Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Psychiatrie

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10851x )

as. MUDr. Pavel Doubek Psychiatrická klinika VFN, 3. října 2002

Živě na Lékárně.cz

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s panem as. MUDr. Pavlem Doubkem z Psychiatrické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 3. října 2002 mezi  10. a 12. hodinou na www.ordinace.cz

Moderátor: Dobry den pane doktore, Vy jste byl jednim z prvnich, kdo se ucastnil nasich zivych diskusi - je to uz vice nez jeden rok. Mohl byste nam rici, co noveho se za tento rok udalo ve Vasem oboru?

MUDr.Doubek: Novinek je celá řada. Jednou z nich je i to, že se jistě výrazně rozvinulo použití internetu v psychiatrii

Moderátor: To nas zajima  Mohl byste byt vice konkretni?

MUDr.Doubek: Rozhodne vice kolegů uzivá internet jako informační zdroj. Shani si přes něj literaturu, objednavaji různe věci, hlasí se na konference atd.

Moderátor: Muze mit internet nejaky prinos i pro pacienty?

MUDr.Doubek: Jiste! Mohou zde sehnat informace o potížích kterými trpí a také kontakty na odborníky, kteří se specializují na problematiku jejich obtíží. Právě jedním z přínosů je i tento chat, kde mohou pacienti získat informace o problémech, které je zajímají. Zvolili jsme pro dnešek hlavní téma: Posttraumatická stresová porucha

blondy: dobrý den p. doktore moje hloupá otázka je :poslední dobou jsem ve velkém stresu (podnikání firmy neplatí) často mě manžel říká,že se celá klepu škubu sebou, já to tedy moc nepociťuji hodně se uzavírám do sebe dá se říci ,že žiju ve svém vlastním světě,občas si vezmu Lexaurin (ten je manželovo),co s tím mám dělat a je to špatné

MUDr.Doubek: Bylo by dobré navštívit psychiatrickou ambulanci v místě bydliště. Lexaurin od manžela není dobrá volba. Podstatné je to, aby byla stanovena diagnóza a to bez psychiatrického komplexního vyšetření není možné.

Marketa: Zdravim vás, potřebovala bych zhubnout, ale doktoři mi řekli, že mám poruchu příjmu potravy . Je to možné?

MUDr.Doubek: Samozřejmě, že to možné je. Jde o to kolik vážíte a měříte, jak si představujete svou ideální tělesnou hmotnost a kolik by byla vaše optimální tělesná hmotnost. Konzultace s odborníkem na poruchy přijmu potravy by byla pro Vás vhodná, zvlášť, když Vám již v minulosti někdo řekl, že poruchu přijmu potravy máte.

blondy: musím se přiznat,že s toho mám strach,neuražte se prosím ale pořád je vžité psychiatrie = blázen, nechtěla bych skončit závislá na lécích (znám ženu která takto skončila) Pane.doktore mohl by jste mě říci, na co vlastně ten Lexaurin je, manžel ho dostal v souvislosti s cukrovkou

MUDr.Doubek: Rozhodně nesouhlasím s přirovnáním psychiatrie=blázen. Psychiatrické poruchy jsou v běžné populaci poměrně časté, ale toto přirovnání je spíše negativní společenskou nálepkou pacientů. Lexaurin patří mezi benzodiazepinové preparáty a to do indikační skupiny anxiolytik /léků proti úzkosti/. Při jeho zneužívání nebo nadužívání bez vědomí lékaře opravdu může vzniknout závislost. Jeho nasazení by měl provádět vždy lékař, který by měl i léčbu dále sledovat a event. upravovat dávku. Diabetes mellitus /cukrovka/ jistě nebyl hlavním důvodem nasazení Lexaurinu u vašeho manžela. Pokud tedy již Lexaurin užíváte, navštivte svého praktického lékaře nebo lépe psychiatrickou ambulanci v místě bydliště a sdělte, že jste si preparát sama nasadila. Lék náhle sama nevysazujte, mohl by se rozvinout odvykací stav provázený nepříjemnými nebo i nebezpečnými psychickými a somatickými komplikacemi.

blondy: Já s tím přirovnáním taky nesouhlasím ale lidi jsou zlí, jakmile zjistí, že se léčíte na psychiatrii, tak si Vás okamžitě takto ocejchují. Takže si tím asi škodím, sice si ho vezmu 1-2x za 14 dnů, víte byla jsem převědčená,že to zvládnu sama ale asi ne.

MUDr.Doubek: Podle vašeho popisu obtíží je odborná pomoc a vyšetření jistě na místě. Úzkosti, uzavírání se do sebe, zhoršení nálady a život ve vlastním vnitřním světě to všechno mohou být příznaky deprese, která se pod vlivem silného stresu u Vás mohla rozvinout. Samoléčba Lexaurinem tento stav nevyřeší, jen jej prodlouží a dojde k tomu, že příznaky přejdou do chronicity a budou později hůře ovlivnitelné psychiatrickou léčbou. Nálepkování pacientů v psychiatrii je problém, který je v poslední době hodně diskutován. Je však třeba říci, že není vaší povinností sdělovat svému okolí pro jaké obtíže se léčíte a zdravotnický personál je vázán povinnou mlčenlivostí.

blondy: Abych řekla pravdu, tak vlastně ani nevím proč ho manžel dostal, možná proto,že byl také ve stresu( v tu dobu mu často vyhrožoval jeden člověk unesením mojí dcery likvidací auta apod.) a tím se mu také zvedl cukr ale to je jen moje domněnka, pravdu zná jen manželovo lékař.

MUDr.Doubek: Pravdu zná manželův lékař a Váš manžel. Zhoršení nebo objevení se somatických komplikací /cukrovka/ je u dlouhodobějšího působení stresu časté. Také pro manžela by bylo dobré, aby byla léčba Lexaurinem řízena praktickým lékařem nebo aby vyhledal odbornou pomoc u ambulantního psychiatra.

blondy: Prozatím děkuji, teď nechám prostor pro ostatní účastníky, kdyby mě něco napadlo tak se zeptám. Další otázka.Může se můj stav odrazit na psychice mých dětí, tedy hlavně 14 leté dcery.

MUDr.Doubek: Rodina a její soužití je vyvážený systém, který reaguje i na drobné změny v chování jedné ze svých částí. Dcera je určitě vnímavá a  tak si povšimla změny ve vašem chování. Je to jen další dobrý důvod k tomu vyhledat alespoň konzultaci u odborníka, aby se rodina mohla vrátit do vyváženého stavu.

marta: Přeji všem zúčastněným hezký den.Na základě jednoho testu zveřejněného na stránkách věnovaných psychiatrii mám údajně příznaky lehčí deprese (zřejmě související s nedávným rozchodem s partnerem).Chci se zeptat, zda je léčení deprese nutně spojeno s užíváním léků.

MUDr.Doubek: Léčba deprese není vždy nutně spojena s užíváním léků. Lze provádět léčbu psychoteraputickými metodami. Ze studií o terapii deprese je však známo, že nejefektivnější je kombinace farmakoterapie /užívání léků - antidepresiv/ a psychoterapie.

blondy: pro Martu: napište www adresu

marta: Pro Blondy: www.vodopady.cz Ale nic prevratneho od techto stranek neocekavejte (snad) krome podrobneho popisu leku. Ale najdete tam i vtipy, ktere snad aspoň na okamžik vykouzlí úsměv na Vaší tváří :-). Hlavu vzhůru, Blondy.

marta: Pane doktore, zažívá i profesionál z oboru psychiatrie okamžiky, kdy je zralý na psychiatra? Nebo máte tu výhodu, že dokážete vzhledem ke svým znalostem a zkušenostem takovým situacím předcházet dřív, než nastanou?

MUDr.Doubek: Psychiatr by měl vědět, co znamená pojem "duševní hygiena" a dodržovat alespoň některá pravidla pro to, aby jej psychické problémy jeho pacientů tcela nezavalily. V životě každého člověka jsou však situace, kterým se nedá předcházet a z kterými se buď vyrovná nebo vyhjledá odbornou pomoc. Psychiatři jsou také jen lidé :-). Přeji Vám mnoho stěsti a klidu a z Vašeho rozhodnutí mám radost.

blondy: Děkuji p.doktorovi za odpovědi, je mě líto ale musím odejít.POSLECHNU Vás p.doktore a zajdu i s manželem na konzultaci k lékaři.Už proto aby měla dcerka klid, do teď mě to nějak nedocházelo, že tím může trpět i ona.( Synové jsou už dospělí a doma moc nejsou,asi také proto,že jsem neustále nervózní, ubrečená hned vystartuji jakmile něco špatného řeknou a mám pocit, že je to ani moc nezajímá.Děkuji

marta: Na stránkách, které jsem tu zmínila, mne překvapil počet známých osobností, které svůj život ukončily sebevraždou. Vždy jsem si myslela, že je to spíše zbabělý způsob "vyřešení" jakýchkoli problémů. Z druhé strany musí ale vyžadovat notnou dávku odvahy sáhnout si na život. Jak jsou sebevrazi vnímáni z pohledu psychiatra?

MUDr.Doubek: Sebevražda (suicidium) je finálním řešením subjektivních obtíží pacienta, který v té chvíli nevidí jiné řešení problému. Sebevražda nebo pokus o sebevraždu je velmi často spojen s depresí, ale i jiná závažná psychiatrická onemocnění mohou být komoplikována sebevražedným pokusem. Důležité je jaká je motivace pacienta k tomuto činu a zda není tato motivace ovlivněna duševní chorobou.

marta: A lze vůbec (i s ohledem na možnosti současné medicíny) zcela zbavit člověka postraumatického stresu, pokud prožil tak děsnou věc, jako je třeba zneužívání v dětství, nebo je třeba účastníkem nehody, při níž zemře jeho blízký člověk apod.? Tomu se mi ani nechce věřit. Naštěstí jsem ničím podobným neprošla, ale neumím si dost dobře představit, že je možné po takovém zážitku pokračovat v běžném žití

MUDr.Doubek: Tak jsme se nakonec k hlavnímu tématu vrátili  :-) Pro posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD) jsou v současné době vypracovány efektivní postupy léčby, které spočívají v kombinaci psychoterapie a farmakoterapie. Jak se ukazuje, je hlavním problémem správná a včasná diagnostika, jelikož někteří lidé trpí nekompletní formou poruchy a PTSD se vyskytuje často v kombinaci s  depresí a závislostí na alkoholu nebo drogách.

marta: Pane doktore, děkuji Vám za odpovědi a přeji Vám i Vašim pacientům hodně psychických, ale i fyzických sil.A v neposlední řadě krásný podzim.

MUDr.Doubek: Děkuji za zajimavé otázky a přeji Vám hodně zdraví a duševní pohody.

MUDr.Doubek: Pokud již nikdo nemá žádné otázky, tak Vám všem děkuji a přeji pěkný den.

Moderátor: Loučím se tedy se všemi a děkuji za účast.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce