Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Pět mýtů o rázové vlně: vyléčí patní ostruhu?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3999x )

Technologie rázové vlny posunula limity manuální fyzioterapie do jiné dimenze. Její aplikace zbavuje svalových a kosterních problémů s účinností až 95 procent. Stále však platí za nekonvenční léčbu, na kterou laická i odborná veřejnost teprve přivyká. Jaké „nálepky“ a polopravdy o ní kolují?

shutterstock.com

1. MÝTUS: Na typu rázové vlny nezáleží, účinky jsou stejné

Fakt: Každý typ rázové vlny účinkuje lépe na různé zdravotní obtíže. Zatímco radiální rázová vlna rychle uvolní ztuhlé svalové partie, fokusovaná rázová vlna je efektivnější při zánětlivých onemocněních.
„Obě technologie fungují na jiných fyzikálních principech – u vývojově starší radiální rázové vlny, která v českých ordinacích převažuje, se nejedná ani tak o rázové vlny, ale spíš o akustické vlnění o silné energii, které po vstupu do těla velmi rychle ztrácí svoji intenzitu. To má své uplatnění při svalové ztuhlosti, při ošetření kůže, podkoží a struktur na povrchu těla, ovšem při léčbě hloubkových ischemických zánětů šlach, například tenisového lokte či zamrzlého ramene, dosahuje výrazně lepších výsledků fokusovaná rázová vlna a technologie ESWT,“ popsala Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky, která je největším zdravotnickým centrem pro léčbu rázovou vlnou v Česku.

2. MÝTUS: Léčba rázovou vlnou má jen omezené možnosti

Fakt: Technologie fokusované rázové vlny (ESWT) rozšiřuje fyzioterapeutickou léčbu daleko za hranice rehabilitační medicíny. Aniž by bylo potřeba jakýchkoli invazivních zákroků, vysokoenergetické rázy vyslané hluboko do poškozené tkáně spouštějí regenerativní terapii vlastního těla. V postiženém místě dochází k okamžitému zvýšení prokrvení, a tím i zvýšení koncentrace například býlích krvinek, enzymů a dalších látek látkové výměny organismu. Úlevu od bolesti při zánětlivých onemocněních pociťují pacienti už při první aplikaci.
„Vysokou energii ESWT rázové vlny můžeme nasměrovat také plošně, kdy nepůsobí tolik do hloubky, zato se projeví silný regenerační efekt blíže k povrchu. Tohoto efektu využíváme pro regeneraci poškození kůže – odřeniny, řezné rány, pooperační rány, popáleniny, bércové vředy. Stejnou technologii urychlení hojení s úspěchem aplikujeme také při léčbě nedostatečného zásobení krve v různých částech organismu. Typicky tato technologie umí léčit erektilní disfunkce dané vrozenou nedostatečnou hustotou kapilárních cév v penisu nebo naopak případy, kdy začíná docházet k zanášení cév cholesterolem. Stejná technologie je funkční při zánětech prostaty a podobně,“ dodala Iva Bílková.

3. MÝTUS: Oproti jiným metodám je rázová vlna drahá

Fakt: Léčbu rázovou vlnou dosud nehradí žádná pojišťovna, finanční pokrytí tak závisí plně na pacientovi. Vstupní vyšetření fyzioterapeutem a první aplikace fokusované rázové vlny stojí 2200 Kč, další případné aplikace se pohybují od 1300 Kč.
„Délka terapie závisí na vážnosti poškození tkání a na délce trvání obtíží – pro akutní bolesti lehčího charakteru stačí obvykle jedna až tři návštěvy, u chronických potíží či těžkých poškození čtyři až sedm. Pokud srovnáme efekt léčby rázovou vlnou, po níž může pacientovi klesnout bolestivost již po první terapii a je aktivní do několika dnů až týdnů, s tradiční léčbou, například vyvrtnutého kotníku, ‚ústřelu zad‘ nebo zlomeniny, při níž je pacient vyřazen až na měsíce z běžného života, volí mnozí fokusovanou rázovou vlnu jako ekonomičtější řešení,“
podotkla fyzioterapeutka.

4. MÝTUS: Rázová vlna rozbíjí patní ostruhu

Fakt: Patní ostruha je obranná reakce organizmu proti dlouhodobému přetěžování úponu svalu (konkrétně flexorové skupiny prstů a plantární fascie) ke kosti na patě. Pokud jsou flexorová skupina a plantární fascie dlouhodobě přetěžovány, tělo se může adaptovat tak, že zesílí přechod šlacha-kost a vytvoří si ostruhu na patní kosti.
„To samo o sobě není problém a mnoho lidí žije s menší patní ostruhou, ani o tom neví. Ovšem pokračující zatěžování úponu vede k rozvinutí ischemického zánětu, který se už ohlašuje nepříjemnou bolestí. Proto se mnozí pacienti i lékaři domnívají, že bolí patní ostruha. Ve skutečnosti je bolestivý zánět plantární fascie, který umí rázová vlna, v případě že terapii neodkládáte, velmi rychle vyléčit a zbavit pacienta bolesti. Navíc tato rychlost výrazně snižuje celkovou cenu léčby. Ovšem odloučení patní ostruhy pomocí rázové vlny není prakticky možné, jelikož rozbíjet kosti rázová vlna nedokáže,“ vysvětlila Iva Bílková.

5. MÝTUS: Rázová vlna léčí tak, že tělu ublíží jinde

Fakt: Rázové vlny nejsou v medicíně úplnou novinkou. Například zařízení, které je také emitorem rázové vlny a řadu let se využívá k rozbíjení ledvinových kamenů (tzv. litotriptor), má mnohonásobně vyšší intenzitu energie než rázové vlny využívané ve fyzioterapii. Své uplatnění má rázová vlna také v kardiochirurgii.
„Není bez zajímavosti, že technologie rázové vlny dokáže v místě srdeční ischemie iniciovat masivní nárůst nových kapilárních systémů i navázaných cév – dochází k iniciaci neorevaskularizace. Metoda je přes 20 let známa, zkoumána a v současnosti ve světě i využívána. Zatím však bohužel není snadno dostupná pacientům v rámci Evropské unie,“ dodala Iva Bílková.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 204 lidí

Mohlo by vás zajímat

Bolesti v zádech a chiropraxe

Podle světových statistik 8 z 10 mužů a žen ve věku 40 let trpí trvalou bolestí v zádech anebo po nějaký čas touto bolestí trpělo. Později se číslo ještě zvětšuje. V ordinacích praktických lékařů si každý čtvrtý pacient stěžuje na bolesti v zádech. Navíc řada jiných si již na bolesti zvykla natolik, že si už ani nestěžují.

Bolest svalů a kloubů - léky

S bolestí kloubů a svalů vám pomohou četné gely, masti, ale i tablety. Většinou zaberou velmi rychle, stačí je mít je při ruce v domácí lékárničce.

Nedostatečné tlumení bolesti

Trpím syndromem EDS,mám veliké bolesti všech kloubů a z léků beru silná analgetika (tramal,DHC a jiné).Slabší (šetrnější) léky bolest netlumý.Můžete my prosím nějak pomoci ,předem Vám děkuji Šrámek EDS ehlers-danlos syndrom-cévní typ.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce