Inzerce https://www.lekarna.cz/vyprodej-opalovani/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vyprodej-opalovani

Trápí vás žilní onemocnění aneb jak si užít si dovolenou hned od prvního dne

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 441x )

Cesta autem, autobusem nebo letadlem je nutnou součástí procesu dostat se na vysněné místo, kde si odpočineme, nebo si naopak dáme pořádně do těla. Jak se připravit na cestu, aby se z ní naše tělo vzpamatovalo co nejdříve? Co dělat, abychom nemuseli strávit odpočinkem po cestě první dny dovolené? A jak se můžeme na cestu připravit již doma?

shutterstock.com

1. Při cestě cvičte

První nepříjemné pocity přichází již při cestě, která trvá 3 hodiny a více. To nám tělo začíná říkat, že už se potřebuje protáhnout. Objevit se přitom mohou nejen nepříjemné pocity v oblasti nohou, brnění a křeče, ale také otoky. Pokud se objevují častěji (i mimo dlouhé cesty), může být na vině tzv. chronické žilní onemocnění, které má na svědomí i metličky a křečové žíly. Proto si zacvičte – v autobuse a letadle si můžete stoupnout a projít se po „palubě“, při cestě v autě si udělejte na chvilku zastávku. Nohy si můžete protáhnout i v sedě. Střídavě se opírejte o špičky a paty, nebo pomalu propínejte a krčte chodidla. Cviky můžete provádět nejprve u jedné, a poté u druhé nohy, nebo můžete nohy střídat.
„Nohy si také můžete masírovat od kotníků přes lýtka vzhůru. Vhodné je též dechové cvičení pomáhající zrychlit průtok krve žilami,“ radí MUDr. Sabina Sellner Švestková z MEDICOM Clinic v Brně. Více cviků najdete např. na www.zilniporadna.cz, nebo v mobilní aplikaci „Bolí vás nohy?“.

Cviky mohou ulevit i páteři

Vsedě napřimte páteř, ramena stáhněte dolů, dlaně položte na stehna a spolu s výdechem zatlačte rukama do stehen. Zároveň se vytáhněte za hlavou nahoru, přičemž bradu zasuňte mírně dozadu. S výdechem se uvolněte.

2. Hodně pijte

I když by se mohlo zdát, že otokům zabráníte, pokud budete pít méně, není to pravda. Pokud má organizmus tekutin málo, může dojít k tomu, že začne vodu zadržovat.
„Obecně je vhodné přijmout průměrně 1,5–2 litry denně. Nezapomínejme, že přibližně dalších 900 ml získáme potravou. Nicméně množství tekutin závisí např. na pohlaví, věku, výšce, váze, krevním tlaku, zdravotním stavu i teplově vzduchu. Každopádně platí, že pít bychom měli v průběhu celého dne, ne nárazově ve velkých dávkách,“ říká PhDr. Karolína Hlavatá, PhD. z iniciativy Vím, co jím a piju.  

3. Pomoci mohou léky

Těm, kteří trpí otoky, pocity těžkých nohou a mívají křeče, nebo u nichž došlo již k objevení se křečových žil a metliček, může praktický lékař předepsat venoaktivní látky, tedy léky na podporu žil.
„Venofarmaka je vhodné užívat minimálně několik dnů před cestou, v průběhu dovolené a další dva dny po příjezdu. Lékař může rozhodnout i o jejich dlouhodobém užívání. Pro ty, kteří trpí chronickým žilním onemocněním (křečové žíly, metličky), je výše uvedené povinností. Pro ostatní doporučením,“ uvádí MUDr. Sellner Švestková.

4. Nakupte si cestovní pomůcky

Při dlouhých cestách při prevenci otoků pomohou kompresivní elastické punčochy první třídy, které jsou volně prodejné v lékárnách, zdravotních potřebách i obchodech přímo na letišti. V případě, že máte metličky nebo křečové žíly, s výběrem si nechte poradit od praktického lékaře.

Krční páteř ochráníte díky krčnímu polštáři. Ten vás může uchránit před zablokováním krční páteře i bolestmi hlavy. Kromě speciálních krčních polštářů existují i nafukovací polštářky proti bolestem kostrče.

5. Přizpůsobte se novému prostředí

Pokud přelétáte přes více než 2 časová pásma, vaše tělo nebude jásat. Přitom platí, že pokud letíte na západ (časem zpět), tělo si na změnu zvykne lépe, než pokud se vydáte na východ. Na změnu se můžete začít připravovat již doma tím, že budete chodit spát o hodinu dříve, respektive později. Hodinky si přeřiďte hned v letadle a v cíli cesty jděte spát až večer, i když budete unaveni dříve.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Léčba bércových vředů 2

Cílem léčby bércových vředů je odstranit příčiny, které toto onemocnění vyvolaly, což je ve většině případů velmi obtížné. Kompenzaci přidružených chorob a celkovou léčbu rozhodně přenechejte svému ošetřujícímu lékaři.

Žilky na nohou

Ráda bych se dozvěděla, proč se mi na nohou trhají žilky. Chybí mi snad nějaké vitamíny? Věrka

Vyrážky, akné a křečové žíly

Upravený a zkrácený záznam živé diskuse (chatu) s MUDr. Hanou Hořínkovou z Dermatovenerologické kliniky VFN, která proběhla ve čtvrtek 29. listopadu 2001 mezi 12. a 14. hodinou na www.ordinace.cz.

Bércový vřed

Co to je? Bércovým vředem nazýváme delší dobu se nehojící ránu dolní končetiny, od kolena níže. Vzniká většinou po menším, drobném poranění kůže jako drobná ranka, ale postupně se může změnit v rozsáhlý kožní defekt, který přechází do chronického stadia. Nezřídka se vyskytují pacienti, kteří se s tímto onemocněním léčí i několik let.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce