Inzerce https://www.lekarna.cz/pripravte-se-na-leto/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pripravte-se-na-leto

Nenápadné projevy Parkinsonovy choroby: třes, záškuby nohou, ztuhlá záda

( Renata Vyšínová | přečteno: 91306x )

Proč někteří lidé onemocní Parkinsonovou chorobou, to lékaři zatím přesně nevědí. Na vině je prý dědičnost, některé chemikálie – například pesticidy – a také nedostatek dopaminu. Nemoc, která se projeví hlavně třesem, je problémem až dvaceti tisíc lidí v republice. V poslední době se o ní mluví v souvislosti se známou herečkou Janou Hlaváčovou.

shutterstock.com

Výzkum prokázal, že mezi zemědělci a lidmi, kteří pracují s pesticidy, je výskyt Parkinsonovy choroby až třikrát vyšší než u ostatní populace. Vypadá to tedy, že genetické předpoklady a chemikálie se podílí na vzniku nemoci, při které mozek nemůže dobře řídit pohyb těla.

Parkinsonova choroba postihuje mozkové systémy ovlivňující automatické pohyby, svalové napětí a koordinaci pohybů. Obvykle po padesátém roce života dochází k poškození skupin nervových buněk a jejich propojení.

Léta před tím, než nemoc propukne naplno, se ohlašuje jen nenápadně - občasným třesem, zaškubnutím nohy nebo zpomalením chůze, ztuhlými zády. Všechny tyto projevy lze svést na stres, únavu, nevyspání nebo málo pohybu. Po letech se ale může ukázat, že to je právě Parkinsonova choroba.

Hlavním rozpoznávacím znamením Parkinsonovy choroby je neovladatelný třes, ale může to být naopak i nedostatečná mimika.

Příznaky Parkinsonovy choroby neustupují, po čase se spíš prohlubují a nakonec pacienta postupně vyřadí z běžného života. Pacienta poznáte podle zvláštní šouravé chůze v lehkém předklonu, s ohnutými končetinami. Jeho obličej může zůstat bez mimiky. Kvůli nemoci špatně drží rovnováhu a často padá.

Jde vzniku Parkinsona zabránit?

Lékaři ještě přesně nevědí, proč jedni onemocní a druzí ne. Vliv má rozhodně dědičnost, studie potvrzují i vliv chemikálií jako jsou pesticidy. Za riziko lze považovat i box a podobné aktivity, při kterých hlava dostává větší množství ran. Prevence, kromě zdravého životního stylu, bohužel neexistuje.

V současné době je v ČR asi patnáct tisíc pacientů s tímto nevyléčitelným neurologickým onemocněním. „Bohužel se nemoc ohlašuje u stále mladších pacientů. Už ji dostávají lidé kolem třiceti, dokonce i pětadvaceti let,“ říká Karel Skořepa, předseda společnosti Parkinson,o.s.

Co nemoc odhalí?

Pokud přijdete k lékaři s podezřením na Parkinsonovu chorobu, pak kromě rodinné anamnézy dojde i na vaše neurologické vyšetření. Při něm neurolog ověří vaše reakce, svalový tonus, ale například i mimiku. Měli byste absolvovat i odběr krve, EEG, čili test aktivity mozku, ultrazvukem se dá prověřit prostupnost krčních tepen, zásobujících mozek. Případné změny na mozku i cévách dokáže potvrdit i počítačová tomografie mozku. Lékař může doporučit i magnetickou rezonanci.

Více o vyšetření na CT se dozvíte v tomto článku a videu.

Léčba Parkinsonovy choroby je zdlouhavá

Nástup choroby je zdlouhavý, léčba bohužel také. Pacient se musí, společně s lékařem, obrnit trpělivostí, protože ne vždy se na první pokus podaří najít léky, které zaberou.

Hlavní je se nevzdat a s nemocí bojovat. Najít si vlastní metody. „Mimo léky, lékaře, fyzioterapeuty, logopedy a další si můžeme také zkusit pomoci sami,“ říká primářka rehabilitačního oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Jana Wiererová, která formulovala i následujících několik rad:

  • dodržujte medikaci dle doporučení neurologa
  • i přes potíže dbejte na dostatek pohybu, fyzických aktivit
  • rytmus těla nejlépe udržíte tancem a pohybem na hudbu
  • trénujte mozek, ale i řeč, udržujte se v optimistické náladě – díky podpoře rodiny i stejně nemocných pacientů, například ve sdružení Parkinson.
  • pokuste se upravit si byt na bezbariérový a dbejte na udržení pořádku v něm – hlavně nenechávejte žádné předměty na podlaze
  • vybavte si domácnost stabilním nábytkem, o který se můžete opřít, dejte si na riziková místa protiskluzové podložky.

Léky na tuto chorobu zlepšují přenos vzruchů, některé pomáhají vytvářet dopamin – látku, která je se správné funkci mozku potřebná. Ve výjimečných případech se volí hluboká mozková stimulace elektrostimulátorem, implantovaným přímo do postižených oblastí mozku.

V souvislosti s Parkinsonovou chorobou, ale i depresemi nebo špatným zvládáním stresu, je nedostatek dopaminu. Látky, kterou si mozek vyrábí sám, aby lépe přenášel vzruchy. Projevem nedostatku dopaminu je únava, chuť na sladké a kávu, snížení fyzické aktivity, špatná nálada, nechuť na sex. Zvyšování jeho produkce v mozku závisí i na dostatečném přísunu vitamínu B6, koenzymu Q 10, antioxidanty, vitaminem C a E. 

Znáte příběh člověka s Parkinsonovou chorobou, napište nám ho v rámci diskuse nebo tohoto mailu.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Vavrošová
4x

Mému tatínkovi byl Parkinson zjištěn v 57 letech.Po zahájení léčby jeho příznaky téměř vymiyely,Postupem času,však nabraly znovu na intenzitě a jak se píše,léky jsou návykové,přestávaly účinkovat a čas mezi užitím předepsané dávky bzl někdy nekonečný.Pan doktor tedy poslal tatínka do nemocnice,kde pod lékařským dohledem byly snižovány dávky léků,až byly úplně vysazeny.Vypadalo to katastrofálně,tatínek byl úplně mimo,neschopný chůze,slintal,no hrůza.Po 3 dnech bez léků mu byly znovu léky od nejnižších dávek nasazovány s velmi rapidním zlepšením a poté byl z nemocnice propuštěn.Léky znovu měly účinek,jako by je bral na začátku.Po 13ti letém boji s touto nemocí tatínek zemřel,léky už nezabíraly po jejich podání už ani na hodinu.Do posledních dnů ale bojoval a byl chodící.Přeji všem,a také rodinným příslušníkům ,nevzdávejte to,motivujte nemocného k pohybu,my jsme tatínka tahali stále na procházky,na zahradu,na ryby,pořád něco.S touto nemocí se dá žít ještě honotný život,ale s velkou podporou okolí.

Irena
8x

Je to opravdu o neustálé snaze a boji s chorobou. Můj tatínek má 82 roků (první příznaky se objevily cca před 12 lety).Medikace je nyní na maximu a již nelze zvyšovat. Naštěstí je po psychické stránce v pohodě, nemoc ani věk mu neubraly na inteligenci. Je si vědom, že se musí hýbat, chodit a každý den a za každého počasí jde pěšky do centra města, i když pomalu a s námahou. Třeba jen na nákup chleba. Každý den si stanoví cíl a úkol a snaží se jej splnit. Nevýhoda je, že bydlí přes 100 km ode mě a je sám (manželka mu letos zemřela).Jezdím za ním tak jednou za 10-14 dní, pomůžu s domácností -co by fyzicky nezvládl, pak zajdeme na kafe, splkneme si... Naneštěstí bydlím ve 4.patře bez výtahu, To by nezvládl a proto nemůže jít ke mě-to by byl jak vězeň. Tak se snažím alespoň s návštěvami u něj. Dokonce jsme byli spolu letos na týden v Tatrách. Denně procházky a docela dlouhé. Dvakrát denně si voláme. I ve svém stavu zvládá posílat SMS, volat. Každé ráno si chodí na noviny.Moc se snaží a já ho obdivuji. Užívá si v mezích možností života a dokáže se z něj radovat. Opravdu moc záleží i na psychice, snaze, okolí a podpoře a zájmu rodiny.

Hanka
2x

Ano, máte naprostou pravdu - diagnózou život ještě nekončí. Velkou roli samozřejmě sehrává rodina, oporu lze ale hledat i na jiných místech. Například tady https://pomocvnebezpeci.cz/co-je-parkinsonova-nemoc :)


Celkový počet příspěvků v diskusi: 5. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce