Inzerce https://www.lekarna.cz/pece-o-zuby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=pece-o-zuby

Nosní polypy: Jak předcházet jejich opětovnému vzniku

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 4963x )

Nosní polypy jsou slizniční výchlipky, které vznikají jako konečné stadium chronického zánětu dutiny nosní a vedlejších dutin nosních. Možnosti léčby jsou různé. Pokud nepomůže konzervativní terapie nebo je onemocnění pokročilé, je jedinou možností provedení operace. Úskalím léčby nosních polypů ovšem je, že se mohou vracet a nepříjemné potíže způsobovat opakovaně. Opětovnému vzniku nosních polypů je však možné částečně zabránit.

shutterstock.com

Nosní polypy jsou měkké, nebolestivé a nenádorové výrůstky na sliznici nosních dutin nebo vedlejších nosních dutin, které mají často tvar visící slzy nebo hroznů. Vznikají na základě chronického zánětu v důsledku astmatu, opakující se infekce, alergie, přecitlivělosti na léky nebo některých poruch imunitního systému.

Přítomnost nosních polypů se projevuje zhoršenou nosní průchodností až neprůchodností, zhoršeným dýcháním nosem, sekrecí z nosu, zpočátku vodnatou, později, když obturují vývody z vedlejších dutin nosních, s příměsí hnisu. Mohou se objevit bolesti hlavy, porucha čichu, chrápání, vysychání sliznic dutiny ústní a hltanu v důsledku dýchání ústy.

I když se tyto příznaky objevují i u běžného nachlazení, v případě jejich spojitosti s nosními polypy můžete zaznamenat jeden zásadní rozdíl: vaše potíže trvají mnohem déle a mohou se postupně zhoršovat.

Nepříjemným – i esteticky – projevem polypů je jejich vynoření z dutiny nosní nosními dírkami (toto se stává při pokročilých stádiích).

U pacientů s průduškovým astmatem může při rozvoji nosní polyposy dojít k zhoršení projevů astmatu a také k zhoršenému efektu zavedené léčby.

Léčba nosních polypů

Dříve se většinou přistupovalo k chirurgické léčbě a polypy byly ihned odstraňovány. V souvislosti s novými teoriemi o jejich vzniku se ale nyní dává přednost konzervativní léčbě. Teprve pokud selhává konzervativní léčba, nastupuje léčba chirurgická.

V konzervativní léčbě jsou na prvním místě intranazální kortikosteroidy, které potlačují chronickou zánětlivou aktivitu nosní sliznice. Jedná se o každodenní aplikaci léku ve formě nosního spreje. Lokální kortikosteroidy mívají velmi dobrý účinek u malých nosních polypů, ale jsou zpravidla neúčinné při rozsáhlejších změnách. V pooperačním období aplikace lokálních kortikosteroidů zamezuje nebo alespoň zpomaluje nový růst nosních polypů. Jeli třeba, podávají se kortikoidy i celkově. V případě prokázaného alergického terénu je na místě užívání celkových antihistaminik. 

U rozsáhlejších nálezů a recidiv je na místě léčba chirurgická. Při výkonu, jež se provádí v celkové anestezii, odstraňujeme polypy pod endoskopickou kontrolou pomocí klíštěk a shaveru (mikrodebridoru). Po operaci je třeba dlouhodobě používat nosní sprej s kortikoidy, aby se minimalizovalo riziko recidivy.

Jak vzniku nosních polypů předcházet?

Opětovnému vzniku nosních polypů můžete částečně zabránit následujícími postupy:

Dodržujte pokyny lékaře

Pokud jste ve zvýšeném riziku výskytu nosních polypů, je nesmírně důležité, aby se vám dostávalo správné léčby a dobré kontroly nad samotným onemocněním.

Správná léčba alergie a astmatu

Dodržujte doporučenou léčbu svého lékaře. Zánět z nosních polypů může zhoršit příznaky astmatu. A udržování astmatu pod kontrolou může pomoci předcházet polypům. Je tedy mimořádně důležité zvládat astma. Poraďte se tedy se svým lékařem, pokud vaše současná léčba nefunguje. 

Vyhýbejte se věcem, které váš nos dráždí

V rámci možností se vyvarujte i vdechování látek, které mohou přispět k zánětu nebo podráždění nosu a nosních dutin, jako jsou alergeny, cigaretový kouř, chemické výpary, prach a jemné nečistoty. Pokud doma nebo v práci používáte silné čisticí prostředky nebo jiné chemikálie, zůstaňte v dobře větraném prostoru. 

Vyzkoušejte nosní výplachy

V lékárně si můžete koupit sprej se slanou vodou nebo soupravu na sestavení vlastního nosního výplachu. Slaná voda zlepšuje tok hlenu, což pomáhá odstranit z nosní sliznice alergeny a jiné dráždivé látky.

Dbejte na dostatečnou vlhkost vzduchu

Pokud je vzduch ve vaší domácnosti suchý, je vhodné používat zvlhčovač vzduchu. Pomůže to zvlhčit vaše dýchací cesty, což pak přispívá ke zlepšenému toku hlenu a samočištění vedlejších nosních dutin. Zabrání to chronickému ucpání nosu, na jehož základě snadno vzniká zánět. 

Zeptejte se svého lékaře na vitamín D

S nosními polypy je mnohdy spojován nedostatek vitaminu D. Dle výsledků studie, by mohla vysoká dávka (4 000 IU) vitaminu D zastavit návrat nosních polypů po operaci. Poraďte se však se svým lékařem, než užijete takové množství.  

Dodržujte správnou hygienu

Pravidelně a důkladně si myjte ruce. To je jeden z nejlepších způsobů, jak se vyhnout bakteriálním a virovým infekcím, které mohou způsobit zánět nosních dutin. 

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte potíže s dýcháním, vaše příznaky se časem zhoršují nebo si všimnete změn čichu, zavolejte svého lékaře. Možná budete potřebovat jinou léčbu nebo dokonce operaci.

Zdroj: webmd.com
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Počítačová tomografie (CT)

Klasické rentgenové metody mají jednu zásadní nevýhodu: záření proniká jednotlivými částmi těla, ale znázorňuje je všechny v jedné rovině, "jednu přes druhou". I školený lékař pak někdy těžko odhaduje vzájemné vztahy zobrazených útvarů, nemluvě o tom, že sytý "stín" kostí překryje vše ostatní, co se znázorňuje méně zřetelně. Snahy zobrazit jednu, poměrně tenkou vrstvu (tomografie) byly jen málo úspěšné. Tento problém mohl být vyřešen teprve tehdy, když rozvoj výpočetní techniky umožnil souběžné zpracování velkého množství dat.

Je kortikoid ve spreji bezpečný?

Je mi 21 let a již od dětství mě trápí kašel, při kterém vykašlávám menší množství hlenu světlé barvy. Vloni na podzim mi na alergologii zjistili alergií na psa, peří, prach a pyly trav lipnicovitých a obilovin (doma máme psa). Minulý týden mi alergolog předepsal spray na vdechování Beclazone 100 (kortikoid). Je tento lék bezpečný? Nemůže na něj vzniknout závislost? Je jeho užívání v mém případě užitečné? Karel

Rýma /rhinitis/

Rýma je zánět nosní sliznice projevující se svěděním, kýcháním, smrkáním, zhoršením nosní průchodnosti. Přesnější je termín rinosinusitida, protože většinou je postižena nejen sliznice nosní ale i sliznice vedlejších nosních dutin. Rýma není závažným onemocněním, její léčba je však důležitá, protože...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce