Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Operace kýly v lokální anestezii - informace pro pacienty

(MUDr. Tomáš Novotný | přečteno: 33230x )

Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk).

Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk). Ruku v ruce s touto změnou dochází také ke změnám v používání různých druhů anestezie (znecitlivění) při operaci kýl. Pro operaci kýly můžeme využít všech běžných typů anestezie: celkové (tedy nesprávně „uspání“), regionální (okrskové) i lokální (místní). Stále častěji je dnes v chirurgii kýl využívána anestezie lokální.

Jako každá užívaná metoda má lokální anestezie své výhody a nevýhody, komplikace a kontraindikace (tzn. důvody, proč nelze lokální anestezii použít).

Výhody:

Bezpečnost
• Lokální anestezie je pro organismus šetrnější, a tím i bezpečnější, než anestezie celková. Zejména u pacientů vyšších věkových kategorií se dnes často setkáváme s přítomností celé řady závažných onemocnění. Ta mohou dokonce znemožňovat použití celkové anestezie u těchto pacientů, neboť by byli vystaveni neúměrně vysokému riziku s možností vážných komplikací i případného úmrtí, jako následku celkové anestezie. Pro tyto pacienty může lokální anestezie představovat jedinou možnost pro operaci s úměrným rizikem.

Menší pooperační bolestivost
• Lokální anestestetika se aplikují injekčně do oblasti chirurgického výkonu. Nejčastěji se užívá kombinace krátkodobě a dlouhodobě působícího anestetika. Krátkodobá anestetika mají rychlý nástup účinku (cca 2-3 minuty) a umožňují téměř ihned po dokončení jejich aplikace zahájit vlastní operaci. V průběhu času s odezníváním s jejich účinku nastupuje účinek anestetik dlouhodobých, která pak zajišťují tlumení bolesti i několik hodin po výkonu. Studie s velkými soubory pacientů prokazují, že bolestivost v prvních dnech po operaci je menší u pacientů operovaných v lokální anestezii než u pacientů operovaných v anestezii celkové. Proto pacienti operovaní v lokální anestezii užívají pooperačně i výrazně méně léků proti bolesti.

Nejsou obtíže s močením po výkonu
• Po operaci kýly v celkové anestezii se setkáváme u cca 5-10% pacientů s močovou retencí (tzn. nemožností se vymočit při naplněném močovém měchýři). Rizikoví jsou především starší muži, zvláště ti, kteří měli potíže s vyprazdňováním močového měchýře již předoperačně, např. při onemocnění prostaty. Po užití lokální anestezie se tyto obtíže vyskytují mnohem méně často.

Rychlejší návrat organismu do normálního stavu
• Po lokální anestezii není přítomna pooperační únava a někdy (po celkové anestesii) pozorovaný prodloužený návrat plné mentální funkce.
• Pacient po ukončení operace není zpravidla ničím omezen. Většina pacientů může během několika minut po operaci vstát z lůžka a chodit.

Méně vedlejších účinků
• Po užití lokální anestezie se u pacientů nesetkáváme s vedlejšími účinky, jako je nucení na zvracení, zvracení, bolesti hlavy, které mohou být přítomny po celkové anestezii.

Plné vědomí během operace
• vysvětlení - viz. nevýhody


Nevýhody:

Možné nepříjemné pocity během operace
• Lokální anestetika ruší vnímání bolesti. Jiné vjemy v oblasti operační rány však nejsou zcela odstraněny, jsou pouze zmírněny. Proto pacient během výkonu cítí pohyb a manipulaci v oblasti výkonu, někdy dočasně i až nepříjemný tah. Pacient, který je o této možnosti před operací informován, však obvykle snáší tyto pocity dobře. Ucítí-li pacient při výkonu ostrou bolest upozorní operatéra a do daného místa je přidáno anestetikum a ve výkonu se pokračuje až po nástupu jeho účinku.

Plné vědomí během operace
• Narozdíl od výhod a nevýhod uvedených výše, tato nevýhoda neplatí pro všechny pacienty. Je zcela individuální v závislosti na charakteru jedince. Někteří pacienti rozhodně odmítají možnost, že by byli během výkonu při vědomí a slyšeli zvuk nástrojů a řeč operujících chirurgů. Řada pacientů naopak možnost být při vědomí a možnost komunikace s chirurgem během operace vítá. Ve fázích operace, kdy není nezbytně nutná komunikace pacienta a operatéra, je také možno poslouchat hudbu z walkmanu či discmanu.

Komplikace:

Alergická reakce
• Jako na každý jiný lék i na lokální anestetika může být pacient alergický a po jejich podání na ně nepříznivě reagovat. Těmto příhodám předcházíme tím, že při známé alergii použijeme jiné anestetikum. Jestliže o alergii pacient neví a k alergické reakci dojde, je každé pracoviště provádějící výkony v lokální anestezii připraveno tento stav zvládnout.

Toxické účinky
• K toxickým účinků dochází při překročení maximální možné dávky anestetik na kg pacienta, vyjímečně i při dávce nižší. K těmto komplikacím vzhledem ke striktnímu dodržování dávkování dochází velice zřídka.

Selhání anestezie
• Jako každá jiná metoda může být i lokální anestezie ojediněle neúčinná. V tomto případě je nutné k operaci použít jinou metodu, např. přechod na celkovou anestezii během výkonu.

Kontraindikace:

Alergie na lokální anestetika
Technická nemožnost provedení
• Lokální anestezii nelze použít u velkých kýl s nutností rozsáhlého chirurgického výkonu, při výrazné obezitě pacienta, u opakovaných operací, kdy jizvy mohou bránit dostatečnému prostupu anestetika do tkání. Nesouhlas pacienta

Shrnutí:

Závěrem můžeme říci, že lokální anestezie představuje jednu z několika možností použitelných při operačním řešení kýl. Je alternativou bezpečnou, s celou řadou výhod prokázaných studiemi. Je pacienty velmi dobře snášená a zkušenými operačními týmy, zejména na specializovaných kýlních pracovištích, rutinně používaná.

MUDr. Tomáš Novotný
Centrum pro řešení kýly
II.chirurgická klinika, FN u sv.Anny v Brně

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Diskuse k článku
igor kepesi
1x

Dobry den, mam tříselnou kýlu již pul roku, vzniklo to z neustálého zvracení díky rakovine žaludku. mam rakovinu žaludku s metastazemi v kostech , už mám 9 chemoterapii akorat se to zastavilo ale nemizí. V še v pohode zvladam ale kýla me nejvíc omezuje ve všem, navíc mývam ponkci žaludku což mi odsavaj kolem 7 litru a než k tomu dojde, tak celou dobu mi to na kýlu tlačí a je to strašne omezení v pohybu. Naposled před 3 mi měsíci to videl lekař v motole a tvrdil že to nebude operovat když telo musí soustředit na duležitejší onemocnení. Ale ta kýla je pro me momentalne nejvečší problem bez ni bych mohl fungovat, a rakovinu mam 4. fazi a tím padem neoperovatelnou tak nazor doktora na kýlu pořad stejna. Prosím o radu, s bolesti nemam problem vytrpel jsem mnohem horší věci už. je mi 47 let. Předem dekuji za radu. Kepesi

Klara
3x

Dobrý den. Mohla bych se zeptat kde dělají operaci tříselné kýly v lokálním umrtvení. Děkuji mnohokrát Klára

Angela dubska
1x

Dobrý den už několik krát sem preobjednana k operaci triselni kyli ale vždy mám před operací zdravotní problém proto se ptám může operovat lékař když máte kasel dekuji


Celkový počet příspěvků v diskusi: 3. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Tříselná kýla

Máme podezření , že má manžel v oblasti třísel kýlu. Když leží, tak je to neznatelné, ale když vstane, tak mu to jakoby "vyjede" a udělá se mu tam boule . Bude nutná operace, nebo se to dá řešit i jinak? Marie

Kýla

Kýla je vyklenutí pobřišnice vystýlající dutinu, které obsahuje tuk nebo střevní kličky, a který se vychlipuje skrze otvor nebo štěrbinu v břišní stěně, pánvi nebo v bránici (tzv. kýlní branku).

Kýla - banalita nebo skryté nebezpečí ?

Od první zmínky, jíž bylo vyobrazení léčby uskřinuté kýly v Chamurabiho zákoníku před 3700 lety se postoj k této banální afekci, otvoru ve stěně břišní, kterým vystupuje obsah břicha navenek pod kůži, nijak zásadně nezměnil.

Co je to laparoskopie?

Laparoskopickou metodiku lze obecně použít i při vyšetřování či operaci v jakékoliv tělní dutině. Jmenuje se pak samozřejmě jinak ale jedná se o stejný princip (např. artroskopie pro nitrokloubního výkony torakoskopie nebo videotorakoskopie (VTS) pro totéž v dutině hrudní, mediastinoskopie pro oblast mezihrudí, cystoskopie pro oblast močového měchýře apod.).

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce