Inzerce

ADHD je třeba začít brát vážně, upozorňuje Asociace dospělých pro hyperaktivní děti

11. srpna 2010, Irena Waldhauserová   |   přečteno: 18455x

Možná ve vás už roste obava, že vaše dítě bude mít ve škole problémy, protože neposedí, neumí se soustředit a potřebuje dělat víc aktivit najednou. Jestli patří do skupiny asi dvaceti tisíc hyperaktivních dětí, pak je zapotřebí obrátit se včas na dětského psychiatra, aby vám poradil, jak to zvládnout. Hyperaktivita je totiž porucha mozku, na kterou sami nestačíte. A neléčená je vstupenkou do daleko větších problémů - z dětí mohou vyrůst alkoholici, drogově závislí nebo asociálové

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

ADHD je anglickou zkratkou pro Attention Deficit Hyperactivity Disorder. V České republice se překrývá s psychiatrickou diagnózou zvanou Hyperkinetická porucha, která se dále dělí na Poruchu pozornosti a aktivity a Hyperkinetickou poruchu chování. Dříve se této poruše říkalo lehká mozková dysfunkce nebo lehká mozková encefalopatie.

Dítě s ADHD pravděpodobně znáte:neustále zlobí, zdá se být nevychované, pořád někde pobíhá, nedokáže vydržet u jedné činnosti, trápí ostatní nebo naopak jenom bezduše posedává. Na vině chování těchto dětí však není výchova ani sociální prostředí, z něhož děti pocházejí, ale biologické změny v jejich mozku. Změny, které je možné ovlivnit, a poruchu tím pádem léčit.

Neléčená ADHD často ústí v antisociální, kriminální a jinak delikventní chování, častějším závislostem na drogách a narušeným sociálním vztahům. Pouze zlomek dětí, jejichž chování naznačuje možnou ADHD, se přitom dostane do ordinace dětského psychiatra. Před ADHD je nutné přestat zavírat oči.

Děti s ADHD ohrožuje strach jejich rodičů z návštěvy dětského psychiatra

Zda se u dítěte jedná o ADHD, může spolehlivě potvrdit dětský psychiatr nebo neurolog pomocí různých diagnostických testů. "Největší problém, s nímž se momentálně potýkáme, je strach rodičů z návštěvy dětského psychiatra. Přitom právě on dokáže určit, zda se jedná o běžné zlobení, nebo by měla být dítěti poskytnuta odborná pomoc. Příznaky ADHD občas vymizí v období dospívání samy od sebe, ale vždy je výhodnější dítě odborně sledovat. Pomůžeme mu úspěšněji zvládat školní výuku a lépe kontrolovat jeho chování. Můžeme také omezit riziko zneužívání drog a nebezpečí kriminálního jednání, kterými jsou dospívající s ADHD více ohroženi než ostatní vrstevníci," upozorňuje prof. MUDr. Ivana Drtílková, CSc., která se ADHD dlouhodobě věnuje.

Asociace dospělých pro hyperaktivní děti je první svého druhu v ČR

Asociace dospělých pro hyperaktivní děti má sloužit jako základna vzájemné komunikace mezi odbornou a laickou veřejností, mezi rodiči a učiteli, psychiatry, psychology, neurology i pediatry.

"Jsem velmi potěšena, že jsme se začali ADHD věnovat s takovým úsilím a v takové míře. Informovanost veřejnosti o této dětské neurobiologické poruše není příliš vysoká, každá pomoc je proto vítána," komentuje vznik Asociace dospělých pro hyperaktivní děti Ivana Drtílková.

S využitím materiálů Asociace dospělých pro hyperaktivní děti.


Pokud jste se s ADHD potkali nebo denně potkáváte, podělte se, prosím, s ostatními o své pocity a zkušenosti v diskusi nebo nám napište!

autor: Irena Waldhauserová , Ordinace.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
Jan Suchel

Onemocnění hyperaktivních dětí je nervového původu, kdy postiženému dítěti chybí v organismu v dostatečném množství manganu. Léčit lze ostružinami, mimo jiných potravin.

Reagovatpoděkovatnahlásit

12. srpna 2010, 20:37:47

Dana

Dobrý den,mám prosbu...mému synovi je 11 let,má diagnostikovanou hyperkinetickou poruchu chování s ADHD,užívá druhým rokem Abilify,(předtím během dvou let vystřídal concertu,ritalin,risperdal,aripripazol-u všech nežádoucí účinky).Nejsem zastáncem takových léků pro děti ale přes veškeré problémy a nepochopení,jsem byla nucena léčbu zahájit.Nyní zkouším léky vysadit(již po čtvrté) a jsou opět problémy..nechci se k této medikaci vracet,raději bych nějáké bylinky...poprosila bych také o názor na Mozkové nutrienty...děkuji

Reagovatpoděkovatnahlásit

5. ledna 2014, 11:01:27

lucka

Dobrý den mám 11 letého syna už ve školce byl hodně divoký ve škole to začalo být horší.Má také ADHD paní učitelka to ví bohužel denně máme 3 poznámky stejného textu:vyrušuje,zlobí,porušuje školní řád,vykřikuje atd.Byla jsem ve škole i za výchovnou poradkyní poprosit o radu odpověď no přece musí vědět,jak se má chovat.

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. března 2014, 19:40:02


Celkový počet příspěvků v diskusi: 8. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 36 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Roman (Chronicka prostatitida - pomohlo vam nieco???) 18. listopadu 2019, 10:09:09

    Chlape, je mi 26 let a mám to samé. Už jsem se naštěstí k Urologovi dostal a měl jsem vše… Diskutovat

  • Alena Bezděková (Nová mikrochirurgická metoda operace zeleného zákalu) 18. listopadu 2019, 10:26:25

    Ráda bych podstoupila operaci zeleného zákalu. Je mi 67 let a kapky na snížení NT nesnáším… Diskutovat

  • Franta (druhe zuby) 18. listopadu 2019, 10:32:45

    Dobrý den, jakou nakupujete zubní pastu? Mám problémy s parodontozou Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.