Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Co je plastika kýly?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 22423x )

Plastika kýly je po celém světě nejčastěji prováděným zákrokem ve všeobecné chirurgii. V České republice se každoročně provede okolo dvaceti tisíc plastik kýly.

shutterstock.com

Plastika kýly je po celém světě nejčastěji prováděným zákrokem ve všeobecné chirurgii. V České republice se každoročně provede okolo dvaceti tisíc plastik kýly, celosvětový počet těchto zákroků každoročně činí více než 20 milionů.

V dnešní době mají chirurgové k dispozici více možností než kdykoli předtím a mohou plastiku kýly upravit dle pacientových potřeb. Jedním z nejvýznamnějších pokroků v plastice kýly bylo vynalezení plastiky bez napětí. Při tomto druhu zákroku se používá chirurgická síťka, která má posílit oslabenou tkáň v místě, kde kýla vznikla.

Bez ohledu na to, jaká technika se používá, vypadá běžný zákrok následovně:

  • Nad místem kýly se provede řez do spodních vrstev tkáně.
  • Zdravá tkáň se oddělí od tkáně, v níž se nachází kýla, a určí se okraje otvoru nebo oslabené oblasti.
  • Oslabená oblast se uzavře stehy a/nebo síťkou ze syntetického polymeru.
  • Tkáně nad postiženým místem a kůže se uzavřou vstřebatelnými stehy či pomocí kožního lepidla DERMABOND.

Plastice, při níž se používají pouze stehy, se říká plastika pod napětím. Při takovém zákroku se k sobě přišijí okraje defektu, podobně jako se zašívá díra na kusu látky. Jednou z nevýhod této techniky je, že po sešití se mohou okolní tkáně nadměrně namáhat a může nakonec dojít ke vzniku další kýly. Z důvodu velkého počtu recidiv u plastik s napětím, zejména v oblasti třísel, byly vynalezeny jiné metody sešívání hlubokých vrstev tkáně, při jejichž použití je plastika účinnější.

Nedávno vyvinutou alternativní technikou je plastika bez napětí, při níž se otvor nebo zeslabené místo překlene záplatou ze síťky ze syntetického polymeru. Síťka je vyrobena z trvanlivého materiálu a přišije se přes okraje defektu. V těle pak probíhá normální proces hojení, při němž síťka proroste místní tkání. Tato technika se ukázala jako výrazně účinnější způsob plastiky.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
Hana Matějková

Dobrý den.Před rokem jsem podstoupila operaci ledviny,klasickým řezem.V místě řezu(na pravém boku se mi vytvořila kýla,která se zvětšovala. V prosinci jsem podstoupila operaci kýly.Byla mi voperována síťka,ale byla jsem upozorněna,že se mi s vysokou pravděpodobností kýla zase objeví,neboť mám zeslabenou břišní stěnu. Kýla mi opravdu znovu vylézá a je to nepříjemné. Chci se optat,zda není ještě nějaká možnost na vyřešení mého problému? Děkuji za odpověď Matějková


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Historie a metoda léčby kýl

Kýla se historicky řešila různě, až roku 1882 Bassini přišel s metodou, která byla široce přijata. Šlo o sešití okrajů defektů a štěrbin a vrstev stěny břišní, takže zanikl otvor – kýlní branka a výchlipka (vak) byl odstraněn a zašit. Tento princip se držel na výslunní 75 let.

Co je to laparoskopie?

Laparoskopickou metodiku lze obecně použít i při vyšetřování či operaci v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak samozřejmě jinak ale jedná se o stejný princip (např. artroskopie pro nitrokloubního výkony torakoskopie nebo videotorakoskopie (VTS) pro totéž v dutině hrudní, mediastinoskopie pro oblast mezihrudí, cystoskopie pro oblast močového měchýře apod.).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce