Inzerce

Začínáme hubnout

4. května 2007, PhDr. Iva Málková   |   přečteno: 9276x

Zjistili jste, že Vaše motivace k hubnutí je dostatečně velká a zisky z hubnutí převáží těžkosti s ním spojené? Již jste si vybrali velký den, kdy začnete? Přečtěte si ještě následující řádky, abyste byli na tento den dokonale připraveni.

foto: shutterstock.com

Zjistili jste, že Vaše motivace k hubnutí je dostatečně velká a zisky z hubnutí převáží těžkosti s ním spojené? Již jste si vybrali velký den, kdy začnete? Přečtěte si ještě následující řádky, abyste byli na tento den dokonale připraveni.

Pokud máte pochybnosti o svém zdravotním stavu, poraďte se o svém úmyslu hubnout s lékařem, a to zejména o Vašich pohybových možnostech.

Zkuste si najít spolubojovníka či spolubojovníky pro společné hubnutí. Pokud se Vám to podaří, dohodněte si alespoň jeden den v týdnu, kdy se budete společně scházet, debatovat, jak se Vám dařilo plnit úkoly zadané na daný týden, sdělovat si, co Vám nejvíce pomohlo, a co Vám dalo nejvíce zabrat. Budete si vzájemně poskytovat oporu a podporu. V kolektivu je síla a ve společnosti, kde všichni jsou na jedné lodi (ať už v počtu dvou či více), se hubne lépe. Ideální by bylo, kdybyste v rámci těchto setkání mohli společně cvičit.

Zajistěte si kvalitní váhu, abyste se mohli pravidelně vážit. Údaj na váze Vám poskytne zpětnou vazbu, odměňuje Vás, nebo trestá - váha se Vám tedy stává přítelem či nepřítelem, nedopusťte však, aby číslo na váze řídilo Váš život. Važte se přibližně 1x do týdne. Pokud se vážíte příliš často, mohou Vás odradit váhové přírůstky, které jsou mimo Vaši kontrolu (např. zadržování vody, otoky a pod.).

Nezapomeňte si změřit i své míry. Ti, kteří začnou pravidelně cvičit, mohou očekávat zvýšení svalové hmoty na úkor tukové. Svaly jsou těžší než tuk, a tak Vám váha ani nemusí ukázat velké váhové úbytky, ale bude Vám třebas volné oblečení a redukci tuku ukáže spíše centimetr. Jedním z nejlepších ukazatelů úspěšnosti programu je snížení množství tuku.

Zhotovte si graf a vyznačujte v něm každý týden Vaše míry a váhu. Před zahájením hubnutí se nechte vyfotografovat. Srovnání s fotografií po zhubnutí Vám bude pomáhat v udržování snížené váhy.

Pokud se chystáte zahájit redukci nadváhy v zátěžové situaci (období chřipek, kouříte, jste ve stresu, chystáte se zhubnout větší počet kilogramů), obohaťte svůj jídelníček výrazně vitamíny, stopovými prvky a minerály. Při každé zátěži organizmu, ať již fyzické nebo psychické, vzrůstá jejich potřeba a při sníženém objemu konzumované potravy často hubnoucí trpí nedostatkem těchto látek.

Všichni se budete dlouhou dobu snažit a namáhat a za to se musíte odměnit. Největší odměnou Vám bude to, že dosáhnete normální váhy a budete se cítit dobře. Problém je ale v tom, že jídlo Vám poskytne kladný prožitek hned, zatímco ta největší odměna - váhový úbytek - se objeví až později. Pro toto období si vymyslete různé odměny, které pro Vás budou významnější než okamžité uspokojení z jídla. Je důležité, aby odměna přicházela bezprostředně po splnění dílčího cíle. Jako okamžitá odměna může sloužit např. patnáctiminutový odpočinek, který si po úspěšném zvládnutí něčeho, co Vám dělá obtíže, dopřejete (přečtete si časopis, zavoláte přítelkyni, relaxujete).

Odměňujte se nejen za váhové úbytky, ale najděte si i jiná měřítka Vaší úspěšnosti. Zkrátka, připravte se tak, aby Vás každý týden čekala za dodržování správných návyků nějaká konkrétní odměna. Pokud by byl pro Vás motivem hmotný dar, nežádejte např. krásný vlněný svetr, až zhubnete o 10 kg, ale klubíčko vlny za každý ztracený kilogram. Sepište si všechny druhy odměn, které Vás napadnou.

autor: PhDr. Iva Málková , STOB - STop OBezitě

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 30 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • pič (vyhřezlá plotýnka) 18. srpna 2019, 18:33:28

    běžte makat a nic vas nebude bolet Diskutovat

  • Martin (Rivotril) 18. srpna 2019, 21:23:15

    skus gerodorm na spanie Diskutovat

  • Petr st. (Rivotril) 18. srpna 2019, 01:01:34

    Ahoj Michale, diky. Dostal jsem anginu, takze atb. byla nutna. Mne nespavost zpusobuji i vitaminy,… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.