Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=chovatelske-potreby

Začínáme hubnout

(PhDr. Iva Málková | přečteno: 10432x )

Zjistili jste, že Vaše motivace k hubnutí je dostatečně velká a zisky z hubnutí převáží těžkosti s ním spojené? Již jste si vybrali velký den, kdy začnete? Přečtěte si ještě následující řádky, abyste byli na tento den dokonale připraveni.

shutterstock.com

Zjistili jste, že Vaše motivace k hubnutí je dostatečně velká a zisky z hubnutí převáží těžkosti s ním spojené? Již jste si vybrali velký den, kdy začnete? Přečtěte si ještě následující řádky, abyste byli na tento den dokonale připraveni.

Pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, poraďte se o svém úmyslu hubnout s lékařem, a to zejména o Vašich pohybových možnostech.

Zkuste si najít spolubojovníka či spolubojovníky pro společné hubnutí. Pokud se Vám to podaří, dohodněte si alespoň jeden den v týdnu, kdy se budete společně scházet, debatovat, jak se Vám dařilo plnit úkoly zadané na daný týden, sdělovat si, co Vám nejvíce pomohlo, a co Vám dalo nejvíce zabrat. Budete si vzájemně poskytovat oporu a podporu. V kolektivu je síla a ve společnosti, kde všichni jsou na jedné lodi (ať už v počtu dvou či více), se hubne lépe. Ideální by bylo, kdybyste v rámci těchto setkání mohli společně cvičit.

Zajistěte si kvalitní váhu, abyste se mohli pravidelně vážit. Údaj na váze Vám poskytne zpětnou vazbu, odměňuje Vás, nebo trestá - váha se Vám tedy stává přítelem či nepřítelem, nedopusťte však, aby číslo na váze řídilo Váš život. Važte se přibližně 1x do týdne. Pokud se vážíte příliš často, mohou Vás odradit váhové přírůstky, které jsou mimo Vaši kontrolu (např. zadržování vody, otoky a pod.).

Nezapomeňte si změřit i své míry. Ti, kteří začnou pravidelně cvičit, mohou očekávat zvýšení svalové hmoty na úkor tukové. Svaly jsou těžší než tuk, a tak Vám váha ani nemusí ukázat velké váhové úbytky, ale bude Vám třebas volné oblečení a redukci tuku ukáže spíše centimetr. Jedním z nejlepších ukazatelů úspěšnosti programu je snížení množství tuku.

Zhotovte si graf a vyznačujte v něm každý týden Vaše míry a váhu. Před zahájením hubnutí se nechte vyfotografovat. Srovnání s fotografií po zhubnutí Vám bude pomáhat v udržování snížené váhy.

Pokud se chystáte zahájit redukci nadváhy v zátěžové situaci (období chřipek, kouříte, jste ve stresu, chystáte se zhubnout větší počet kilogramů), obohaťte svůj jídelníček výrazně vitamíny, stopovými prvky a minerály. Při každé zátěži organizmu, ať již fyzické nebo psychické, vzrůstá jejich potřeba a při sníženém objemu konzumované potravy často hubnoucí trpí nedostatkem těchto látek.

Všichni se budete dlouhou dobu snažit a namáhat a za to se musíte odměnit. Největší odměnou Vám bude to, že dosáhnete normální váhy a budete se cítit dobře. Problém je ale v tom, že jídlo Vám poskytne kladný prožitek hned, zatímco ta největší odměna - váhový úbytek - se objeví až později. Pro toto období si vymyslete různé odměny, které pro Vás budou významnější než okamžité uspokojení z jídla. Je důležité, aby odměna přicházela bezprostředně po splnění dílčího cíle. Jako okamžitá odměna může sloužit např. patnáctiminutový odpočinek, který si po úspěšném zvládnutí něčeho, co Vám dělá obtíže, dopřejete (přečtete si časopis, zavoláte přítelkyni, relaxujete).

Odměňujte se nejen za váhové úbytky, ale najděte si i jiná měřítka Vaší úspěšnosti. Zkrátka, připravte se tak, aby Vás každý týden čekala za dodržování správných návyků nějaká konkrétní odměna. Pokud by byl pro Vás motivem hmotný dar, nežádejte např. krásný vlněný svetr, až zhubnete o 10 kg, ale klubíčko vlny za každý ztracený kilogram. Sepište si všechny druhy odměn, které Vás napadnou.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/chovatelske-potreby/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=chovatelske-potreby

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 540 lidí

Mohlo by vás zajímat

Podváha

Nedostatečná výživa je důsledkem nepoměru mezi energetickými požadavky organizmu energií z potravin.

Máte problém s nadváhou?

S problematikou nadměrné váhy se potýká spousta lidí zejména ve středním věku, kdy úroveň fyzické aktivity klesá vinou např. rodinných závazků, ale - přiznejme si - i vinou zvýšené tendence k pohodlnosti. Obezita se proto stává čím dál více chronickou nemocí zejména v ekonomicky vyspělých státech západní Evropy a ve Spojených státech ...

Fyzická aktivita a hubnutí

Pro většinu dietařů je hlavním nástrojem pro redukci hmotnosti omezení přijímaných kalorií. Tomuto tématu jsme se věnovali v našem předešlém příspěvku. Pro zdravou redukci tělesné hmotnosti je však nutno přidat rovněž fyzickou aktivitu. Této složce redukční diety je bohužel věnována malá pozornost, a ve většině případů je považována za pouhý doplněk dietního programu.

Dieta - co vše se skrývá pod tímto slovem?

Řecké slovo původně znamenalo životní styl, vše, co lze ovlivnit. Dnes jím rozumíme přechodnou nebo trvalou odchylku od obvyklého stravování nebo způsob stravování vůbec.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce