Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Syndrom bělavé bradavky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 10637x )

Syndrom bělavé bradavky není z hlediska zdraví nijak závažný, nicméně bývá značně nepříjemný a bolestivý. Mnohdy může být dokonce příčinou ukončení kojení. Některé ženy však trápí i mimo období laktace, převáně v zimě.

shutterstock.com

Za tzv. syndrom bělavé bradavky může přechodné porušení krevního oběhu k bradavce, které je způsobeno stažením cév. Bradavky se stáhnou, krev z nich odejde a tím získají světlou barvu. Častým spouštěčem bolesti je nejen kojení, ale také chlad, roli hraje pravděpodobně i dědičnost a snad i psychika. Syndrom může být způsoben i mechanicky, sáním miminka. 

Syndromem bělavé bradavky trpí častěji ženy, které jsou citlivější na chlad. Tyto problémy se dostaví mnohdy již v těhotenství, kdy jsou bradavky extrémně citlivé na působení chladu. Největší potíž ale nastane u kojení samotného, které bývá velice bolestivé, a to hlavně v chladných obdobích. V souvislosti s kojením, nebo chladem, dojde ke kontrakci cév v bradavce, jejímu zbělání a bolesti. Postižené ženy mohou vnímat bolest v různých intenzitách od mírné, až po nesnesitelnou. Bolest, kterou ženy při kojení prožívají lze v takových případech přirovnat například k bolesti prokřehlých a promrzlých prstů, které náhle ponoříte do teplé vody a ještě k tomu za ně někdo tahá a mačká je. Syndrom bělavé bradavky je nezávažný avšak velmi bolestivý stav, který může značně zkomplikovat kojení.

Syndromem bělavé bradavky však nemusí trpět pouze ženy v průběhu laktace! Uvedené nepříjemnosti jsou někdy dávány do souvislosti s onemocněním zvaným Raynaudův syndrom, při kterém jsou periferie těla (prsty u nohou a rukou, nos, uši, ale i bradavky) extrémně citlivé na chlad. Někdy se podobné potíže se přechodně opěvují také během dospívání, v období růstu prsou.

Jak syndrom bělavé bradavky poznáme?

Barva bradavky nemusí být vždy zcela změněna, mnohdy může působit zcela normálním dojmem. Jindy je bradavka zpočátku bílá, po povolení křeče modrofialová až červená a pálí. Bolest je velmi intenzivní, vystřelující do zadní části prsu. Bolestivé pocity bývají nejsilnější především na začátku kojení. Někdy se intenzivní bolest dostaví ještě podruhé, a to na konci kojení, kdy si některá miminka s prsem spíše hrají a mazlí. Bolest ale může trvat i hodiny po ukončení kojení. Často ženy mající syndrom bělavé bradavky udávají, že nesnesou tlak podprsenky na bradavku.

Syndrom často postupně vymizí okolo třetího měsíce věku děťátka.

Před stanovením konečné „diagnózy“ – příčiny bolesti při kojení, je nutné nejprve vyloučit špatnou techniku kojení, anomálie v ústech miminka a také kvasinkovou či virovou infekci bradavky! Až tehdy lze pomýšlet na syndrom bělavé bradavky.

Jak předcházet bolesti?

Bohužel předejít se syndromu bělavé bradavky moc nedá.

  • Dejte pozor, aby dítě bylo přisáté správně ve všech aspektech správného asymetrického přisátí - pomoci může laktační poradkyně.
  • Jako první pomoc se zpravidla osvědčují teplé obklady a oblíbený teplý nápoj před kojením, někdy pomůže přerušování kojení (děťátko můžete na chvilku „zabavit“ pečlivě umytým malíčkem)
  • Po konzultaci s lékařem lze zvážit i užívání hořčíku, vápníku a také vitamínu B6.
  • I přestože laktační poradkyně v těchto případech obyčejně nedoporučují používání „kloboučků“, existují i ženy, kterým toto opatření pomohlo kojení i přes bolest zachovat a zvládat bez enormního stresu. Dítě je možné krmit i odstříkaným mlékem z lahvičky.

Pomoci mohou i homeopatika

  • CUPRUM METALLICUM 9 C 5 granulí každých 5-10 minut v akutním stavu opakovaně až do zlepšení, v prevenci podáváme lék v ředění 15 C, 5 granulí 2x denně - bolestivé, nedostatečné prokrvení bradavky, které je bílá.
  • PHYTOLACCA DECANDRA 9 C - v případě bodavé a vystřelující bolesti v bradavce podávejte lék stejným způsobem nebo i kombinaci obou výše uvedených léků.
  • AGARICUS MUSCARIUS 9 C 5 granulí 3x denně do zlepšení stavu - bolest zhoršuje chladem a v bradavce se objevuje pocit pálení a píchání.
  • PULSATILLA 15 C 5 granulí 2x denně - celé prso je hůře prokrvené, studené s mramorovanou kůží. Žena je celkově zimomřivá se špatně prokrvenými končetinami.
  • CHAMOMILLA 15 C 5 granulí 3x denně - je vhodným lékem u pacientek, které jsou přecitlivělé na bolest a často na ni reagují hystericky, což se projeví výrazným sklonem ke křečím (spazmům).

Zdroj: maminka.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 536 lidí

Mohlo by vás zajímat

Kojení

Kojení dětí je už od pradávna jedním z obecných rysů všech kultur, protože na něm záviselo samotné přežití narozeného dítěte. Mateřské mléko je nejpřirozenější a nejhodnotnější výživa pro novorozence a kojence a v plném rozsahu je nelze ničím nahradit...

Problémy při kojení

Je důležité dodržovat správnou techniku kojení a přisátí dítěte. V prvních dnech po narození nenechávejte dítě příliš dlouho u bradavky, je třeba bradavky otužit. Dítě někdy už nesaje a používá prs jen jako dudlík...

Vitaminy v těhotenství a v období kojení

Vitamíny a minerály jsou nezbytnou součástí potravy. Správné složení jídelníčku je jejich nejpřirozenějším zdrojem. Ale ne vždy se vám podaří zajistit tělu dostatečný přísun syrového ovoce a zeleniny, tepelná úprava vede...

Maminky, kojte nejen kvůli miminku, ale i kvůli sobě!

Mateřské mléko je ideální stravou pro miminko, kojení je ale prospěšné i pro maminku. Oběma přináší okamžité i dlouhodobé zdravotní výhody a posiluje jejich vzájemný vztah.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce