Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Rehabilitace po operaci kýly

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 63403x )

Okamžitě po operaci kýly vás odvezou na pooperační pokoj, kde vám po několik hodin budou prostřednictvím infuze nitrožilně podávány léky proti bolesti a jiné tekutiny. Ve většině případů jsou pacienti schopni vrátit se po operaci rychle domů. Než vás z nemocnice pustí domů, zřejmě po vás budou chtít, abyste ukázali, že jste bez vážnějších problémů schopni jíst, pít a chodit.

shutterstock.com

Okamžitě po operaci kýly vás odvezou na pooperační pokoj, kde vám po několik hodin budou prostřednictvím infuze nitrožilně podávány léky proti bolesti a jiné tekutiny. Ve většině případů jsou pacienti schopni vrátit se po operaci rychle domů. Než vás z nemocnice pustí domů, zřejmě po vás budou chtít, abyste ukázali, že jste bez vážnějších problémů schopni jíst, pít a chodit.

Lékař vám také možná předepíše léky proti bolesti, které si budete moci vzít s sebou domů pro případ, že byste v místě operačního řezu měli nějaké bolesti. Operační řez samotný bude překryt obvazem nebo kožním lepidlem DERMABOND®.

Doporučuje se, aby si pacienti zařídili, aby s nimi alespoň prvních pár dní zůstal někdo doma. Než odejdetez nemocnice, zjistěte si také následující:

  • Požádejte o telefonní číslo, na které budete moci zavolat v případě, že by se u vás vyskytly nějaké problémy.
  • Zjistěte si, jak si můžete domluvit kontrolní návštěvu u lékaře, na které lékař zkontroluje, jak se rána hojí.
  • Pokud je operační řez zakryt obvazem, zeptejte se lékaře nebo sestry, po jaké době smíte obvaz odstranit.

Pacientům po operaci kýly se obecně nedoporučuje po dobu 48 hodin od zákroku řídit motorová vozidla, protože v těle pacienta se stále ještě mohou vyskytovat zbytky přípravku použitého při anestezii. Při řízení by také mohlo dojít k namáhání pooperační rány – lékař vám proto může doporučit, abyste po operaci nějakou dobu neřídili. Pokud berete léky proti bolesti, možná také nebudete smět řídit nebo obsluhovat stroje. Pokud si nejste jisti, co smíte a nesmíte dělat, zeptejte se svého lékaře.

Během několika prvních dnů můžete v okolí rány zpozorovat opuchnutí a změnu barvy. Jedná se o běžný jev. Zcela normální také je, když je okolí rány pohmožděné, citlivé, nebo naopak necitlivé. Při koupání a sprchování dávejte pozor, aby se rána nenamočila. Dále je také důležité zabránit vzniku zácpy, při níž by mohlo dojít k namáhání operovaného místa. Obzvlášť obezřetný je třeba být v případě, že berete léky proti bolesti, protože tyto léky mohou někdy vyvolávat zácpu. Proti zácpě pomáhá jíst potraviny s vysokým obsahem vlákniny a pít velké množství tekutin, především vody a ovocných šťáv.

Kdy je třeba přivolat lékaře

Pokud se u vás po návratu z nemocnice vyskytnou některé z níže uvedených obtíží, volejte svého lékaře:

  • horečka
  • nadměrné otoky
  • potíže při močení
  • zčervenání
  • krvácení
  • stupňující se bolest
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Kýla

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Historie a metoda léčby kýl

Kýla se historicky řešila různě, až roku 1882 Bassini přišel s metodou, která byla široce přijata. Šlo o sešití okrajů defektů a štěrbin a vrstev stěny břišní, takže zanikl otvor – kýlní branka a výchlipka (vak) byl odstraněn a zašit. Tento princip se držel na výslunní 75 let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce