Inzerce

Syndrom suchého oka

8. dubna 2016, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 8786x

Máte zarudlé oči, trápí vás pálení a slzení očí a k večeru se už nemůžete na nic ani dívat? Velmi pravděpodobně máte syndrom suchého oka. Co s tímto problémem lze dělat?

foto: shutterstock.com

Toto onemocnění je v současnosti velmi časté. Jeho příčinou je porucha tvorby a toku slzného filmu na povrchu oka. Tím, že se zpomalí tvorba slz, vznikají nepříjemné subjektivní pocity, které doprovází neustálé dráždění oka, které může vést až k poškození jeho povrchu. Příčinou bývá nejen nedostatečné množství slz, ale i jejich zhoršená kvalita. Slzy totiž obsahují vodu, hlen a olej a tyto tři složky oko chrání a zvlhčují. Zpočátku je toto onemocnění vnímáno jen jako pocit diskomfortu, může ale časem vyústit v závažné onemocnění

Příčina syndromu suchého oka

Onemocnění se objevuje v každém věku, častěji pak u žen v období tzv. přechodu (menopauza). Projevy syndromu jsou často ovlivněny okolním prostředím – potíže se zhoršují při pobytu v prašných a zakouřených prostorách, ve větru, v suchých a klimatizovaných místnostech, určitý vliv má i nošení kontaktních čoček, stres a několikahodinová práce na počítači. Důležitou roli hraje také dlouhodobé užívání očních kapek, některé léky a některá onemocnění (oční záněty, infekce, alergie, autoimunitní nemoci, cukrovka atd.). Syndrom suchého oka se může objevit u lidí postižených vrozenými či získanými anomáliemi očních víček. Další příčinou může být nedostatek vitaminu A. V řadě případů se příčina tohoto syndromu vůbec nezjistí.

Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění

Příznaky syndromu suchého oka

Syndrom suchého oka je projev suchého zánětu rohovky a spojivky. Souvislý slzný film, který pokrývá povrch oka, je nedostačující a nechrání ho před okolními vlivy. Oko se stává citlivějším. Nejčastějšími příznaky jsou subjektivní pocity pálení, tlaku v očích, únavy očí, fotofobie, pocit cizího tělesa (například smítka nebo prachu v oku), pocit přilnutí víčka k oku a podobně. Postižený může pociťovat také nepříjemný pocit nebo dokonce bolest při aplikaci očních kapek a zhoršení vidění k večeru i během dne. Může být také přecitlivělý na pobyt v klimatizované či zakouřené místnosti. Paradoxem je, že příznakem bývá i nadměrné slzení očí, hlavně při větrném počasí. Slzný film je totiž nekvalitní, což vede k jeho předčasnému úniku mimo oko. Následné dráždění osychajícího povrchu oka pak způsobuje další produkci slz. Extrémním vyústěním neléčeného syndromu suchého oka je postupná ztráta průhlednosti rohovky, zhoršení vidění a slepota.

Čtěte také: OCT - neinvazivní vyšetření zraku

Léčba syndromu suchého oka

Na prvním místě v léčbě syndromu suchého oka léčba základního onemocnění, vysazení léků, pokud to způsobují a je možno je vysadit. U lehčích forem se podávají umělé slzy (3–5x denně), vhodné je používat umělé slzy bez konzervačních látek. U středních forem se mohou (mimo umělých slz) na noc využívat oční gely, masti. V nejtěžších případech můžeme obturovat slzné body pomocí speciálních zátek, aplikovat lubrikační gely či terapeutické kontaktní čočky. Někdy je nutné přistoupit k zevnímu sešití víček, především při lagoftalmu, či k chirurgickým korekturám deformit.

Čtěte také: Plugy - Nová metoda pro léčbu syndromu suchého oka

Léčba vždy usiluje o to, zajistit oku dostatek slz a stabilní a rovnoměrný slzný film, který na oku po určitou dobu setrvá a dokonale oko ochrání.

Nezbytná bývá úprava životního stylu a prostředí s eliminací vyvolávajících faktorů a s udržením slzného filmu. Nevhodné je zejména prašné a zakouřené prostředí, také klimatizace a vítr zhoršují obtíže pacientů. Vhodná je i úprava stravovacích návyků. Rozmanitá strava respektující zásady zdravé výživy by měla obsahovat dostatek kvalitních tuků a nenasycených mastných kyselin, vitaminy a stopové prvky. Nezbytná je také léčba onemocnění víček.

Syndrom suchého oka představuje závažný socioekonomický problém, může výrazně snižovat kvalitu života pacienta a vést dokonce k pracovní neschopnosti. Proto je nutné onemocnění včas diagnostikovat, určit příčinu a cíleně a efektivně léčit.

banner_ks_poradna.jpg
Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 19 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Monika (Akné na zadku) 16. srpna 2019, 09:13:39

    Olšová mast? Tak to usím také vyzkoušet. Diskutovat

  • Monika (AKNÉ) 16. srpna 2019, 09:16:11

    Mám s ním strašné problémy, nevíte co s tím? Diskutovat

  • Lucasice (Ostropestřec ) 16. srpna 2019, 20:36:39

    Já ho zobu kvůli játrům a trávení a nemůžu si stěžovat. Beru teda v tabletkách od Vito… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.