Inzerce
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Příběh pacienta: Bariatrická operace mi změnila život

(24. října 2020, Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1153x )

Těžká obezita bere chuť do života, komplikuje vztahy a především ničí zdraví. Vyprávět by o tom mohl 44letý Jiří, který několik let bojoval s morbidní obezitou, ale tento boj se mu podařilo vyhrát. Díky bariatrické operaci. Jeho příběh může být inspirací i návodem pro stovky dalších obézních osob.

shutterstock.com

Co je morbidní obezita

  1. Výraz morbidní obezita značí nejvyšší 3. stupeň obezity. Při vyjádření pomocí BMI (index tělesné hmotnosti) se jedná o osoby s BMI vyšším než 40.
  2. Obezita 3. stupně patří mezi základní předpoklady pro chirurgickou léčbu obezity.
  3. Obezita je považována za nemoc a bariatrie je jednou z možností, jak ji léčit.

Léta přejídání a ze sportovce se stal téměř dvoumetrákový muž

Jiří byl od útlého věku sportovně založený, věnoval se mnoha sportům včetně závodního juda. Jeho vášeň pro jídlo, velké porce, obliba sladkého a nespočet spořádaných tabulek čokolády se ovšem začaly na jeho postavě postupně projevovat a výsledkem bylo 184 kg při výšce 178 cm. Jak sám Jiří říká, projedl se k pytli cementu na břiše. Přispělo k tomu také omezení sportu v rané dospělosti a pravidelné pití alkoholu. Právě dlouhodobé přejídání, nedostatek pohybu a špatná životospráva bývají hlavní příčinou morbidní obezity, jejíž příčina nespočívá například v nemocích žláz s vnitřní sekrecí nebo není způsobena jiným zdravotním problémem.

Zasáhnout muselo okolí

Přestože si Jiří uvědomoval, že by ho obezita mohla stát život a za svou postavu se styděl, skutečná pomoc přišla až se zásahem jeho nejbližších.
Kamarádka, které pracuje jako sestřička na oddělení, kde se věnují chirurgické léčbě obezity, mi razantně promluvila do duše a já se rozhodl se svou obezitou skoncovat. Nestačí si říct, že s kilogramy „něco uděláte“, je potřeba jednat,“ popisuje Jiří začátek své cesty ke štíhlejší postavě i spokojenějšímu životu. A tehdy se dostal do péče lékařů, kteří se starají o pacienty s těžkou obezitou na pracovišti bariatrické chirurgie. Právě tento obor se totiž zabývá operační léčbou obezity.

Od prvních konzultací na operační sál během dvou měsíců

V nemocnici čekalo Jiřího, stejně jako každého jiného pacienta zvažujícího bariatrickou operaci, mnoho různých vyšetření a pohovorů s chirurgem, internistou, anesteziologem i psychologem. Všichni tito specialisté se podílí na přípravě k operaci a na výběru vhodného typu bariatrického zákroku.
„Bylo to náročné fyzicky i psychicky, ale lékařům jsem vděčný za profesionální přístup a rozhodnutí mě operovat,“ líčí své vzpomínky na zákrok rodák z Mladé Boleslavi.

Jiří podstoupil tubulizaci žaludku, odborně nazývanou také rukávovitá resekce žaludku. Při ní se pacientům laparoskopicky odstraňuje velká část (až 85 %) žaludku.

  • Při této operaci se žaludek podélně přeřízne a sešije se do tvaru trubice, rukávu.
  • Kromě zmenšení kapacity žaludku se při operaci odstraňuje ta část žaludku, kde jsou umístěné buňky produkující tzv. hormon hladu.
  • Pacienti se po operaci zbavují výrazného pocitu hladu, který je dříve nutil k neustálé konzumaci jídla.
  • Po zákroku se zásadně zmenší množství jídla, které je pacient schopen sníst, a proto se po operaci rychle hubne.

První rok: minus 40 kilogramů, celkově 66 kg dole

„Tlustý Jirka“, jak sám sebe Jiří před operací nazýval, se po zákroku velmi rychle zotavil a během prvního roku zhubnul 40 kg. Nutností bylo dodržovat pooperační režim, který spočívá v postupném zatěžování operovaného žaludku pouze tekutou stravou a později kašovitými jídly. Po několika týdnech mohl Jiří přejít na běžnou tuhou potravu, ovšem se zachováním pravidel stravování pro bariatrické pacienty. To znamená hlavně malé porce s limitem 100–150 ml, pravidelné stravování, pití 10 minut před jídlem, nikoliv při něm a dostatek bílkovin v každém jídle.
„Všem, které operace teprve čeká, bych rád vzkázal, aby nespoléhali, že hubnutí po operaci půjde samo. Budete se muset naučit správně jíst a pít, hýbat se a nebýt líní. Bariatrická operace se dá tzv. „přejíst“ a při nesprávném režimu půjdou kila zase nahoru. Pokud se k tomu postavíte správně, operace vám změní život a budete se svým tělem i novým životem spokojeni. Jako já,“ dodává Jiří, který je tři roky po operaci lehčí o dalších 29 kg a na snižování hmotnosti dál svědomitě pracuje.

Obezita a covid-19

  1. Obezita je rizikovým faktorem pro onemocnění covid-19.
  2. Mezinárodní studie ukazují, že průběh nemoci může být u obézních osob závažnější a léčba covidu-19 komplikovanější i delší.
  3. Obezita zvyšuje riziko hospitalizace kvůli covidu-19 a vyšší je také riziko úmrtí.
Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce http://alergostop.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=promo2021&utm_content=duben

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Chodíte pravidelně na dentální hygienu?

46%
54%
Zatím hlasovalo 125 lidí

Mohlo by vás zajímat

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Příjem a výdej energie

V minulém článku jsme došli jsme k závěru že tělesnou hmotnost ovlivňuje více faktorů. Dnes se zaměříme na to, jak naše tělo hospodaří s energií, kterou získáváme z potravin. Množstvi energie (ať již obsažené v potravinách či potřebné pro správnou funkci našeho těla) měříme v kaloriích (též v joulech - pozn. redakce).

Obezita jako nemoc

Obezita je vlastně zmnožení tuku v organismu, kterému je v poslední době stále častěji přičítáno, že se podílí na vzniku mnoha chorob.

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.