Inzerce

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

15. dubna 2007, Prim. MUDr. Michal Jurka CSc.   |   přečteno: 21608x

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Rozpor mezi možnostmi současné technologie a schopností jednoduše odstranit vak a uzavřít otvor je povážlivý. Přitom jde o věc velice častou: kýla postihuje 2 – 3 lidi ze sta, za oceánem dokonce ještě víc. Banalita, ale protivně nepříjemná, obtěžující a omezující – mnohé aktivity je nutno redukovat, ba dokonce opustit, protože kýla překáží či bolí. Tyto nepříjemnosti, nikoliv obava před závažnými důsledky neléčené kýly, nakonec přinutí jejího nositele kapitulovat, ukáznit svůj strach, přemoci nechuť ke ztrátě celých týdnů a dát se operovat.

Postižený ví, že nic než operace nepomůže. Možná tuší, jaké obtíže a omezení mu způsobí sama operace, nepočítá ovšem raději s tím, že hrozí více než desetiprocentní pravděpodobnost, že se kýla vytvoří znovu. Sotva si připouští, že se včasnou operací vyhnul uskřinutí kýly. V západní Evropě je ročně operováno asi 1,1 milionu kýl. Zároveň se tam každoročně 16 000 nemocným kýla uskřine a 1100 jich na uskřinutí zemře - rok co rok, přes vysokou úroveň moderní intenzivní medicíny. Jsou to zcela zbytečná úmrtí.

Kýla  - banalita nebo skryté nebezpečí ?

U nás je ročně provedeno kolem 30 000 operací kýl, v USA 700 000. Je to ale jen malá část těch, kteří mají kýlu. Ti ostatní operaci odkládají. Jako by čekali, až bude jejich zdravotní stav o něco horší, tkáně méně kvalitní, nebo jakoby čekali na uskřinutí. Tím narůstají škody, které kýly působí jednotlivci i ekonomice společnosti. Náklady na nemocniční léčbu kýl činí v USA 3,74 miliard dolarů každý rok, náklady na léčbu obnovených kýl (recidiv) 0,6 miliardy dolarů. Není vyčísleno, co stojí výpadek produkce, výplata nemocenských, ušlé zisky. Kýla je tudíž socioekonomický fenomén, který vytváří vysokou společenskou pohledávku po racionálním řešení.

To vše v době, kdy konečně je k dispozici solidně propracovaná moderní koncepce léčení kýl, která je schopná respektovat většinu požadavků na efektivní léčbu. Dnes už je dobrý důvod nebát se operace a rozhodnout se k ní co nejdříve, protože právě v případě kýly se pacient stává partnerem, který vstupuje do procesu, měnícího se z operace v prostou opravu. Moderní koncepce léčby kýl jistě není optimem, ale je tím nejlepším, co je a ještě na dlouho bude k dispozici. Jako všechno dobré, prosazuje se pomalu, proti konzervativizmu pacientů i lékařů.

autor: Prim. MUDr. Michal Jurka CSc.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Co považujete za nejvhodnější způsob podpory posílení imunity dítěte?
Zatím hlasovalo 243 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Iva (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 15. září 2019, 11:01:31

    Katarínko, byla to náhoda. Nebylo to cíleně, jenom jsem hledala informace. Je to poprvé co… Diskutovat

  • Nela (Nespavost) 15. září 2019, 11:49:52

    Brala jsem Sleepnox forte, nej naco jsem narazila a je to prirodni, nenavykove'! Diskutovat

  • ABC (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 16. září 2019, 18:40:31

    Byla jsem na emg opakovaně (elektrody i jehly), jednalo se o emg ruky (1 x) a krku (celkem asi 10… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.