Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=leaderbord&utm_campaign=cukrovka
aplikace_alergie.png
Jak bojovat s alergií?
S aplikací AlergoStop můžete na alergii zapomenout
Připomíná léčbu a varuje před aktuálními alergeny. Více informací zde.
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Operace kýly v lokální anestezii - informace pro pacienty

(MUDr. Tomáš Novotný | přečteno: 28777x )

Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk).

Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk). Ruku v ruce s touto změnou dochází také ke změnám v používání různých druhů anestezie (znecitlivění) při operaci kýl. Pro operaci kýly můžeme využít všech běžných typů anestezie: celkové (tedy nesprávně „uspání“), regionální (okrskové) i lokální (místní). Stále častěji je dnes v chirurgii kýl využívána anestezie lokální.

Jako každá užívaná metoda má lokální anestezie své výhody a nevýhody, komplikace a kontraindikace (tzn. důvody, proč nelze lokální anestezii použít).

Výhody:

Bezpečnost
• Lokální anestezie je pro organismus šetrnější, a tím i bezpečnější, než anestezie celková. Zejména u pacientů vyšších věkových kategorií se dnes často setkáváme s přítomností celé řady závažných onemocnění. Ta mohou dokonce znemožňovat použití celkové anestezie u těchto pacientů, neboť by byli vystaveni neúměrně vysokému riziku s možností vážných komplikací i případného úmrtí, jako následku celkové anestezie. Pro tyto pacienty může lokální anestezie představovat jedinou možnost pro operaci s úměrným rizikem.

Menší pooperační bolestivost
• Lokální anestestetika se aplikují injekčně do oblasti chirurgického výkonu. Nejčastěji se užívá kombinace krátkodobě a dlouhodobě působícího anestetika. Krátkodobá anestetika mají rychlý nástup účinku (cca 2-3 minuty) a umožňují téměř ihned po dokončení jejich aplikace zahájit vlastní operaci. V průběhu času s odezníváním s jejich účinku nastupuje účinek anestetik dlouhodobých, která pak zajišťují tlumení bolesti i několik hodin po výkonu. Studie s velkými soubory pacientů prokazují, že bolestivost v prvních dnech po operaci je menší u pacientů operovaných v lokální anestezii než u pacientů operovaných v anestezii celkové. Proto pacienti operovaní v lokální anestezii užívají pooperačně i výrazně méně léků proti bolesti.

Nejsou obtíže s močením po výkonu
• Po operaci kýly v celkové anestezii se setkáváme u cca 5-10% pacientů s močovou retencí (tzn. nemožností se vymočit při naplněném močovém měchýři). Rizikoví jsou především starší muži, zvláště ti, kteří měli potíže s vyprazdňováním močového měchýře již předoperačně, např. při onemocnění prostaty. Po užití lokální anestezie se tyto obtíže vyskytují mnohem méně často.

Rychlejší návrat organismu do normálního stavu
• Po lokální anestezii není přítomna pooperační únava a někdy (po celkové anestesii) pozorovaný prodloužený návrat plné mentální funkce.
• Pacient po ukončení operace není zpravidla ničím omezen. Většina pacientů může během několika minut po operaci vstát z lůžka a chodit.

Méně vedlejších účinků
• Po užití lokální anestezie se u pacientů nesetkáváme s vedlejšími účinky, jako je nucení na zvracení, zvracení, bolesti hlavy, které mohou být přítomny po celkové anestezii.

Plné vědomí během operace
• vysvětlení - viz. nevýhody


Nevýhody:

Možné nepříjemné pocity během operace
• Lokální anestetika ruší vnímání bolesti. Jiné vjemy v oblasti operační rány však nejsou zcela odstraněny, jsou pouze zmírněny. Proto pacient během výkonu cítí pohyb a manipulaci v oblasti výkonu, někdy dočasně i až nepříjemný tah. Pacient, který je o této možnosti před operací informován, však obvykle snáší tyto pocity dobře. Ucítí-li pacient při výkonu ostrou bolest upozorní operatéra a do daného místa je přidáno anestetikum a ve výkonu se pokračuje až po nástupu jeho účinku.

Plné vědomí během operace
• Narozdíl od výhod a nevýhod uvedených výše, tato nevýhoda neplatí pro všechny pacienty. Je zcela individuální v závislosti na charakteru jedince. Někteří pacienti rozhodně odmítají možnost, že by byli během výkonu při vědomí a slyšeli zvuk nástrojů a řeč operujících chirurgů. Řada pacientů naopak možnost být při vědomí a možnost komunikace s chirurgem během operace vítá. Ve fázích operace, kdy není nezbytně nutná komunikace pacienta a operatéra, je také možno poslouchat hudbu z walkmanu či discmanu.

Komplikace:

Alergická reakce
• Jako na každý jiný lék i na lokální anestetika může být pacient alergický a po jejich podání na ně nepříznivě reagovat. Těmto příhodám předcházíme tím, že při známé alergii použijeme jiné anestetikum. Jestliže o alergii pacient neví a k alergické reakci dojde, je každé pracoviště provádějící výkony v lokální anestezii připraveno tento stav zvládnout.

Toxické účinky
• K toxickým účinků dochází při překročení maximální možné dávky anestetik na kg pacienta, vyjímečně i při dávce nižší. K těmto komplikacím vzhledem ke striktnímu dodržování dávkování dochází velice zřídka.

Selhání anestezie
• Jako každá jiná metoda může být i lokální anestezie ojediněle neúčinná. V tomto případě je nutné k operaci použít jinou metodu, např. přechod na celkovou anestezii během výkonu.

Kontraindikace:

Alergie na lokální anestetika
Technická nemožnost provedení
• Lokální anestezii nelze použít u velkých kýl s nutností rozsáhlého chirurgického výkonu, při výrazné obezitě pacienta, u opakovaných operací, kdy jizvy mohou bránit dostatečnému prostupu anestetika do tkání. Nesouhlas pacienta

Shrnutí:

Závěrem můžeme říci, že lokální anestezie představuje jednu z několika možností použitelných při operačním řešení kýl. Je alternativou bezpečnou, s celou řadou výhod prokázaných studiemi. Je pacienty velmi dobře snášená a zkušenými operačními týmy, zejména na specializovaných kýlních pracovištích, rutinně používaná.

MUDr. Tomáš Novotný
Centrum pro řešení kýly
II.chirurgická klinika, FN u sv.Anny v Brně

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
igor kepesi

Dobry den, mam tříselnou kýlu již pul roku, vzniklo to z neustálého zvracení díky rakovine žaludku. mam rakovinu žaludku s metastazemi v kostech , už mám 9 chemoterapii akorat se to zastavilo ale nemizí. V še v pohode zvladam ale kýla me nejvíc omezuje ve všem, navíc mývam ponkci žaludku což mi odsavaj kolem 7 litru a než k tomu dojde, tak celou dobu mi to na kýlu tlačí a je to strašne omezení v pohybu. Naposled před 3 mi měsíci to videl lekař v motole a tvrdil že to nebude operovat když telo musí soustředit na duležitejší onemocnení. Ale ta kýla je pro me momentalne nejvečší problem bez ni bych mohl fungovat, a rakovinu mam 4. fazi a tím padem neoperovatelnou tak nazor doktora na kýlu pořad stejna. Prosím o radu, s bolesti nemam problem vytrpel jsem mnohem horší věci už. je mi 47 let. Předem dekuji za radu. Kepesi

Klara

Dobrý den. Mohla bych se zeptat kde dělají operaci tříselné kýly v lokálním umrtvení. Děkuji mnohokrát Klára

Angela dubska
1x

Dobrý den už několik krát sem preobjednana k operaci triselni kyli ale vždy mám před operací zdravotní problém proto se ptám může operovat lékař když máte kasel dekuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Obáváte se cukrovky?

62%
38%
Zatím hlasovalo 167 lidí
Inzerce https://cukrovka.lekarna.cz/?utm_source=ordinace&utm_media=adbox&utm_campaign=cukrovka
reklama https://www.lekarna.cz/darky-pro-muze/?utm_source=ordinace&utm_medium=intext_scyscraper&utm_campaign=Vanoce_muzi

Mohlo by vás zajímat

Kýly

Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.

Kýla

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Historie a metoda léčby kýl

Kýla se historicky řešila různě, až roku 1882 Bassini přišel s metodou, která byla široce přijata. Šlo o sešití okrajů defektů a štěrbin a vrstev stěny břišní, takže zanikl otvor – kýlní branka a výchlipka (vak) byl odstraněn a zašit. Tento princip se držel na výslunní 75 let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce