Pro mnoho párů se cesta k rodičovství mění v trnitou stezku plnou zklamání a nejistoty. Neplodnost se stává stále palčivějším problémem, který zasahuje miliony lidí po celém světě. Proto se od 20. do 26. dubna koná Týden povědomí o neplodnosti, jehož cílem je nabídnout pomocnou ruku a šířit osvětu o této citlivé problematice.
Mnozí rodiče s překvapením zjišťují, že jejich teenageři jsou nemocní tak často jako kdysi v dobách mateřské školy. Lékaře to však příliš nepřekvapuje, podle nich jde o součást přirozeného vývoje, kterým se nakonec imunitní systém zase posílí.

Roli hraje hned několik věcí: děti hodně rychle rostou a s tím mimo jiné souvisí i fakt, že jsou často hodně unavené a tím i náchylnější k infekcím. Dále hraje roli i hormonální nerovnováha, typická pro dospívání, kterou s sebou nese i onu známou nerovnováhu psychickou. A v neposlední řadě se na častější nemocnosti podepisuje i fakt, že děti dosud se pohybující stále ve víceméně stejné skupině lidí najednou rozšiřují okruhy svých zájmů i známých a tím pádem se setkávají i s bacily, na které nejsou zvyklí. A zvyklí nejsou ani na hektický životní styl, který s sebou puberta nezřídka rovnou nese, zvláště starší teenageři proto navzdory výše zmíněné únavě tančí na diskotékách, chodí do restaurací, ochutnávají alkohol a cigarety a tím se kruh vyšší náchylnosti k chorobám uzavírá.
A bohužel, nemusí to vždy být jen ty banální jako je rýma, kašel nebo i angína, ale třeba i mononukleóza, žloutenky nebo meningitida - ty se mezi nimi více přenášejí i díky prvním vážnějším kontaktům s opačným pohlavím.
Hlavním tématem, kterému se bude příloha věnovat, pak je vztah Čechů k alkoholu a nové trendy, které jsou patrné v jeho spotřebě. Víte, že přibývá pijících dětí a žen? Více čtěte v pátečním vydání deníku, kde mimo jiné najdete i test, zda i vám nehrozí závislost na alkoholu.
Přidat nový komentář