Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Základní prostředky ústní hygieny a jejich použití

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 7703x )

Chcete-li přecházet vzniku zubního kazu, zánětu dásní, paradontózy a jiných onemocnění ústní dutiny, je důležité se o zuby dobře starat. Základem je pravidelné a důkladné odstraňování zubního plaku pomocí vhodných dentálních pomůcek.

shutterstock.com

Ústní hygiena zahrnuje širokou škálu postupů, jejichž účel směřuje k tomu, aby byl co nejdokonaleji odstraněn mikrobiální zubní plak (dentální plak) z povrchu zubů. Tím zabráníme škodlivému účinku bakterií ze zubního plaku a udržujeme si zuby a dásně zdravé. Naopak nedostatečná ústní hygiena prokazatelně vede ke vzniku zubního kazu, onemocnění dásní a následně celého parodontu. Ústní hygiena také zabraňuje zápachu z úst.

Čtěte také: Nepodceňujte zápach z úst. Může značit i vážné onemocnění.

Rozlišujeme dva druhy ústní hygieny – profesionální a individuální:

 • profesionální orální hygiena – provádí ji dentální hygienik
 • individuální orální hygiena – osobní orální hygiena prováděná každým z nás během dne.

Obě jsou spolu úzce spjaty, jedna je závislá od druhé. Dnes již máme na trhu řadu pomůcek od různých výrobců, které nám pomohou k dokonalému orálnímu zdraví. Jedním z hlavních úkolů dentálního hygienika je pomoc s výběrem vhodných pomůcek s cíleným zaměřením a s ohledem na stav dutiny ústní a nácvik jejich správného používání.

Pomůcky a prostředky v ústní hygieně

Mechanické prostředky

Ruční zubní kartáčky

Jsou základní pomůckou ústní hygieny. Výměna kartáčku je doporučena po 2 - 3 měsících používání, špatně zvolený zubní kartáček má sníženou čistící schopnost a může vést k poškození parodontu.

Zubní kartáček se skládá z držadla a hlavice, která je osazena do řad uspořádanými svazky syntetických vláken. Jednotlivé kartáčky se navzájem liší počtem těchto řad, tuhostí vláken, jejich délkou, barvou, počtem atd. Správný zubní kartáček by hlavně neměl být tvrdý (doporučujeme kartáčky se středně tuhými nebo měkkými vlákny), dále by neměl být příliš rozměrný. Maximální délka osazení kartáčku by měla být 4 centimetry. Pro osoby s kratšími zubními oblouky, jakými jsou například děti, jsou optimální kartáčky s osazením 1,5 až 2,5 centimetru dlouhým. U moderních zubních kartáčků je samozřejmostí dostatečně dlouhé ergonomické držátko.

Inovacemi jsou: barevný indikátor blednoucí po určité době používání kartáčku, vlákna dvojí délky, různá uspořádání vláken, jednou či vícekrát zalomená držadla, držadla s nastavitelným ohnutím,…

Elektrické zubní kartáčky

Oscilační nebo sonické, které jsou vhodnější pro svůj princip funkce, který je založen na působení energie rozkmitané suspenze vody, zubní pasty a sliny. V porovnání s ručními kartáčky nemají  vyšší účinnost. Jako přínosné lze používání elektr. kartáčku hodnotit u zdravotně handicapovaných. Vždy je důležité, aby uživatel byl správně instruován a odborně monitorován.

Jednosvazkový (solo, single) kartáček

Jednosvazkový kartáček, jak jeho název napovídá, je osazen jedním větším svazkem vláken. Je určen pro cílené čištění méně přístupných ploch zubů, pevných můstků, výrazně obnažených zubních krčků a furkací, fixních ortodontických aparátů a pro individuální techniku čištění chrupu. 

Dentální nit

Dentální vlákno je většinou silnější nit složená z velkého počtu velmi tenkých syntetických vláken uložených rovnoběžně vedle sebe (nesplétaných!!), někdy spojených speciálními vosky (voskované vlákno). Na trhu je řada dalších speciálních druhů vláken. Jejich použití Vám doporučí ošetřující lékař nebo hygienistka

Na použití zubní nitě existují dvě metody:

Metoda cívky, kdy namotáme zhruba 50 cm vlákna na prostředníky obou rukou tak, aby vlákno zůstalo napnuté při dotyku palců. Následně uchopíme nit mezi palce a ukazováky ve vzdálenosti cca 2mm a pilovitými pohyby opatrně zavádíme přes bod kontaktu až do poddásňového prostoru. Napnutou nití „obejmeme“ zub a pohybem vzhůru a dolů stíráme plak z postranní plošky. Totéž provedeme u sousedního zubu a poté vlákno pilovitými pohyby vyjmeme. Použitý úsek nitě se obtočí kolem pravého prostředníku a stejná část se odmotá z levého. Ukazováky a palce používáme různě dle potřeby čištěného prostoru.

Metoda smyčky spočívá v tom, že odmotáme 25-30 cm vlákna, oba konce spojíme uzlem, čímž vznikne smyčka, kterou kolem prstů neomotáváme, ale pouze uchopíme mezi palce a ukazováky a dále postupujeme stejně jako v předchozím případě.

Nesprávné použití zubní nitě může působit traumaticky.

Mezizubní kartáčky

U mezizubních kartáčků je nejdůležitější správná velikost, protože příliš malý kartáček je neúčinný a příliš velký může působit traumaticky. Rozlišujeme také různé tvary i měkkost a délku vláken. Mezizubní kartáčky s výhodou používáme hlavně v zadních úsecích chrupu. Speciální mezizubní kartáčky, které mají vnitřní drátek potažený plastem, se používají  na čištění mezizubí u implantátů.

 • Do mezizubního prostoru kartáček zavádíme pod šikmým úhlem.
 • Po zavedení srovnáme do vodorovné polohy a provedeme čištění pomocí několika jemných pohybů vpřed a vzad.
 • Kartáček používáme jak z vnější, tak z vnitřní strany.
 • V průběhu čištění oplachujeme vodou.

Stomatologické irigátory

Ústní sprcha, která pomáhá odstranit zbytky potravy, neodstraňuje plak. Pomocný hygienický prostředek zejména v chrupu ošetřeném fixními můstky nebo fixním ortodontickým přístrojem.

Škrabky na jazyk

Samostatné nebo jako součást zubního kartáčku. Slouží k odstraňování povlaku z povrchu jazyka. v běžných případech však není nutné škrabku používat, protože se jedná o povlak fyziologický.

Čtěte také: Vliv ústního zdraví na celkový zdravotní stav organizmu

Chemické prostředky ústní hygieny

Požadavky na chemické prostředky jsou:

 • zvyšovat odolnost tvrdých zubních tkání;
 • zamezit tvorbě plaku;
 • likvidovat již vytvořený plak;
 • usnadnit mechanické odstranění plaku;
 • snížit škodlivost plaku;
 • nesmí mít nežádoucí vedlejší účinky.

Zubní pasty, zubní gely a ústní vody patří mezi oblíbené doplňky ústní hygieny.

 • Zubní pasty - jsou účinným a nejrozšířenějším chemickým pomocníkem při každodenní ústní hygieně, Slouží k usnadnění mechanického odstranění plaku a jako nosič léčebných prostředků. Jejich účinek může být kosmetický, terapeutický a farmakologický.
 • Ústní vody - jako doplňky ústní hygieny ve formě roztoků lze v souvislosti s obsahem účinných látek rozdělit na antimikrobiální, fluoridové, adstringentní a kosmetické. Osvěžují dech, brání tvorbě zubního plaku, chrání zubní sklovinu a množení bakterií. O jejich používání je nejlépe poradit se se zubním profesionálem.

Čištění zubů vyžaduje správnou techniku

V současnosti je nejčastěji doporučovanou technikou tzv. Bassova modifikovaná technika čištění:

 • Kartáček přiložíme tak, že jeho vlákna směřují v šikmém úhlu /cca 45 °/ k okraji dásní.
 • Na místě provedeme několik jemných, vibračních pohybů, čímž vyčistíme dásňový žlábek.
 • Poté pokračujeme rotačním pohybem doplněným o drobné vibrace směrem ke kousací plošce zubu.
 • Čistíme 2-3 zuby najednou po obou stranách zubního oblouku.
 • Doporučuje se začínat na vnitřních stranách.
 • Po vyčištění vnějších a vnitřních plošek zubů nám zbývají kousací plošky zadních zubů. Ty vyčistíme drobnými vibracemi nebo malými kroužky.
 • Na kartáček nikdy netlačíme. Výměnu provádíme každé 3 měsíce nebo při poškození vláken.

Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

Na závěr lze dodat, že na trhu existuje nepřeberné množství prostředků a pomůcek pro ústní hygienu, informujte se při pravidelných návštěvách ordinace dentální hygieny. V každém případě platí, že správná ústní hygiena doma v kombinaci s pravidelnou profesionální hygienou a pravidelnými prohlídkami u stomatologa je jediná správná cesta k orálnímu zdraví.

Zdroj: asociacedh.cz, www.wikiskripta.eu


Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/drogerie-a-uklid/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=drogerie-a-uklid

Anketní otázka

Potýká se někdo z vaší rodiny s Alzheimerovou chorobou?

31%
69%
Zatím hlasovalo 39 lidí

Mohlo by vás zajímat

Problémy s ošetřením chrupu nespolupracujícího dítěte

Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.

Zubní kaz

Abychom mohli správně pochopit vznik zubního kazu a jeho příčiny, musíme si stručně vysvětlit, z jakých částí se zub skládá.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce