Inzerce

Poruchy příjmu potravy - další civilizační nemoc 21. století?

8. dubna 2009, Jaroslava Sladká   |   přečteno: 16438x

Mentální anorexie, bulimie, psychogenní přejídání a obezita vznikající na stejném podkladě, zatím nejsou na ústupu. Přitom známe jen "vrcholek ledovce" - epidemiologické studie totiž vycházejí pouze z počtů hospitalizovaných pacientů.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

V březnu 2009 proběhla na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN v pořadí už 7. mezinárodní a mezioborová konference o poruchách příjmu potravy, tentokrát s podtitulkem: Profesionalita a etika, stigma a média. Jak vyplývá z názvu, jednalo se nejen o medicínském přístupu k terapii uvedených diagnóz, ale také o veřejné prezentaci těchto obtíží a roli médií, která bohužel často sehrávají velmi negativní roli – sugerují mladým (často ještě nedospělým) dívkám nezdravý „symbol krásy“.

Poruchy příjmu potravy souvisí s psychikou

Poruchy příjmu potravy (PPP), tj. patologické jídelní chování, zahrnuje především dva póly extrémů v přístupu k jídlu: anorexii a bulimii (odmítání potravy), vedoucí k podvýživě a psychogennímu či nočnímu přejídání, vedoucímu naopak k obezitě.
Současný výzkum se vrací k neurobiologickým faktorům: genetickým determinantám vulnerability (vrozeným vzorcům „náchylnosti“), neurobiologickým mechanismům jídelního chování, dále úzkostné kontrole hmotnosti a úloze stresu. Žádné jednoduché psychosociální, rodinné ani biologické modely příčinu této skupiny onemocnění zatím uspokojivě nevysvětlily. Právě proto PPP nelze posuzovat ani léčit s jednostrannými koncepcemi, ale v celém bio-psycho-sociálním kontextu.

V tomto článku se nechceme podrobně zabývat diagnostikou a léčbou extrémních přístupů k jídlu (více informací o PPP naleznete na : http://www.ordinace.cz/clanek/poruchy-prijmu-potravy-prehled/), ale spíše aktuálním stavem – tj. jaká je současná situace a co ji ovlivňuje, kam se mohou rodiče nemocných dětí obrátit a proč je třeba ignorovat nesmyslné trendy módního průmyslu.

Jak jsme na tom s anorexií v České republice?

Příkrý vzestup hospitalizací s mentální anorexií byl zaznamenán v 90. letech. Dietní tendence se začaly projevovat už u jedenáctiletých českých dívek. Tento trend s věkem dále výrazně stoupal. Studie HBSC odhalila, že mnoho mladých žen vůbec neví, kolik by vlastně měly optimálně vážit (dle výpočtu BMI) a snaží se tedy hubnout intuitivně i v případě zcela přiměřené tělesné hmotnosti.
V rámci 35 zemí, kde HBSC studie probíhala, patřila ČR mezi země s nejvyšším počtem patnáctiletých dívek, které uvedly, že drží dietu (přestože tu byl relativně nižší počet dívek s nadváhou).

Kam se obrátit a co dělat v případě, že se vaše dítě snaží zoufale přizpůsobit nereálným rozměrům finalistek různých miss – soutěží?

„Podívejte se zblízka“ na to co jí, zda nevyhazuje svačiny a nevysiluje se šíleným cvičením ve fitness centrech. Signálem bývá i určitá izolace a odklon od toho, co ho/ji dříve bavilo. 

Denní příjem:

Snídaně: káva

Svačina: cola light

Oběd: bílý nízkotučný jogurt

Svačina: káva

Večeře: cola light

Tekutiny: 3 l vody, 2 l neslazeného čaje


Některé odstrašující snímky krajních poloh, k nimž dospěly dívky při své snaze o „dokonalou postavu“(všechny jsou volně přístupné na internetu) a také příklad jídelníčku anorektické pacientky, který asi není nutno komentovat, přikládáme jen jako ilustraci.

V žádném případě nám nejde o medializovanou “senzaci“. Ona to totiž žádná senzace není, je to jen ukázka lidského utrpení.

autor: Jaroslava Sladká

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
vcxexco

hym7UW fauzpsphgzcm, [url=http://dqslpinkbeck.com/]dqslpinkbeck[/url], [link=http://ynnydnnsmyns.com/]ynnydnnsmyns[/link], http://irpwmfrdvuoc.com/

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. ledna 2010, 08:14:37

efbhjoigd

fKOD7q dxkkwdcniehl, [url=http://bqpkfwvmwtno.com/]bqpkfwvmwtno[/url], [link=http://zfbwksdiinsq.com/]zfbwksdiinsq[/link], http://mwsrnnvmgwlo.com/

Reagovatpoděkovatnahlásit

9. února 2010, 09:02:08


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ovesova (ukončení léčby antidepresivy) 15. července 2019, 05:48:57

    Já teď se taky o to pokouším Diskutovat

  • Katarínka (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. července 2019, 07:39:51

    Dakujem Janka :-) Dnes mám kontrolu u neurologičky tak uvidím. Diskutovat

  • Ovesova (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. července 2019, 05:46:40

    Ne snažila jsem se to vydržet bez neurolu a podobně měla jsem lexac ale přišlo mi ze to pak… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.