Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Snížení krevního tlaku diabetikům prodlužuje život

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3648x )

Snížení krevního tlaku významně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, dalších komplikací cukrovky a snižuje i riziko úmrtí. Platí to i pro pacienty, jejichž tlak je zatím v normě. Novinářům to dnes řekl přednosta interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Linhart s odkazem na rozsáhlou mezinárodní studii, které se zúčastnilo 11.000 diabetiků. Její výsledky byly prezentovány tento týden na Evropském kardiologickém kongresu.

Podle předsedy České společnosti pro hypertenzi Jiřího Widimského je v České republice jen malá část diabetiků s vysokým tlakem správně léčena a cílové hodnoty 130/80 milimetrů sloupce rtuti a méně dosahuje jen šest procent léčených.

Tlak zdravého člověka by neměl přesáhnout 140/90 mmHg, ale krevní tlak diabetiků by měl být nižší, protože lidé s cukrovkou jsou mnohem více ohroženi infarktem, cévní mozkovou příhodou a mikrovaskulárními onemocněními. Patří k nim postižení drobných cév, která vedou k poškození ledvin a očí či k špatnému hojeních ran, jež může vyústit až v amputací části nohy. Riziko kardiovaskulárních chorob se výrazně sníží už při poklesu krevního tlaku o pět milimetrů rtuťového sloupce.

Vedoucí centra preventivní kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny Renata Cívková uvedla, že výskyt vyššího krevního tlaku je u diabetiků dvakrát vyšší než u zdravé populace. Téměř 600.000 Čechů trpí současně hypertenzí a cukrovkou.

V ČR je registrováno více než 700.000 diabetiků. Český výzkum v populaci od 25 do 64 let ukázal, že třetina vyšetřených má vysoký tlak a 11 procent má cukrovku. Ve věkové kategorii 55 až 64 let mají hypertenzi dvě třetiny osob a cukrovku má pětina lidí.

Úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění je sice v ČR dvojnásobná v porovnání s průměrem 15 nejlepších zemí, ale od roku 1985 se úmrtnost na tyto choroby snížila o 40 procent. V roce 2005 zemřelo na kardiovaskulární onemocnění 55.000 osob, z toho 30.000 žen. Zastoupení žen je vyšší, protože muži více umírají na rakovinu a ženy se dožívají vyššího věku a pak častěji podlehnou cévní mozkové příhodě.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

26%
74%
Zatím hlasovalo 289 lidí

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce