Inzerce

Operace kýly v lokální anestezii - informace pro pacienty

16. srpna 2008, MUDr. Tomáš Novotný   |   přečteno: 25948x

Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk).

Operace kýly je jedním z nejčastějších chirurgických výkonů vůbec. Moderní trendy v chirurgii kýl směřují od klasických operačních technik k tension-free technikám (tzn. technikám bez napětí s použitím sítěk). Ruku v ruce s touto změnou dochází také ke změnám v používání různých druhů anestezie (znecitlivění) při operaci kýl. Pro operaci kýly můžeme využít všech běžných typů anestezie: celkové (tedy nesprávně „uspání“), regionální (okrskové) i lokální (místní). Stále častěji je dnes v chirurgii kýl využívána anestezie lokální.

Jako každá užívaná metoda má lokální anestezie své výhody a nevýhody, komplikace a kontraindikace (tzn. důvody, proč nelze lokální anestezii použít).

Výhody:

Bezpečnost
• Lokální anestezie je pro organismus šetrnější, a tím i bezpečnější, než anestezie celková. Zejména u pacientů vyšších věkových kategorií se dnes často setkáváme s přítomností celé řady závažných onemocnění. Ta mohou dokonce znemožňovat použití celkové anestezie u těchto pacientů, neboť by byli vystaveni neúměrně vysokému riziku s možností vážných komplikací i případného úmrtí, jako následku celkové anestezie. Pro tyto pacienty může lokální anestezie představovat jedinou možnost pro operaci s úměrným rizikem.

Menší pooperační bolestivost
• Lokální anestestetika se aplikují injekčně do oblasti chirurgického výkonu. Nejčastěji se užívá kombinace krátkodobě a dlouhodobě působícího anestetika. Krátkodobá anestetika mají rychlý nástup účinku (cca 2-3 minuty) a umožňují téměř ihned po dokončení jejich aplikace zahájit vlastní operaci. V průběhu času s odezníváním s jejich účinku nastupuje účinek anestetik dlouhodobých, která pak zajišťují tlumení bolesti i několik hodin po výkonu. Studie s velkými soubory pacientů prokazují, že bolestivost v prvních dnech po operaci je menší u pacientů operovaných v lokální anestezii než u pacientů operovaných v anestezii celkové. Proto pacienti operovaní v lokální anestezii užívají pooperačně i výrazně méně léků proti bolesti.

Nejsou obtíže s močením po výkonu
• Po operaci kýly v celkové anestezii se setkáváme u cca 5-10% pacientů s močovou retencí (tzn. nemožností se vymočit při naplněném močovém měchýři). Rizikoví jsou především starší muži, zvláště ti, kteří měli potíže s vyprazdňováním močového měchýře již předoperačně, např. při onemocnění prostaty. Po užití lokální anestezie se tyto obtíže vyskytují mnohem méně často.

Rychlejší návrat organismu do normálního stavu
• Po lokální anestezii není přítomna pooperační únava a někdy (po celkové anestesii) pozorovaný prodloužený návrat plné mentální funkce.
• Pacient po ukončení operace není zpravidla ničím omezen. Většina pacientů může během několika minut po operaci vstát z lůžka a chodit.

Méně vedlejších účinků
• Po užití lokální anestezie se u pacientů nesetkáváme s vedlejšími účinky, jako je nucení na zvracení, zvracení, bolesti hlavy, které mohou být přítomny po celkové anestezii.

Plné vědomí během operace
• vysvětlení - viz. nevýhody


Nevýhody:

Možné nepříjemné pocity během operace
• Lokální anestetika ruší vnímání bolesti. Jiné vjemy v oblasti operační rány však nejsou zcela odstraněny, jsou pouze zmírněny. Proto pacient během výkonu cítí pohyb a manipulaci v oblasti výkonu, někdy dočasně i až nepříjemný tah. Pacient, který je o této možnosti před operací informován, však obvykle snáší tyto pocity dobře. Ucítí-li pacient při výkonu ostrou bolest upozorní operatéra a do daného místa je přidáno anestetikum a ve výkonu se pokračuje až po nástupu jeho účinku.

Plné vědomí během operace
• Narozdíl od výhod a nevýhod uvedených výše, tato nevýhoda neplatí pro všechny pacienty. Je zcela individuální v závislosti na charakteru jedince. Někteří pacienti rozhodně odmítají možnost, že by byli během výkonu při vědomí a slyšeli zvuk nástrojů a řeč operujících chirurgů. Řada pacientů naopak možnost být při vědomí a možnost komunikace s chirurgem během operace vítá. Ve fázích operace, kdy není nezbytně nutná komunikace pacienta a operatéra, je také možno poslouchat hudbu z walkmanu či discmanu.

Komplikace:

Alergická reakce
• Jako na každý jiný lék i na lokální anestetika může být pacient alergický a po jejich podání na ně nepříznivě reagovat. Těmto příhodám předcházíme tím, že při známé alergii použijeme jiné anestetikum. Jestliže o alergii pacient neví a k alergické reakci dojde, je každé pracoviště provádějící výkony v lokální anestezii připraveno tento stav zvládnout.

Toxické účinky
• K toxickým účinků dochází při překročení maximální možné dávky anestetik na kg pacienta, vyjímečně i při dávce nižší. K těmto komplikacím vzhledem ke striktnímu dodržování dávkování dochází velice zřídka.

Selhání anestezie
• Jako každá jiná metoda může být i lokální anestezie ojediněle neúčinná. V tomto případě je nutné k operaci použít jinou metodu, např. přechod na celkovou anestezii během výkonu.

Kontraindikace:

Alergie na lokální anestetika
Technická nemožnost provedení
• Lokální anestezii nelze použít u velkých kýl s nutností rozsáhlého chirurgického výkonu, při výrazné obezitě pacienta, u opakovaných operací, kdy jizvy mohou bránit dostatečnému prostupu anestetika do tkání. Nesouhlas pacienta

Shrnutí:

Závěrem můžeme říci, že lokální anestezie představuje jednu z několika možností použitelných při operačním řešení kýl. Je alternativou bezpečnou, s celou řadou výhod prokázaných studiemi. Je pacienty velmi dobře snášená a zkušenými operačními týmy, zejména na specializovaných kýlních pracovištích, rutinně používaná.

MUDr. Tomáš Novotný
Centrum pro řešení kýly
II.chirurgická klinika, FN u sv.Anny v Brně

autor: MUDr. Tomáš Novotný

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Inzerce https://www.oscillococcinum.cz/?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=banner&utm_campaign=oscillo-2019-podzim&utm_content=300x300_kreativa_zima_ocsillo
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 730 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Mili (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 08:04:37

    A kolikátky máš dioptrie? Před tím si nosila jen brýle? Já jsem si objednávala čočky… Diskutovat

  • Věra (Ječné zrno, vlčí zrno) 16. října 2019, 08:57:42

    Prosím co na opakované jecne zrno Diskutovat

  • Žofi (Kvalitní kontaktní čočky) 16. října 2019, 14:03:12

    Mám na pravém oku 1.25, levém 1. Brýle nosím stále ale jen když jsem doma a dívám se na… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.