Parkinsonismus je označení příznakového komplexu složeného z akinézy (pohybová chudost), rigidity (zvýšené svalové napětí) a tremoru (třes).
Nejúčinnějším a nejčastěji používaným lékem na Parkinsonovu chorobu je levodopa, z níž lidský organismus vyrábí dopamin. Levodopa ani další léky ovšem nemohou zabránit další ztrátě neuronů, a jejich účinek postupně klesá. Lékaři proto hledají nové způsoby léčby. Nadějně se jeví například transplantace dopaminergních neuronů získaných z potracených embryí.
Skupina odborníků pod vedením dr. Freeda nedávno publikovala výsledky studie zkoumající účinnost nové metody, které se zúčastnilo 40 pacientů s těžkou formou Parkinsonovy nemoci. Ti byli rozděleni do dvou skupin tak, že ani pacienti ani jejich ošetřující lékaři nevěděli do které skupiny jsou zařazeni (tzv. dvojitě slepá studie). Pacientům z první skupiny byly do mozku transplantovány dopaminergní neurony pomocí dlouhé jehly. Druhá skupina byla kontrolní a podstoupila pouze "falešný zákrok", při němž byly do lebky navrtány čtyři otvory, stejně jako u první skupiny, avšak žádné neurony transplantovány nebyly. Toto uspořádání studie je důležité pro skutečně přesné posouzení účinnosti nové metody a vyloučení tzv. placebo efektu.
Po jednom roce byli všichni účastníci studie objektivně vyšetřeni. Ukázalo se, že transplantované neurony v mozku příjemce přežívají. K významnému objektivnímu zlepšení však došlo jen u pacientů mladších 60 let.
Studie tedy potvrdila potenciál nové metody. To je ovšem teprve začátek. Nyní bude nutné prozkoumat faktory, které ovlivňují úspěšnost transplantace, a účinnost a bezpečnost metody ověřit na větším počtu pacientů. I v případě, že se nevyskytnou žádné obtíže, budeme muset na rutinní provádění transplantací dopaminergních neuronů parkinsonikům ještě pár let počkat.
Zdroj: Freed CR, Greene PE, Breeze RE, et al. Transplantation of embryonic dopamine neurons for severe Parkinson's disease. N Engl J Med 2001;344:710-9.