Inzerce https://www.lekarna.cz/maminka-a-pece-o-dite/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=maminka-a-pece-o-dite

Snížení krevního tlaku diabetikům prodlužuje život

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3861x )

Snížení krevního tlaku významně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, dalších komplikací cukrovky a snižuje i riziko úmrtí. Platí to i pro pacienty, jejichž tlak je zatím v normě. Novinářům to dnes řekl přednosta interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Linhart s odkazem na rozsáhlou mezinárodní studii, které se zúčastnilo 11.000 diabetiků. Její výsledky byly prezentovány tento týden na Evropském kardiologickém kongresu.

Podle předsedy České společnosti pro hypertenzi Jiřího Widimského je v České republice jen malá část diabetiků s vysokým tlakem správně léčena a cílové hodnoty 130/80 milimetrů sloupce rtuti a méně dosahuje jen šest procent léčených.

Tlak zdravého člověka by neměl přesáhnout 140/90 mmHg, ale krevní tlak diabetiků by měl být nižší, protože lidé s cukrovkou jsou mnohem více ohroženi infarktem, cévní mozkovou příhodou a mikrovaskulárními onemocněními. Patří k nim postižení drobných cév, která vedou k poškození ledvin a očí či k špatnému hojeních ran, jež může vyústit až v amputací části nohy. Riziko kardiovaskulárních chorob se výrazně sníží už při poklesu krevního tlaku o pět milimetrů rtuťového sloupce.

Vedoucí centra preventivní kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny Renata Cívková uvedla, že výskyt vyššího krevního tlaku je u diabetiků dvakrát vyšší než u zdravé populace. Téměř 600.000 Čechů trpí současně hypertenzí a cukrovkou.

V ČR je registrováno více než 700.000 diabetiků. Český výzkum v populaci od 25 do 64 let ukázal, že třetina vyšetřených má vysoký tlak a 11 procent má cukrovku. Ve věkové kategorii 55 až 64 let mají hypertenzi dvě třetiny osob a cukrovku má pětina lidí.

Úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění je sice v ČR dvojnásobná v porovnání s průměrem 15 nejlepších zemí, ale od roku 1985 se úmrtnost na tyto choroby snížila o 40 procent. V roce 2005 zemřelo na kardiovaskulární onemocnění 55.000 osob, z toho 30.000 žen. Zastoupení žen je vyšší, protože muži více umírají na rakovinu a ženy se dožívají vyššího věku a pak častěji podlehnou cévní mozkové příhodě.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Jak vybrat vhodnou antikoncepční pilulku

Moderní antikoncepce nabízí svým uživatelkám nejen jistotu, že neotěhotní, ale i další zdravotní přínosy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce