Čtyřicetiletý IKEM, jedno z nejlepších zdravotních zařízení na světě

( Výstup z tiskové konference | přečteno: 14751x )

Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), patří mezi největší a nejlepší světová pracoviště. Právě zde lékaři provádí 100 % transplantací pankreatu, 73 % transplantací srdce, 71 % transplantací jater a 49 % transplantací ledvin v ČR. IKEM je místem, kde v roce 1966 udělali první transplantaci ledviny nebo v 70. letech poprvé operativně vyřešili poruchu erekce.

shutterstock.com
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Když přijel na návštěvu americký prezident Barack Obama, měl ho v případě zdravotních potíží na starost pražský IKEM. Ostatně po roce 1990 bylo Kardiocentrum IKEM pověřováno péčí o všechny americké prezidenty a viceprezidenty, kteří navštívili Českou republiku. Je to uznání kvalit místních lékařů i celého zařízení, které právě nedávno oslavilo 40. narozeniny.

Posláním IKEM jsou vysoce specializované preventivní, diagnostické a léčebné činnosti, ale i aktivity vědeckovýzkumné a výukové. Klinickou a výzkumnou činnost IKEM koncipují a řídí tři odborná centra: Kardiocentrum (vedené prof. MUDr. Janem Pirkem, DrSc.), Transplantcentrum (v jehož čele stojí MUDr. Pavel Trunečka, CSc.) a Centrum diabetologie (jehož přednostkou je prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc.). „Za dobu od svého vzniku se IKEM řadí mezi největší a nejlepší pracoviště v příslušných oblastech nejen u nás, ale i v Evropě a ve světě. IKEM má více než 1700 zaměstnanců a disponuje více než 330 lůžky a desítkami výzkumných i klinických programů,“ uvádí ředitel IKEM docent Jan Malý. Za rok je zde provedeno téměř 100 tisíc ambulantních vyšetření a více než 10 tisíc hospitalizací.

Využívat nejnovější poznatky, to je samozřejmost už pár desítek let. Přednosta Kardiocentra profesor Jan Pirk připomíná: „ V roce 1971 se zde začala provádět speciální vyšetření tepen zásobujících srdeční sval – selektivní koronarografie – a také tzv. aortokoronární bypassy – přemostění zúžených míst koronárních čili věnčitých tepen způsobujících ischemickou chorobu srdeční. V sedmdesátých letech právě zde začali lékaři provádět i speciální operace pro poruchy mužské erekce. O deset let později se opět zde začala psát historie československých angioplastik a po dalších deseti letech i implantací cévních stentů. V roce 1984 zde byl implantován první kardioverter-defibrilátor, rok 1992 znamenal začátek katetrizačních ablací. A v roce 2003 byl zahájen program využití mechanické srdeční podpory.“

 „Již v roce 1966 se v Krči uskutečnila první transplantace ledviny (1966) a v roce 1983 i první kombinovaná transplantace pankreatu a ledviny (1983), a právě zde byl také zahájen dlouhodobý program transplantací srdce (1984), jater (1995), Langerhansových ostrůvků pankreatu (2005), kombinovaných transplantací srdce a plic (2007) a kombinovaných transplantací ledviny a Langerhansových ostrůvků (2008),“ zmiňuje přednosta Transplantcentra IKEM doktor Pavel Trunečka

„Na rozvoji transplantací ledvin, ledvin a pankreatu a Langerhansových ostrůvků pankreatu se významně podílí i Centrum diabetologie IKEM, které je zařazeno do sítě vybraných specializovaných center péče o nemocné s metabolickými chorobami v České republice a je sídlem Subkatedry diabetologie Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví,“ uvádí profesorka Terezie Pelikánová.

V IKEM se ročně provádí více než 20 % všech kardiochirurgických operací v České republice, největší počet katetrizačních ablací a implantací  kardioverterů a defibrilátorů i chirurgických a katetrizačních řešení srdečních arytmií. Ročně se zde uskuteční téměř 1800 rekonstrukčních operací na srdečních a cévních strukturách a dalších téměř 1500 angioplastik, provádí se tu 100 % všech transplantací pankreatu, 73 % transplantací srdce, 71 % transplantací jater a 49 % všech transplantací ledvin v České republice.

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce
loading...

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Jste již očkováni proti klíšťové encefalitidě?

43%
49%
Zatím hlasovalo 543 lidí
Inzerce
Inzerce
Inzerce

Mohlo by vás zajímat

Klíšťová encefalitida byla objevena v České republice

Souvislost mezi klíšťovou encefalitidou a přisátím klíštěte byla prokázána až ve druhé polovině 40. let minulého století. Poprvé byl virus klíšťové meningoencefalitidy popsán na území Čech a Moravy. I proto se nemoci nejprve říkalo československá klíšťová meningoencefalitida.

Video: Jak zabránit vzniku atopického ekzému u dětí

V Evropě trpí atopickým ekzémem už každé páté dítě. Správnou prevencí lze jeho rozvoji zabránit. V rozhovoru s britským dermatologem prof. M. J. Corkem se dozvíte mnoho zajímavých a překvapivých informací o péči o dětskou pokožku.

Ultrazvuk bezbolestně odstraní děložní myomy

Ve Fakultní Tomayerově nemocnici v Praze odstraňují lékaři pacientkám děložní myomy bez narkózy a bez bolesti, za pomoci speciálního ultrazvuku, navigovaného magnetickou rezonancí.

Čtěte pozorně příbalový leták, vyplatí se vám to

Jestli patříte mezi ty, kteří se nezdržují čtením příbalového letáku k lékům, mohlo by vás zajímat zamyšlení Mgr. Milana Klapetka, člena poradenského týmu Centra vzdělávání a poradenství Brno. Dozvíte se, proč byste si v něm měli najít podrobnosti například o vedlejším účinku.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.