Inzerce

V roce 2025 bude prý mít třetina dospělých vysoký krevní tlak

28. dubna 2008,   |   přečteno: 9485x

Do roku 2025 stoupne podíl dospělých osob trpících vysokým krevním tlakem (hypertenzí) z nynějších 25 procent na třetinu.

foto: shutterstock.com
V roce 2000 trpělo zhruba 972 milionů lidí touto chorobou, s níž je mimo jiné spojeno velké nebezpečí mozkových příhod a poškození ledvin. Američtí vědci v nejnovějším vydání britského odborného časopisu The Lancet tvrdí, že do roku 2025 počet hypertoniků vzroste o 60 procent na 1,56 miliardy lidí.

Jaing He a jeho kolegové ze zdravotnické univerzity v americkém New Orleansu analyzovali údaje o více než 700.000 osobách zapojených v období 1980 až 2002 v různých oblastech světa do klinických studií. Na základě těchto údajů byl počet lidí trpících v roce 2000 vysokým krevním tlakem stanoven na 972 milionů. Z tohoto počtu 333 milionů lidí žilo v průmyslových státech a dalších 639 milionů lidí v rozvojových zemích.

Vysoký krevní tlak je především důsledkem tzv. západního životního stylu, pro nějž je charakteristický nedostatek pohybu, tučná a slaná strava a také stres. Skutečnost, že i v rozvojových zemích se stále více rozmáhá tento životní styl, dokládá neúměrně vysoký počet hypertoniků v zemích třetího světa. V budoucnu to má být ještě výraznější: zatímco podle výpočtů počet lidí trpících vysokým krevním tlakem v průmyslových zemích stoupne do roku 2025 o 20 procent, v ostatních státech světa bude toto zvýšení činit 80 procent.

I když tento problém je znám léta, stále je příliš málo případů vysokého krevního tlaku diagnostikováno a dostatečně léčeno. V České republice, podobně jako v okolních zemích, postihuje hypertenze podle odhadů zhruba 25 procent obyvatelstva; většina hypertoniků ovšem o svém postižení neví. Hypertenze svými komplikacemi významně ovlivňuje nemocnost a úmrtnost.

I když je vysoký krevní tlak diagnostikován, nemusí to ještě pro hypertonika znamenat záchranu. Rakouská studie, kterou provedla Rakouská společnost pro hypertenzi, nedávno konstatovala, že 90 procent léčených hypertoniků nedosahuje žádoucích hodnot 135 mmHg systolického tlaku (při němž srdce čerpá krev) a 85 mmHg diastolického tlaku (při němž je srdce v klidu).

Podle jednoho z našich předních diabetologů, profesora Jaroslava Rybky, je v ČR krevní tlak dobře korigován (pod 140/90 mmHg) pouze u 17,8 procenta pacientů s hypertenzí (v západní Evropě je to 22 procent). V některých oblastech ČR prý dosahuje žádoucího tlaku jen devět procent obyvatel.

S hodnotou 140/90 mmHg je ovšem podle profesora Rybky možno se spokojit pouze u starších nemocných, kdežto u mladších jedinců a u diabetiků je doporučováno radikálnější snížení. Podle posledního doporučení Světové zdravotnické organizace z roku 1999 činí "ideální" tlak maximálně 120/80 mmHg, zatímco "normální" tlak by neměl přesáhnout 130/85 mmHg.

Hypertonikům se doporučuje změnit životní styl: prioritou je snížit tělesnou hmotnost, dále pak nekouřit, věnovat se pravidelným fyzickým aktivitám, především vytrvalostního charakteru, omezit sůl v potravě a snížit konzumaci alkoholu. Důležité je ovšem také pravidelné užívání léků snižujících krevní tlak. Čeští i zahraniční odborníci se shodují v tom, že ve většině případů je za neúspěchem léčby vysokého krevního tlaku nedostatečná spolupráce pacientů.

autor:

Inzerce
loading...
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Máte problémy se spánkem?
Zatím hlasovalo 37 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Roman (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 09:03:46

    Právě že jsem asi žádnou chybu neudělal. Prostě jsem se vzbudil včera a od rána hned… Diskutovat

  • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. března 2019, 10:24:54

    Ahoj. Romane nemáš to od nervů nemáš obavu se vrátit do práce. Takhle mě bývalo když jsem… Diskutovat

  • Jozef (Rivotril) 23. března 2019, 10:25:29

    Michal kamarát skús pangamin. Ja ho beriem a pomohol..... Prvé tri ,štyri dni aj po šesť… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.