkání jsou ojedinělé výkony vyhrazené jen několika pracovištím na světě a jejich efekt nelze ještě hodnotit.

autor: MUDr. D. Krajíčková

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Nové články emailem
Anketa
Přecházíte chřipku?
Zatím hlasovalo 249 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Amalka (nehty) 19. února 2019, 09:22:23

    Třepí se a třepí, používám tabletky zinku a ozdravovací olejíček, ale furt je mám… Diskutovat

  • Michala (Bolesti kloubů) 19. února 2019, 10:21:51

    Pumpička? a to potom vůbec nebolí? a jak to funguje? na jak dlouho se ta pumpička aplikuje? Diskutovat

  • Hajdy (Křivice - vitamín D) 19. února 2019, 00:18:36

    Romano od kolika let je vhodný? Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.