Inzerce 
karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Sedm vpichů stačí na odvrácení hendikepů i smrti

( Tisková zpráva | přečteno: 5300x )

Očkování chrání děti proti šíření smrtelných anebo na celý život hendikepujících nemocí. „Povinnost dát dítě očkovat je výrazem odpovědnosti za jeho zdraví i za zdraví ostatní populace, kdy rodič myslí i na to, aby se nemoci ve společnosti nešířily,“ říká doc. MUDr. Ivan Novák, CSc., praktický lékař pro děti a dorost.

shutterstock.com

Proti jakým nemocem se v ČR povinně očkuje a proč?

Očkování jsou vybrána tak, aby chránila populaci proti infekčním nemocem, jež mohou být smrtelné (tetanus), nebo vyvolávat vážná zdravotní postižení (dětská obrna). V České republice v současné době do povinného očkovacího kalendáře patří očkování tzv. hexavakcínou, která chrání děti proti šesti nemocem, tj. proti záškrtu, černému kašli, invazivním infekcím způsobeným Haemophillus influenzae b (bakterie, která způsobuje např. meningitidu, zánět příklopky hrtanové či zápal plic), dětské obrně, žloutence typu B a tetanu. Druhou povinnou očkovací látkou je MMR vakcína, která poskytuje ochranu proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím.

Kdo rozhoduje, proti jakým nemocem se u nás bude povinně očkovat?

Očkování povinná jsou dána zákonem a prováděcími vyhláškami. Povinná očkování stanovuje Ministerstvo zdravotnictví ČR na doporučení odborníků, u nás především Národní imunizační komise a odborné Vakcinologické společnosti.

Proč je nutné povinně očkovat již novorozence?

Povinné očkování novorozence je v současné době jen jediné, a to je očkování proti zánětu jater - hepatitidě vyvolané virem B, narodí-li se novorozenec matce, jež je tohoto viru nositelkou. Jinak děti začínají s povinným očkováním v 9. týdnu (rodiče se však mohou rozhodnout ještě pro ochranu dítěte proti rotavirovým průjmům a zvracení, jedná se o dobrovolné očkování pro děti od 6. týdne věku). Kojenci jsou velmi náchylní k infekčním chorobám a prodělání infekčních onemocnění v raném věku může způsobit těžké komplikace nebo trvalé následky. Proto je nutné začít děti očkovat včas.

Je očkování povinné i jinde ve světě?

Ano, například na Slovensku a v Maďarsku jsou očkovací kalendáře podobné tomu našemu. Jinak v různých zemích ve světě jsou zavedena povinná očkování proti různým chorobám. V některých zemích zavedli povinné očkování proti pneumokoku i proti HPV. V USA dokonce zavedli povinné očkování dětí proti chřipce a planým neštovicím.

Je hexavakcína pro děti bezpečná? Není to pro jejich organismus příliš velká zátěž?

Ano, je bezpečnější než kombinace jednotlivých samostatných vakcín a zatěžuje v prvním roce života jen 0,1% imunitního systému dítěte. Účinnost a bezpečnost vakcíny se navíc před registrací vždy testuje ve třech fázích klinického hodnocení, které trvá řadu let a obvykle současně v mnoha zemích světa.

Dřív se děti očkovaly proti každé nemoci zvlášť, nebyl tento způsob lepší a šetrnější?

Nebyl, odmyslíme-li si skutečnost, že povinné očkování v prvních 2 letech života má nyní jen 7 vpichů místo 15 (!), pak nové vakcíny jsou účinnější a přitom mají méně vedlejších účinků. Kromě toho počet antigenů, tedy částeček, které vyvolávají imunitní odpověď, se ve vakcínách stále snižuje. 

Proč se tak dbá na vysokou proočkovanost v populaci? Nemůže si každý rozhodnout, jestli chce své dítě pomocí vakcinace chránit nebo ne?

Vysoká proočkovanost při povinném očkování chrání děti proti šíření smrtelných anebo na celý život hendikepujících nemocí. Povinnost dát dítě očkovat je výrazem odpovědnosti v péči o dítě vlastní, ale i projevem odpovědnosti za zdraví ostatní populace (nešíření chorob). Vysoká proočkovanost populace totiž poskytuje tzv. nepřímou ochranu jedincům, kteří ze zdravotních důvodů očkováni být nemohli. Tím, že se mezi imunními očkovanými lidmi nešíří nemoci, se nenakazí ani neočkovaní jedinci.  

Proč se u nás malé děti povinně očkují proti žloutence typu B?

U malých dětí bývají následky této nemoci nejzávažnější. Zánět jater neboli hepatitida vyvolaná virem B vede u většiny nemocných k vazivové přestavbě jaterní tkáně a jejímu zániku. Navíc značná část nemocných s touto jaterní změnou - cirhozou jater - je ohrožena vývojem rakoviny jater. Děti, které se hepatitidou B nakazí v raném věku, se až v 90 % případů stanou chronickými nosiči nemoci a v pozdějším věku se u nich riziko rozvoje rakoviny jater zvyšuje. Proti hepatitidě B navíc doporučuje očkovat i Světová zdravotnická organizace (WHO).

Dá se určit, kolik dětí každoročně povinné očkování uchrání před závažnými nemocemi a možnými trvalými následky?

Ano, bez našeho současného systému očkování a vysoké proočkovanosti populace v ČR by ročně zemřelo asi 500 zdravých dětí a desítky tisíc by utrpěly závažné celoživotní zdravotní problémy.

Přečtěte si také

Vše o očkování v České republice najdete v rubrice Očkování.

Napište nám do diskuse nebo na redakce@ordinace.cz.

 

 

 

 

 

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Anketní otázka

Nechali byste svou dceru očkovat proti rakovině děložního čípku?

65%
31%
4%
Zatím hlasovalo 213 lidí

Mohlo by vás zajímat

Ptačí chřipka: jak je to s očkováním?

Léky, očkování a dodržování doporučení odborníků týkající se například cestování nebo shromažďování.

Očkování proti chřipce

Proti chřipce očkují od začátku října až do vypuknutí epidemie praktičtí lékaři a hygienické stanice.

Očkování a prevence klíšťové encefalitidy

Klíště obecné je parazit z řádu členovců, který po přisátí může na člověka přenést klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou borreliózu. Nebezpečí nákazy lymskou boreliózou je asi desetkrát vyšší než u zánětu mozkových blan...

 

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.