Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Tuberkulóza ještě zdaleka není onemocněním "z minulosti"

( Jaroslava Sladká | přečteno: 10327x )

Každou vteřinu se na světě infikuje tuberkulózou jeden člověk.

shutterstock.com

Světová zdravotnická organizace (WHO)vyhlašuje dne 24. března každoročně Světový den boje proti tuberkulóze. Tento den v roce 1882 oficiálně informoval Dr. Robert Koch vědeckou společnost o objevu bacilu tuberkulózy. I když 24. března 2009 uplynulo již 127 let od objevení původce tuberkulózy Robertem Kochem, zůstává toto onemocnění nadále celosvětovým problémem. Jedna třetina lidstva je tuberkulózou nakažena. Každý rok na celém světě onemocní touto chorobou téměř 9 miliónů lidí.

Tuberkulóza (TB) je celkové infekční onemocnění vyvolané mykobakteriemi, které je řazené mezi specifické zánětlivé procesy. Nejčastěji (v 85%) postihuje dýchací ústrojí, nikoli ale výhradně – může napadat i ostatní orgány, např. místní uzliny, klouby a kosti, urogenitální trakt, kůži, pleny mozkové, perikard a další.
Jedná se o chronickou infekci se sklonem k recidivám. Jestliže se infekce jednou objeví, ke klinickým projevům TB může dojít během měsíců, let či dokonce desetiletí. Plicní tuberkulóza je často téměř bezpříznaková, pacienti si stěžují jen na neurčité obtíže, že „se necítí dobře“, i když na RTG hrudníku už jsou prokazatelné změny.
(Na Ordinaci.cz lze také najít upravený záznam chatu pod názvem: Tuberkulóza a nemoci plic, kde se objevují nejčastější dotazy na tuto nemoc).

V současnosti je tuberkulóza jednou z nejčastějších příčin úmrtí v rozvojových zemích (je nejčastější příčinou smrti na infekční chorobu). Za posledních deset let zemřelo celosvětově na TB 30 miliónů lidí. Přesto, že WHO vynakládá na kontrolu TB částky řádově v desítkách miliard dolarů, nedaří se tuto chorobu udržet pod kontrolou. Nejvyšší nárůst TB onemocnění je zaznamenáván v zemích subsaharské Afriky a zemích bývalého Sovětského svazu. Za posledních deset let se například v Rusku počet TB onemocnění zdvojnásobil. Zatímco jen v Rusku ročně onemocní tuberkulózou téměř 200 000 osob, v Evropské Unii bylo zjištěno 65 000 TB onemocnění.

Česká republika, která je řazena s její fungující kontrolou mezi země s příznivou situací v TB, leží na hranici zemí se situací méně příznivou a neefektivní kontrolou TB. To je jedna z příčin, proč je nadále nutné této chorobě v ČR věnovat intenzivní pozornost. V ČR stoupá především počet cizinců s tuberkulózou – v loňském roce se podíleli na nemocnosti TB v 21 %. Nejvíce jich bylo z Mongolska a Ukrajiny.

Předběžná data za rok 2008 byla získána z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) v Praze. Podle nich byl v roce 2008 počet všech hlášených případů tuberkulózy 835 (jen pro srovnání – v roce 2003 jich bylo zaznamenáno 1 162), z toho bylo 707 případů TB plic. U 486 nemocných byla tuberkulóza ověřená průkazem bacilů tuberkulózy, 261 případů bylo mikroskopicky pozitivních – právě zde se jedná o závažné zdroje infekce. Nejvyšší počet nově hlášených TB onemocnění byl v roce 2008 v Pardubickém (12,0/100 000 obyv.), Ústeckém (10,7/100 000 obyv.) a Královéhradeckém (9,6/100 000 obyv.) regionu.

Zdroj: prezentace prof. MUDr. Jiřího Homolky, DrSc., přednosty I. kliniky TRN 1. LF UK a VFN předsedy Sekce pro tuberkulózu ČPFS, člena Rady registru tuberkulózy a MUDr. Františka Krejbicha z I. kliniky TB a respiračních nemocí 1. LF UK a VFN, člena Rady registru tuberkulózy.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=pece-o-zuby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 570 lidí

Mohlo by vás zajímat

Tuberkulóza ještě zdaleka není onemocněním "z minulosti"

Každou vteřinu se na světě infikuje tuberkulózou jeden člověk.

Změna v očkovacím kalendáři: chybí v něm tuberkulóza

Zrušení plošného očkování proti tuberkulóze, to je nejvýznamnější poslední změna v očkovacím kalendáři. Díky tomu je možné v prvních týdnech života očkovat děti povinnými i doporučovanými vakcínami o několik týdnů dříve. Urychlí se tak ochrana dětí proti nebezpečným infekcím včetně černého kašle. Jeho výskyt u nás v posledních letech vzrostl až na tisíc případů ročně a pro malé děti je velmi nebezpečný.

Tuberkulóza je stále živou hrozbou

Třetina obyvatel planety je infikována tuberkulózou a ročně na ni zemře 250 000 dětí. I v naší republice se vyskytuje mezi bezdomovci, cizinci a vězni. Jde o onemocnění závažné, které se léčí minimálně několik měsíců.

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce