Inzerce

Snížení krevního tlaku diabetikům prodlužuje život

7. září 2007, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 2936x

Snížení krevního tlaku významně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, dalších komplikací cukrovky a snižuje i riziko úmrtí. Platí to i pro pacienty, jejichž tlak je zatím v normě. Novinářům to dnes řekl přednosta interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Linhart s odkazem na rozsáhlou mezinárodní studii, které se zúčastnilo 11.000 diabetiků. Její výsledky byly prezentovány tento týden na Evropském kardiologickém kongresu.

Podle předsedy České společnosti pro hypertenzi Jiřího Widimského je v České republice jen malá část diabetiků s vysokým tlakem správně léčena a cílové hodnoty 130/80 milimetrů sloupce rtuti a méně dosahuje jen šest procent léčených.

Tlak zdravého člověka by neměl přesáhnout 140/90 mmHg, ale krevní tlak diabetiků by měl být nižší, protože lidé s cukrovkou jsou mnohem více ohroženi infarktem, cévní mozkovou příhodou a mikrovaskulárními onemocněními. Patří k nim postižení drobných cév, která vedou k poškození ledvin a očí či k špatnému hojeních ran, jež může vyústit až v amputací části nohy. Riziko kardiovaskulárních chorob se výrazně sníží už při poklesu krevního tlaku o pět milimetrů rtuťového sloupce.

Vedoucí centra preventivní kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny Renata Cívková uvedla, že výskyt vyššího krevního tlaku je u diabetiků dvakrát vyšší než u zdravé populace. Téměř 600.000 Čechů trpí současně hypertenzí a cukrovkou.

V ČR je registrováno více než 700.000 diabetiků. Český výzkum v populaci od 25 do 64 let ukázal, že třetina vyšetřených má vysoký tlak a 11 procent má cukrovku. Ve věkové kategorii 55 až 64 let mají hypertenzi dvě třetiny osob a cukrovku má pětina lidí.

Úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění je sice v ČR dvojnásobná v porovnání s průměrem 15 nejlepších zemí, ale od roku 1985 se úmrtnost na tyto choroby snížila o 40 procent. V roce 2005 zemřelo na kardiovaskulární onemocnění 55.000 osob, z toho 30.000 žen. Zastoupení žen je vyšší, protože muži více umírají na rakovinu a ženy se dožívají vyššího věku a pak častěji podlehnou cévní mozkové příhodě.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Markéta (Mé zkušenosti s elektronickou cigaretou (e-cigartou)) 17. listopadu 2019, 15:33:42

    A kde nakupujete? normálně v trafikách?? nebo mají někde na eshopech i něco zajímavějšího? Diskutovat

  • Petra (Cévní mozková příhoda) 17. listopadu 2019, 17:56:26

    Kam jste s ním jezdila? Kde je ta klinika? Vyzkoušela bych to…  Diskutovat

  • Petra (operace krční páteře) 17. listopadu 2019, 18:52:55

    Ahoj Leni, jsem 6 týdnů po operaci a určitě Vám ji doporučuji. Měla jsem masivní výhřez… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.