Lidé s chronickou plicní hypertenzí ještě před lety umírali, dnes mají naději na úplné vyléčení. Jediné pracoviště v České republice – kardiocentrum VFN na II. Chirurgické klinice kardiovaskulární chirurgie 1. LFK UK – již zdárně odoperovalo dvě stovky pacientů s chronickou tromboembolickou plicní hypertenzí.
„Podstatou operace je odstranění organizovaných krevních sraženin z plicní tepny a části cévní stěny. Na klíčovou fázi operace je nemocný hluboce zchlazen na 16° C a mimotělní oběh, prokrvující během výkonu všechny orgány, je zcela zastaven. V rámci tohoto programu jsme odoperovali do dnešního dne 200 nemocných s výsledkem srovnatelným s nejlepšími světovými centry,“ říká prof. MUDr. Jaroslav Lindner, CSc., přednosta II. chirurgické kliniky-kardiovaskulární chirurgie 1. LF UK a VFN.
Tento komplikovaný a unikátní chirurgický výkon (endarterektomie plicnice-PEA) je jedinou kauzální terapeutickou možností chronické plicní hypertenze vzniklé v důsledku opakovaných plicních embolií (chronická tromboembolická plicní hypertenze – CTEPH), která může vést k úplnému vyléčení pacienta. Před érou dostupnosti chirurgické léčby většina nemocných s CTEPH umírala během několika let.
Projekt PEA vznikl v roce 2004 a je rozvíjen ve spolupráci II. chirurgické kliniky kardiovaskulární chirurgie VFN, Centra pro plicní hypertenzi na II. interní klinice VFN a Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny s prof. Mayerem z University Johana Guttenberga v Mainzu. Program chirurgické léčby je součástí komplexního multioborového mezinárodního vědeckého programu, na němž se VFN podílí společně s největšími centry na světě - v San Diegu, Cambridge, Mainzu, Paříži a Vídni.
Naprosto nezbytnou podmínkou v úspěchu tohoto programu je vedle dostatečné zkušenosti především velmi úzká mezioborová spolupráce mezi kardiochirurgy, kardiology, anesteziology, intenzivisty, radiodiagnostiky, hematology a celé řady dalších odborníků klinických a teoretických oborů 1.LF a VFN .
Tyto operace provádí pracoviště i pro nemocné ze Slovenské republiky, kde není chirurgická léčba CTEPH dostupná. Slovenští pacienti tvoří 15 % z celkového počtu operovaných v ČR.