Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Péče o dýchací cesty: zdravá strava, inhalace i úklid domova

(1. března 2023, Komerční prezentace | přečteno: 213x )

Dýchací cesty jsou velmi zranitelné, proto jejich onemocnění potká během sezóny respiračních infekcí téměř každého z nás. Pokud vás trápí opakované potíže s dýchacími cestami, přečtěte si článek, kde se dozvíte, jak je průběžně posilovat.

erdoherbal.cz
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ

Funkce dýchacích cest

Dýchací cesty zahrnují ústa, nos, hrtan, průdušnice, průdušky a plíce. Dělí se na dvě části: horní cesty dýchací, které filtrují vzduch a dopravují ho do dolních cest dýchacích. Pokud fungují dýchací cesty správně, chrání nás před škodlivinami z ovzduší a okolního prostředí.

Podpořte dýchací cesty stravou

Strava ovlivňuje fungování celého těla. Zařaďte do jídelníčku dostatek kvalitního ovoce a zeleniny, které vám dodají potřebné vitamíny a antioxidanty. Hlídejte si dostatečný příjem látek důležitých pro imunitní systém, jako jsou vitamín C, D nebo zinek. Zaměřte se také na příjem omega-3 mastných kyselin, které působí protizánětlivě. Jejich skvělým zdrojem jsou tučné ryby, ořechy a semínka.

Ke zdraví dýchacích cest pomáhá i med, který obsahuje vitamín C, spoustu antioxidantů a minerálních látek. Jeho sílu vyzkoušejte i v případě, že vás už kašel trápí. Zklidňuje totiž sliznice dýchacích cest. Dalším včelím produktem je propolis, který přispívá k celkové obranyschopnosti a pomáhá jako prevence respiračních onemocnění.

med

Med zklidňuje sliznice dýchacích cest a obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek

Med a propolis kombinují také doplňky stravy. Vyzkoušejte třeba doplněk stravy ERDOHerbal, medový sirup, který navíc obsahuje tymián a proskurník – bylinky podporující dýchací cesty. Nenajdete v něm žádné uměle vyrobené látky, řepný cukr ani alkohol. Proč také – vždyť příroda to vymyslela za nás. Je vhodný pro děti od 1 roku i dospěláky.

Přizpůsobte svůj domov

Ke zdraví dýchacích cest můžete přispět pravidelným utíráním prachu. Ten totiž dráždí a vysušuje sliznice, a tak narušuje jejich ochrannou funkci. Dalším rizikem je suchý vzduch, který způsobuje vysychání dýchacích cest a podráždění sliznic. Vzduch můžete zvlhčovat profesionálním zvlhčovačem nebo umístěte misku s vodou do blízkosti topení. S vlhkostí vzduchu pomůže i difuzér, do kterého můžete nakapat esenciální oleje pro podporu dýchacích cest.

utírání prachu

Pravidelným utíráním prachu předejdete dráždění dýchacích cest

Zvlhčete sliznice inhalací

Pokud máte pocit, že máte sliznice sušší, vyzkoušejte vdechování vodní páry. Připravte si do hrnce teplý solný roztok, do kterého můžete nakapat uvolňující esence, např. eucalyptus nebo tymián. Posaďte se k nádobě, hlavu si přikryjte ručníkem, nakloňte se nad hrnec a vdechujte horkou páru. Teplo prokrví sliznici a účinné látky se dostanou lépe do těla.

6 opatření pro zdravé dýchací cesty:

  • Vyhýbejte se lidem s chřipkou a nachlazením. Během prvních 3 dnů virového onemocnění je infekčnost nejvyšší. Pokud se s nemocným potkáte, vyvarujte se objímání, podávání rukou a líbání.
  • Po příchodu z venku domů a před každým jídlem si důkladně omyjte ruce mýdlem.
  • Pokud jste sahali na držadla v MHD, zábradlí nebo kliky u dveří, použijte antibakteriální gel.
  • Dodržujte zdravou životosprávu. Vyhněte se kouření, dbejte na pravidelný pohyb a pestrou stravu.
  • Dopřejte si dostatek spánku a vyhýbejte se stresu.
  • Pokud cítíte, že na vás něco leze, zůstaňte doma a odpočiňte si. Pokud onemocnění opakovaně přecházíte, můžete si způsobit závažnější nemoc nebo oslabení imunity.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

25%
75%
Zatím hlasovalo 295 lidí

Mohlo by vás zajímat

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce