Inzerce

Snížení krevního tlaku diabetikům prodlužuje život

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 3427x )

Snížení krevního tlaku významně snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, dalších komplikací cukrovky a snižuje i riziko úmrtí. Platí to i pro pacienty, jejichž tlak je zatím v normě. Novinářům to dnes řekl přednosta interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Aleš Linhart s odkazem na rozsáhlou mezinárodní studii, které se zúčastnilo 11.000 diabetiků. Její výsledky byly prezentovány tento týden na Evropském kardiologickém kongresu.

Podle předsedy České společnosti pro hypertenzi Jiřího Widimského je v České republice jen malá část diabetiků s vysokým tlakem správně léčena a cílové hodnoty 130/80 milimetrů sloupce rtuti a méně dosahuje jen šest procent léčených.

Tlak zdravého člověka by neměl přesáhnout 140/90 mmHg, ale krevní tlak diabetiků by měl být nižší, protože lidé s cukrovkou jsou mnohem více ohroženi infarktem, cévní mozkovou příhodou a mikrovaskulárními onemocněními. Patří k nim postižení drobných cév, která vedou k poškození ledvin a očí či k špatnému hojeních ran, jež může vyústit až v amputací části nohy. Riziko kardiovaskulárních chorob se výrazně sníží už při poklesu krevního tlaku o pět milimetrů rtuťového sloupce.

Vedoucí centra preventivní kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny Renata Cívková uvedla, že výskyt vyššího krevního tlaku je u diabetiků dvakrát vyšší než u zdravé populace. Téměř 600.000 Čechů trpí současně hypertenzí a cukrovkou.

V ČR je registrováno více než 700.000 diabetiků. Český výzkum v populaci od 25 do 64 let ukázal, že třetina vyšetřených má vysoký tlak a 11 procent má cukrovku. Ve věkové kategorii 55 až 64 let mají hypertenzi dvě třetiny osob a cukrovku má pětina lidí.

Úmrtnost na kardiovaskulární onemocnění je sice v ČR dvojnásobná v porovnání s průměrem 15 nejlepších zemí, ale od roku 1985 se úmrtnost na tyto choroby snížila o 40 procent. V roce 2005 zemřelo na kardiovaskulární onemocnění 55.000 osob, z toho 30.000 žen. Zastoupení žen je vyšší, protože muži více umírají na rakovinu a ženy se dožívají vyššího věku a pak častěji podlehnou cévní mozkové příhodě.

Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!

Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Inzerce

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.oscillococcinum.cz?utm_source=ordinace.cz&utm_medium=pr_clanek_10_2020&utm_campaign=oscillo_2020_rspoluprace

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 410 lidí

Mohlo by vás zajímat

Exspirace očních čoček

Od oční lékařky jsem dostala oční čočky (2,5 +),které mají exp.dobu 8/2000.Můžu tak dlouho prošlé čočky nosit nebo je mám raději vrátit.Děkuji Klímková

Zánět průdušek (bronchitis)

Chronický zánět průdušek je charakterizován chronickým nebo opakovaným kašlem s produkcí sputa po dobu 3 měsíců v roce po více než dva roky. Onemocnění postihuje hlavně dospělé, spíše vyššího věku...

Vědci vytvářejí program, který z řeči rozpozná některé nemoci

Stačí promluvit a vědci zjistí, zda netrpíte některým z neurologických onemocnění - například Parkinsonem. Zatím to zní jako utopie, ale vědci z Vysokého učení technického v Brně už pracují na počítačovém programu, který to prostřednictvím analýzy řeči rozpozná. Řeč se podle brněnských vědců může stát při určení některých diagnóz podobně užitečným nástrojem jako třeba vzorek krve u jiných nemocí.

Zánět dutiny ústní a dásní

Jedná se o horečnaté onemocnění s výsevem puchýřkovitých eflorescencí na sliznicích dutiny ústní, rtech, někdy přecházejících i na obličej v okolí úst ...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.