Inzerce

Sedm vpichů stačí na odvrácení hendikepů i smrti

10. března 2013, Tisková zpráva   |   přečteno: 4623x

Očkování chrání děti proti šíření smrtelných anebo na celý život hendikepujících nemocí. „Povinnost dát dítě očkovat je výrazem odpovědnosti za jeho zdraví i za zdraví ostatní populace, kdy rodič myslí i na to, aby se nemoci ve společnosti nešířily,“ říká doc. MUDr. Ivan Novák, CSc., praktický lékař pro děti a dorost.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

Proti jakým nemocem se v ČR povinně očkuje a proč?

Očkování jsou vybrána tak, aby chránila populaci proti infekčním nemocem, jež mohou být smrtelné (tetanus), nebo vyvolávat vážná zdravotní postižení (dětská obrna). V České republice v současné době do povinného očkovacího kalendáře patří očkování tzv. hexavakcínou, která chrání děti proti šesti nemocem, tj. proti záškrtu, černému kašli, invazivním infekcím způsobeným Haemophillus influenzae b (bakterie, která způsobuje např. meningitidu, zánět příklopky hrtanové či zápal plic), dětské obrně, žloutence typu B a tetanu. Druhou povinnou očkovací látkou je MMR vakcína, která poskytuje ochranu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Kdo rozhoduje, proti jakým nemocem se u nás bude povinně očkovat?

Očkování povinná jsou dána zákonem a prováděcími vyhláškami. Povinná očkování stanovuje Ministerstvo zdravotnictví ČR na doporučení odborníků, u nás především Národní imunizační komise a odborné Vakcinologické společnosti.

Proč je nutné povinně očkovat již novorozence?

Povinné očkování novorozence je v současné době jen jediné, a to je očkování proti zánětu jater - hepatitidě vyvolané virem B, narodí-li se novorozenec matce, jež je tohoto viru nositelkou. Jinak děti začínají s povinným očkováním v 9. týdnu (rodiče se však mohou rozhodnout ještě pro ochranu dítěte proti rotavirovým průjmům a zvracení, jedná se o dobrovolné očkování pro děti od 6. týdne věku). Kojenci jsou velmi náchylní k infekčním chorobám a prodělání infekčních onemocnění v raném věku může způsobit těžké komplikace nebo trvalé následky. Proto je nutné začít děti očkovat včas.

Je očkování povinné i jinde ve světě?

Ano, například na Slovensku a v Maďarsku jsou očkovací kalendáře podobné tomu našemu. Jinak v různých zemích ve světě jsou zavedena povinná očkování proti různým chorobám. V některých zemích zavedli povinné očkování proti pneumokoku i proti HPV. V USA dokonce zavedli povinné očkování dětí proti chřipce a planým neštovicím.

Je hexavakcína pro děti bezpečná? Není to pro jejich organismus příliš velká zátěž?

Ano, je bezpečnější než kombinace jednotlivých samostatných vakcín a zatěžuje v prvním roce života jen 0,1% imunitního systému dítěte. Účinnost a bezpečnost vakcíny se navíc před registrací vždy testuje ve třech fázích klinického hodnocení, které trvá řadu let a obvykle současně v mnoha zemích světa.

Dřív se děti očkovaly proti každé nemoci zvlášť, nebyl tento způsob lepší a šetrnější?

Nebyl, odmyslíme-li si skutečnost, že povinné očkování v prvních 2 letech života má nyní jen 7 vpichů místo 15 (!), pak nové vakcíny jsou účinnější a přitom mají méně vedlejších účinků. Kromě toho počet antigenů, tedy částeček, které vyvolávají imunitní odpověď, se ve vakcínách stále snižuje. 

Proč se tak dbá na vysokou proočkovanost v populaci? Nemůže si každý rozhodnout, jestli chce své dítě pomocí vakcinace chránit nebo ne?

Vysoká proočkovanost při povinném očkování chrání děti proti šíření smrtelných anebo na celý život hendikepujících nemocí. Povinnost dát dítě očkovat je výrazem odpovědnosti v péči o dítě vlastní, ale i projevem odpovědnosti za zdraví ostatní populace (nešíření chorob). Vysoká proočkovanost populace totiž poskytuje tzv. nepřímou ochranu jedincům, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohli. Tím, že se mezi imunními očkovanými lidmi nešíří nemoci, se nenakazí ani neočkovaní jedinci.  

Proč se u nás malé děti povinně očkují proti žloutence typu B?

U malých dětí bývají následky této nemoci nejzávažnější. Zánět jater neboli hepatitida vyvolaná virem B vede u většiny nemocných k vazivové přestavbě jaterní tkáně a jejímu zániku. Navíc značná část nemocných s touto jaterní změnou - cirhozou jater - je ohrožena vývojem rakoviny jater. Děti, které se hepatitidou B nakazí v raném věku, se až v 90 % případů stanou chronickými nosiči nemoci a v pozdějším věku se u nich riziko rozvoje rakoviny jater zvyšuje. Proti hepatitidě B navíc doporučuje očkovat i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Dá se určit, kolik dětí každoročně povinné očkování uchrání před závažnými nemocemi a možnými trvalými následky?

Ano, bez našeho současného systému očkování a vysoké proočkovanosti populace v ČR by ročně zemřelo asi 500 zdravých dětí a desítky tisíc by utrpěly závažné celoživotní zdravotní problémy.

Přečtěte si také

Vše o očkování v České republice najdete v rubrice Očkování.

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

 

 

 

 

 

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte na pravidelnou prohlídku k očnímu lékaři?
Zatím hlasovalo 701 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Ilona (periorální dermatitida) 13. října 2019, 21:14:44

    Dobrý večer, dá se s tím něco dělat bez kortikoidů? Například používat nějaký dermo… Diskutovat

  • Ilona (Kosmetika) 13. října 2019, 21:16:25

    Dobrý večer, co vám pomáhá? Mám hodně suchou plet a nemůžu používat levné krémy. Diskutovat

  • Ilona (Jizvy po akné) 13. října 2019, 21:18:16

    Dobrý večer, mám spíše přípravky z Lékárny a jde o to, že jizvy se dají zrušit nejlépe… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.