Inzerce

Vhodná léčba může udržet většinu epileptiků bez záchvatu

aktualizováno 30. září 2013, MUDr. Jana Zárubová   |   přečteno: 12579x

30. září je Národním dnem epilepsie.K epilepsii můžete přijít po úrazu a poškození mozku, po mrtvici, v souvislosti s nádory v mozku, ale i geneticky. V současné době jí trpí asi sedmdesát tisíc lidí v republice – od dětí až po seniory.

foto: shutterstock.com

Oproti letům minulým mají tu výhodu, že jim lékaři mohou vybrat léky „na míru“ a sedmdesát procent pacientů žije zcela bez záchvatů.

Epilepsií a epileptických syndromů je známo kolem 40 druhů a mohou se navzájem zásadně lišit. Zatímco někdy se jedná o onemocnění vázané pouze na určité věkové období, svým průběhem pacienta neohrožuje a někdy ani není třeba je léčit, jindy se může jednat o katastrofické devastující onemocnění, které vede k poškození mozku, mentální retardaci a závislosti pacienta na péči okolí. Základní rozdělení příčin vzniku epilepsie je:

 • Genetická (např. juvenilní myoklonická epilepsie).
 • Mozek byl poškozen jiným onemocněním a epilepsie vzniká jako následek (např. po poranění mozku s rozdrcením části mozkové tkáně nebo vrozené vývojové anomálie mozku).
 • Zjevná příčina není zřejmá, u některých pacientů jsou v anamnéze údaje, které jsou častěji spojené se vznikem epilepsie v průběhu života, např. přidušení při porodu, křeče při horečkách v kojeneckém a batolecím věku.

Zásadní pro léčbu je správná diagnóza

Pokud epilepsie u jedince vznikne, je zcela zásadní správná diagnóza. Klademe si přitom tři základní otázky:
 • Opravdu se jedná o epilepsii?
 • Jakým typem záchvatů se projevuje?
 • O jaký druh epilepsie se jedná?
Druhým velmi důležitým krokem je výběr léčby, vysvětlení jak správně s epilepsií žít, čeho se vyvarovat.
Pokud jsou dvě výše uvedené podmínky splněny, bude sedmdesát procent pacientů bez záchvatů a mohou žít život bez významnějších omezení. Třicet procent pacientů má průběh onemocnění komplikovanější a u některých se nikdy nepodaří dosáhnout bezzáchvatovosti.
Základní léčbou epilepsie jsou léky, tzv. antiepileptika, kterých je v současné době na trhu kolem 20 a lékař vybírá pacientovi lék tzv. „na míru“. V případě, že farmakologická léčba selže, je pro některé pacienty možná cesta operační, chronickou stimulací bloudivého nervu, nebo ketogenní dietou.
Důležitá je životospráva. Pacient má užívat léky pravidelně, v určených intervalech, bez vynechání, omezit nebo zcela abstinovat alkohol, vyvarovat se spánkové deprivace. Na průběh onemocnění má vliv i celkové rozpoložení pacienta, psychická rovnováha, sociální začlenění a další faktory.
Řada dalších informací o epilepsii je zdarma ke stažení na www.epistop.cz nebo www.clpe.cz.

Hledáme lék pro každého pacienta

V posledních 20 letech bylo uvedeno na trh řada nových léků a stále jsou další vyvíjeny. Umožňuje to tzv. personalizovanou medicínu, tedy aby lékař volil nejvhodnější lék pro daného pacienta, který bude dostatečně účinný a zároveň ho nebude ohrožovat nežádoucími vedlejšími účinky. Za nejdůležitější v tomto směru považuji zkušenost lékaře v epileptologii. Odborná lékařská společnost, Česká liga proti epilepsii, dlouhodobě buduje v ČR systém tzv. diferencované péče o pacienty s epilepsií. V rámci tohoto systému vznikají, a doufejme, budou brzy i legislativně ukotvena, speciální centra pro léčení epilepsie. Řada lékařů epileptologů už se proškolila. Pacienti s epilepsií, kteří mají záchvaty i přes léčbu, by se měli na tyto specialisty obrátit.
Celosvětově je velká pozornost věnována genetice u epilepsií. Jsou hledány mutace genů, zodpovědné za určité epileptické syndromy, ale i individuální metabolizmus antiepileptik. Nalezení jedné genové mutace zabránilo podávání určitého antiepileptika pacientům, pro které by představovalo ohrožení zdraví. Lze očekávat, že v budoucnu budou mít lékaři ještě více nástrojů jak epilepsii dostat pod kontrolu bez toho, že by byli pacienti zatěžováni jejími nežádoucími vedlejšími účinky.  
Kromě vývoje na poli farmakologie a genetiky se rozvíjí také technologie, které by umožnily pomocí mikročipu kontinuálně sledovat mozkovou aktivitu a ve chvíli, kdyby se mozek chystal k epileptickému záchvatu, by byly schopné vyslat impuls, který by záchvat zastavil.
V září 2011 byl učiněn významný krok ke zlepšení výzkumu a péče o lidi s epilepsií v rámci EU. Dostatečné množství europoslanců podepsalo deklaraci, která zařadila epilepsii mezi zdravotní priority EU.

autor: MUDr. Jana Zárubová , Thomayerova nemocnice Praha

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Diskuse k článku
franta nebojsa

Obvodní lékaři a lékaři alibijonisté trvale diagnostikovaného člověka vyřadí ze společnosti .Nepomůže 20 let bez záchvatů. Jednou je a basta fidli Společnost sama vyselektuje nemocného .Lékaři sice mají povinnost mlčet ale sestry vytroubí co mohou.Nesmíte nic ,nikde Vás nevezmou do práce,nesmíte řídit jak jinak se dostat do práce někam k zoufalci...cejch na celý život.Diskriminace!

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. března 2019, 08:30:27

franta nebojsa

Zajímalo by mě jak je to s diagnozami. Jedna nemocnice nenajde nic,diagnostik nemoc zamítne,a jedna nemocnice stále pokračuje v diagnoze. Přitom pacient trpěl skrytou cukrovkou našel neurolog.Dále neuvěřitelně nízkým tlakem 60/80..i méně.Diagnostikován navrtámím páteře - ??? Léčen Sodantonem?Naprosto bez výsledku.......tragedie v zaměstnání vždy po roce vyhnán závodním lékařem....nakonec musel podnikat aby se uživil ale bez auta :...nemaje žádných příznaků ani tlaku nebo cukrovky již 5 let je stále odporný epileptik.

Reagovatpoděkovatnahlásit

19. března 2019, 08:38:56


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Znáte hladinu cukru ve vaší krvi?
Zatím hlasovalo 41 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • Martina (Inkontinence žen pohledem gynekologa) 20. listopadu 2019, 10:51:33

  Dlouho mne tento problém trápil, pak mi kamarádka doporučila inkontinenční pomůcku, která… Diskutovat

 • Brigita (Kvalitní kontaktní čočky) 20. listopadu 2019, 11:04:29

  Několik měsíců jsem si kupovala taky čočky přes internet. Seděly mi, ale pořád mi… Diskutovat

 • Daniela (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 20. listopadu 2019, 11:45:10

  Gratuluji všem, kterým EMG nedělá problémy. Nechápu, jak si tito lidé mohou dovolit… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.