Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Čtyřicetiletý IKEM, jedno z nejlepších zdravotních zařízení na světě

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 16635x )

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), patří mezi největší a nejlepší světová pracoviště. Právě zde lékaři provádí 100 % transplantací pankreatu, 73 % transplantací srdce, 71 % transplantací jater a 49 % transplantací ledvin v ČR. IKEM je místem, kde v roce 1966 udělali první transplantaci ledviny nebo v 70. letech poprvé operativně vyřešili poruchu erekce.

shutterstock.com

Když přijel na návštěvu americký prezident Barack Obama, měl ho v případě zdravotních potíží na starost pražský IKEM. Ostatně po roce 1990 bylo Kardiocentrum IKEM pověřováno péčí o všechny americké prezidenty a viceprezidenty, kteří navštívili Českou republiku. Je to uznání kvalit místních lékařů i celého zařízení, které právě nedávno oslavilo 40. narozeniny.

Posláním IKEM jsou vysoce specializované preventivní, diagnostické a léčebné činnosti, ale i aktivity vědeckovýzkumné a výukové. Klinickou a výzkumnou činnost IKEM koncipují a řídí tři odborná centra: Kardiocentrum (vedené prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc.), Transplantcentrum (v jehož čele stojí MUDr. Pavel Trunečka, CSc.) a Centrum diabetologie (jehož přednostkou je prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.). „Za dobu od svého vzniku se IKEM řadí mezi největší a nejlepší pracoviště v příslušných oblastech nejen u nás, ale i v Evropě a ve světě. IKEM má více než 1700 zaměstnanců a disponuje více než 330 lůžky a desítkami výzkumných i klinických programů,“ uvádí ředitel IKEM docent Jan Malý. Za rok je zde provedeno téměř 100 tisíc ambulantních vyšetření a více než 10 tisíc hospitalizací.

Využívat nejnovější poznatky, to je samozřejmost už pár desítek let. Přednosta Kardiocentra profesor Jan Pirk připomíná: „ V roce 1971 se zde začala provádět speciální vyšetření tepen zásobujících srdeční sval – selektivní koronarografie – a také tzv. aortokoronární bypassy – přemostění zúžených míst koronárních čili věnčitých tepen způsobujících ischemickou chorobu srdeční. V sedmdesátých letech právě zde začali lékaři provádět i speciální operace pro poruchy mužské erekce. O deset let později se opět zde začala psát historie československých angioplastik a po dalších deseti letech i implantací cévních stentů. V roce 1984 zde byl implantován první kardioverter-defibrilátor, rok 1992 znamenal začátek katetrizačních ablací. A v roce 2003 byl zahájen program využití mechanické srdeční podpory.“

 „Již v roce 1966 se v Krči uskutečnila první transplantace ledviny (1966) a v roce 1983 i první kombinovaná transplantace pankreatu a ledviny (1983), a právě zde byl také zahájen dlouhodobý program transplantací srdce (1984), jater (1995), Langerhansových ostrůvků pankreatu (2005), kombinovaných transplantací srdce a plic (2007) a kombinovaných transplantací ledviny a Langerhansových ostrůvků (2008),“ zmiňuje přednosta Transplantcentra IKEM doktor Pavel Trunečka

„Na rozvoji transplantací ledvin, ledvin a pankreatu a Langerhansových ostrůvků pankreatu se významně podílí i Centrum diabetologie IKEM, které je zařazeno do sítě vybraných specializovaných center péče o nemocné s metabolickými chorobami v České republice a je sídlem Subkatedry diabetologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví,“ uvádí profesorka Terezie Pelikánová.

V IKEM se ročně provádí více než 20 % všech kardiochirurgických operací v České republice, největší počet katetrizačních ablací a implantací  kardioverterů a defibrilátorů i chirurgických a katetrizačních řešení srdečních arytmií. Ročně se zde uskuteční téměř 1800 rekonstrukčních operací na srdečních a cévních strukturách a dalších téměř 1500 angioplastik, provádí se tu 100 % všech transplantací pankreatu, 73 % transplantací srdce, 71 % transplantací jater a 49 % všech transplantací ledvin v České republice.

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
Míchaela

Játra


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Toxoplazmóza

Původce onemocnění: Toxoplasma gondii. Parazit se složitým vývojovým cyklem a řadou morfologicky odlišných stádií. Infekčním stádiem je oocysta, která se vytváří pouze ve střevě nakažené kočky (event. jiných kočkovitých šelem) a je vylučována trusem.

Po šedesátce je třeba manažera v první linii vystřídat

Rozhovor Dr. Vladimíra Finsterleho s MUDr. Janem Burianem, bývalým ředitelem FN Brno.

Závislost na hrách způsobuje obezitu, ale i problémy se srdcem

Dětí, které tráví hodiny u počítače, je stále víc. Bohužel si tím škodí psychicky i fyzicky. Lékaři varují, že pravidelné vysedávání před monitorem má vliv na vznik obezity, ale i na problémy se srdcem.

Káva

Matečnou rostlinou kávového semena jsou různé druhy kávovníků. Semeno se zbaví dužiny, suší se a praží při 200 - 250 °C. Při pražení káva dostane typické aroma známé všem, kteří mají kávu rádi.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce