Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_&utm_&utm__campaign=potraviny-pro-zdravi
23w11_Zdrave_potraviny_Ordinace_180x120_CZ.jpg
Zařaďte do jídelníčku zdravé potraviny. Celou nabídku najdete na Lékárna.cz.

karusel_poradny_196px.jpg
POTŘEBUJETE RADU LÉKAŘE?
Nabízíme vám možnost jak ji rychle a pohodlně získat. Zeptejte se sami, nebo se podívejte na dotazy, které jsme již zodpověděli.

Výpad vlasů

(MUDr. Nina Benáková | přečteno: 10531x )

Latinsky defluvium, allopecie. Jedná se o příznak nesourodé skupiny chorob se společným rysem, výpadem vlasů a různými příčinami.

shutterstock.com

Jak poznat "svůj" typ výpadu vlasů?

- difuzní:

povšechný výpad, bez ložisek, beze změn kvality vlasu. Vznik po stresu, operaci, porodu. Infekce, horečky, choroby štítné žlázy, jaterní, hormonální a chudokrevnost, po lécích, jedech, ozařování, po dietách, ve stáří.

- ložiskový:

kruhová ložiska kdekoliv ve kštici (vousech), v okraji "ulámané" vlasy, zarůstá světlými jemnými vlásky. Příčina neznámá. Některá ložiska zarůstají, nová se tvoří.

Nepříznivým znamením je vznik v týlní krajině a rychlé šíření, vedoucí někdy k totální či univerzální plešatosti (mizí ochlupení genitální, řasy, obočí, vousy, v podpaží).

- androgenní:

v oblasti "koutů" a temene, ústup přední

vlasové hranice. Vlasy jsou tenčí, jemnější, kratší. Příčiny: dědičný sklon, hormonální vlivy. U mužů je tento výpad častý, fyziologický, u žen může být projevem choroby (hormonální, přechod), obvykle v kombinaci s dalšími faktory (dědičnost, zevní vlivy).

- jizvící:

po poraněních (též v rámci duševních chorob), nádory, kožní infekce (bakterie, plísně). Nikdy nezarůstá. Totéž platí u výpadů tlakových či tahových (účesy).

Jak vlasy rostou? Kdy je důvod k znepokojení?

Růstový cyklus vlasů trvá cca 3 roky a je asynchronní, tj. vlasy nerostou všechny stejně rychle. Pozitivní či negativní vlivy se mohou projevovat až za 3 měsíce, což odpovídá trvání klidové fáze. Navíc denní "normální" výpad se pohybuje okolo 100 vlasů. Při vyšším počtu, event. spojeném s poruchou růstu nehtů či hojením ran, je třeba vyhledat odborného kožního lékaře.

A co prevence?

Obecně - šetrné kadeřnické úpravy (ne horký fén, kulma, barvení, preparace), vlasová kosmetika, životospráva.

Jaké jsou léčebné možnosti?

Závisí na typu výpadu, včetně řešení příčiny, pokud je známa. Seriózní lékařská věda může pomoci jen v omezené míře, nicméně výzkum pokračuje intenzivně dále. Tedy není k dispozici univerzální lék, který by ovlivnil jak rychlost růstu, tak sílu a hustotu vlasů (ne každý také zdědil husté a silné vlasy). Což dává prostor různým "alternativním metodám". Výjimkou je akupunktura. Obecně se místně aplikují převážně hormonálně působící přípravky a metody vedoucí k zvýšenému prokrvení kůže. U těžkých a androgenních výpadů event. celková hormonální léčba a i transplantace vlasů. Povšechně lze u všech typů doporučit podpůrné preparáty obsahující: vitamín H a B5, aminokyseliny methionin a cystein, minerály zinek, železo, hořčík, vápník, selén, nenasycené mastné kyseliny.

komerční sděleníZitenax_active_banner_350x250.jpg

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
daniela

dobrý den, prosím chtěla bych vědět jestli se dá ještě něco dělat ,mám už plešatost hlavy vím že je to dědičny .děkují za odpověd

Dědek

dědičná je nemoc, ale né plešatost, léčit příčinu


Celkový počet příspěvků v diskusi: 2. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/
Partner rubriky Kožní nemoci
Partner rubriky Kožní nemoci

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-pro-zdravi/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-pro-zdravi

Anketní otázka

Měli jste někdy svrab?

25%
75%
Zatím hlasovalo 295 lidí

Mohlo by vás zajímat

Lupy - nemoc či kosmetický problém?

Pod pojmem lupy rozumíme drobné, vleklé, více či méně výrazné šupinatění pokožky hlavy, provázené zvýšeným vylučováním tužšího kožního mazu.

Rosacea (růžovka)

Projevuje se zpočátku prchavým, později trvalým zčervenáním s rozšířenými žilkami, dále pupínky až hnisavými puchýřky. V poslední fázi dochází ke zbytnění podkožní tkáně nosu ...

Svědění

Jedná se o nepříjemný kožní pocit, vznikající na základě zevních či vnitřních faktorů. Při hledání příčiny je třeba nejdříve konzultovat odborného kožního lékaře, včetně laboratorních vyšetření, pak eventuálně další odborníky.

Akné

Akné není jen problémem puberťáků.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

20. ledna 2008, 12:04:30

ahoj...jsem v prváku na konzervatoři, hra na flétnu..asi pře 14ti dny mě začala pobolívat…

19. října 2010, 18:39:30

Stando, naštvat nás vždy může jen inteligent. A to bohužel zde není splněno. Zkusím…

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce