aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
Zuby_180x115.jpg
Nakupte v akci a zásobte se! Zubní kartáčky, pasty, vody a další. Více informací zde.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Příběh Jarmily: Po letech trápení jsem se konečně stala matkou

(20. března 2022, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 353x )

Příběh mladé maminky Jarmily, která se od svých třiceti let neúspěšně pokoušela o dítě. Ve svém příběhu popisuje trnitou cestu k vytoužené dceři.

shutterstock.com

Jarmila (35) z Brna se o miminko začala poprvé pokoušet ve svých třiceti letech, když vysadila antikoncepci. S partnerem se jí ale počít dítě nedařilo, a tak se rozhodla navštívit lékaře. Gynekoložka jí tehdy sdělila, že má nízký počet vajíček a hormonální problémy.
„Byl to pro mě šok, nikdy jsem si nemyslela, že bych mohla mít s otěhotněním problémy. Tehdy začal kolotoč vyšetření a léčby neplodnosti na různých brněnských reprodukčních klinikách,“ vzpomíná na těžké chvíle Jarmila. Za tři roky absolvovala dvanáct pokusů o odebrání a následné oplodnění vajíček. S každým dalším pokusem ale přicházely horší výsledky a zásoby Jarmiliných vajíček se tenčily.
„Začínali jsme na odebírání osmi vajíček a skončili na nule,“ popisuje Jarmila, která podniká a zároveň je ředitelkou příspěvkové organizace.

Dlouhodobé psychické vypětí Jarmilin vztah nevydržel a s partnerem se rozešli. Mladá žena se i přesto nevzdávala naděje stát se matkou a rozhodla se zmrazit svá vajíčka do doby, než najde vhodného partnera, se kterým by rodinu založila.
„Věděla jsem, že s každým dalším měsícem se moje šance na těhotenství tenčí, protože mi současně ubývá zásoba vajíček,“ vysvětluje. Na doporučení kamarádky se rozhodla naposledy změnit reprodukční kliniku a navštívila MUDr. Pavla Otevřela, vedoucího lékaře brněnské reprodukční kliniky Reprofit.
Pacientce jsem doporučil změnu složení stimulačních léků, zvýšení dávek léků a tzv. krátký protokol, kdy dojde ke stimulaci a odběru vajíček už během 10–12 dnů užívání léků. Po řadě vyšetření jsem také místo pouhého odebírání vajíček rovnou navrhl jejich oplodnění pomocí spermií partnera,“ říká lékař. Jarmila byla v té době s novým přítelem necelý rok, ale i tak se rozhodli společnou léčbu podstoupit.
„Moc jsem tomu nevěřila, protože jsem umělé oplodnění pomocí embryí absolvovala i na bývalé reprodukční klinice a bez úspěchu. V nitru jsem ale stále doufala, že to tentokrát bude jiné. A bylo, za devět měsíců se mi narodila dcera,“ popisuje maminka tříměsíční Elly a dodává: „Díky panu doktoru Otevřelovi jsem se po několika letech trápení dočkala vytouženého miminka, a navíc mám naději i na další děti v budoucnu.“

Komentář MUDr. Pavla Otevřela, vedoucího lékaře reprodukční kliniky Reprofit:

„S abnormálně sníženým počtem a kvalitou vajíček se potýká přibližně 1 % třicetiletých žen. S přibývajícím věkem počet pacientek roste. Na možné problémy může ženu upozornit řada symptomů. Zejména nepravidelná menstruace, především zkracování menstruačních cyklů a nižší intenzita menstruačního krvácení. Ve větším riziku jsou také ženy, v jejichž rodinách je běžná dřívější menopauza. Zásadní je neodkládat návštěvu specialisty. Pacientkám s těmito problémy doporučuji co nejrychleji otěhotnět, a to i za pomocí IVF. Vajíčka lze také zmrazit, zejména v případě, že žena nechce otěhotnět ihned, ale děti v budoucnu plánuje. Potížím s nízkým počtem a kvalitou vajíček se bohužel zcela předejít nedá. Stav ale může zhoršovat a urychlovat kouření.“

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 238 lidí

Mohlo by vás zajímat

Chtěli bychom miminko, ale ... část 1.

Pokud právě vy jste se v těchto slovech (nebo myšlenkách) poznali, jste těmi pravými, pro koho jsme připravili toto téma. Protože autorka textu není lékařka, nýbrž terapeutka, která se zabývá touto problematikou z psychosociálního hlediska, nebudeme se zde zabývat měřením bazálních teplot, počtem vajíček, transfery… ale spíše tím, co znamenají problémy s početím potomka pro konkrétní páry a jak zvládnout úskalí léčby.

Chtěli bychom miminko, ale ... část 3.

Jsme spolu už 5 let a teď jsme se začali léčit v CAR. Asi to ještě nějakou dobu potrvá, než budeme mít vlastní dítě. O tom, že máme tyto problémy nevědí ani naši nejbližší...

Asistovaná reprodukce

V současnosti je přibližně 10-15% párů nedobrovolně bezdětných.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce