Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Pupalka

(Mgr. Dagmar Dolinská | přečteno: 6457x )

Pupalka dvouletá je rostlina, z botanického hlediska pozoruhodná žlutými květy, které rozkvétají kolem 18 hodiny a asi po 24 hodinách se zavírají ...

PupalkaPupalka dvouletá (lat. Oenothera biennis, ang. evening primrose) je rostlina, z botanického hlediska pozoruhodná žlutými květy, které rozkvétají kolem 18 hodiny a asi po 24 hodinách se zavírají. Květy jsou vonné zejména v noci, opilují je především noční motýli.

Poslední dobou je však pozornost věnována především plodům této rostliny. Zralá semena pupalky totiž obsahují olej ceněný pro vysoký obsah tzv. nenasycených mastných kyselin, z nichž některé si člověk nedovede vytvořit (označují se jako esenciální), a proto je musí přijímat potravou. Jedná se především o esenciální kyselinu linolovou (v pupalkovém oleji je obsaženo asi 70 % této látky) a velmi cennou kyselinu gama - linolenovou (zkráceně GLA), která je zde zastoupena asi 9 %.

Účinky

Nenasycené mastné kyseliny (označované někdy souhrnně jako vitamín F) jsou součástí fosfolipidů, které tvoří stavební jednotky buněčných membrán, a zároveň jsou výchozími látkami pro syntézu životně důležitých tzv. eikosanoidů. Jsou to látky, které v lidském těle ovlivňují řadu funkcí jako např. imunitní reakce, krevní srážlivost a tlak, zasahují do procesu zánětlivé reakce, regulují vznik bolesti. Vzhledem k rozmanitosti ovlivňovaných oblastí je i spektrum účinků pupalkového oleje široké.

Je proto vhodný při kožních problémech (atopický ekzém), udržuje správnou hladinu cholesterolu v krvi - má pozitivní vliv na srdce a cévy, pomáhá odstraňovat problémy spojené s tzv. premenstruačním syndromem (změny nálad, úzkost, napětí a bolestivost prsou), je vhodný při zánětlivém onemocnění kloubů, celkově zvyšuje obranyschopnost organismu a jeho odolnost proti stresu.

Dávkování

Množství nenasycených mastných kyselin, které má být denně potravou přijato je v případě kyseliny linolové 1,5 g/den a v případě GLA je doporučená dávka cca 0,3 g/den (jejich vzájemný poměr v potravě má být asi 5:1). Pupalkový olej je k dispozici rozplněný ve skleněných lahvičkách, užívá se po lžičkách nebo je vhodný do salátů či dalších pokrmů.
Většina výrobců jej plní do želatinových kapslí, které obsahují zpravidla 500 mg pupalkového oleje a polykají se celé s jídlem nebo po jídle. Doporučené denní dávky se pohybují kolem 2 - 3 g.

Použití

Pupalkový olej je k sehnání samostatně nebo v kombinacích s antioxidanty, které chrání kyselinu linolovou a GLA před poškozením volnými radikály (vitamin E, betakaroten, koenzym Q10).

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Mohlo by vás zajímat

Užívání probiotik před cestou do Egypta

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaká probiotika by jste mi doporučili na cestu do Egypta a jak dlouho před odjezdem užívat? Děkuji za odpověď.

Praktičtí lékaři mohou nově předepisovat další tisícovku léků

Dříve museli pacienti s chronickým onemocněním žádat o recept svého specialistu. To se nyní mění. U některých diagnóz mohou tyto léky v ČR od 1. července předepisovat i praktičtí lékaři. Jedná se třeba o léky na astma, cukrovku nebo třeba kardiovaskulární nemoci.

Jak ošetřit puchýře?

Dobrý den. Jak ošetřit puchýř v případě vzniku?

Infekce močových cest: Jak je poznat a léčit

Zánět močových cest je typickou letní infekcí, která též postihuje zejména ženy. Mezi její příznaky patří především bolest v podbřišku, časté nutkání k močení či bolest při močení, někdy se v moči může objevit i malé množství krve. Způsobují ho bakterie, které se dostávají z vnějšího okolí až do močového měchýře, kde se usazují a množí.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce