Inzerce

Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás

3. února 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 5734x

Dlouho to vypadá, že je všechno v pořádku, protože vás nic nebolí. A pak se najednou rychle snažíte zachránit, co se dá. I to je parodontitida, lidově známá jako „paradentóza“. Toto nebezpečné onemocnění je jednou z nejčastějších infekcí lidského těla, a pokud se včas neléčí, vede ke ztrátě jednotlivých zubů či dokonce celého chrupu, a negativně ovlivňuje i zdraví celého organismu.

foto: shutterstock.com

Co je parodontitida?

Parodontitida je zánětlivé, bakteriemi způsobené onemocnění závěsného aparátu zubu neboli parodontu. Tato tkáň, která obklopuje zub, zahrnuje dáseň, zubní lůžko, vazivo a zubní cement, fixuje zub, reguluje zátěž při žvýkání a zároveň brání pronikání bakterií a nečistot. Právě kvůli své složité struktuře je však náchylná k různým onemocněním. Zánět začíná na dásni a  postupně přechází na kostěné zubní lůžko a další části parodontu. Může se týkat jak pouze jediného zubu, tak i celého chrupu, a může probíhat desítky let, ale v agresivní formě i jen několik málo roků. Pokud se neléčí, vždy bohužel končí ztrátou chrupu.
„V různé podobě parodontitida postihuje více než třetinu populace a progresivní podoba onemocnění může zapříčinit ztrátu chrupu dokonce již i u třicetiletých nebo čtyřicetiletých pacientů,“ upozorňuje MDDr. Adam Šíma z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Velmi významným faktorem, který obecně oslabuje obranyschopnost dásní, je navíc kouření. U kuřáků tak parodontitida nejen snáze vzniká, ale i výsledky léčby již probíhajícího onemocnění jsou podstatně horší než u nekuřáků.

Čtěte také: Kouření a jeho vliv na dutinu ústní

Hlavní příčinou vzniku parodontitidy je nedostatečná zubní hygiena často způsobená špatnou technikou čištění chrupu.
„Lidé si parodontitidu často spojují s dědičností, ta ale hraje roli jen v ojedinělém množství případů, a i u těch lze mnohé pozitivně ovlivnit správnou každodenní ústní hygienou,“ říká doktor Šíma. Ta je, spolu s pravidelnými návštěvami stomatologa a dentální hygienistky, jednoznačně nejdůležitějším faktorem v prevenci i případné léčbě parodontitidy.

Jak se parodontitida projevuje?

Prvním krokem k parodontitidě je již zmiňovaná nedostatečná hygiena a s ní spojený, mimo jiné, i častý zápach z úst. Druhá fáze je zánět dásní, který se projevuje například krvácením, zarudnutím nebo otokem dásně a mnohdy opět i zápachem. Zánět však ani nemusí způsobovat výrazné potíže – proto o něm mnoho lidí ani neví, přestože jím trpí až 90% populace. Je však zcela zásadní zánět dásní nezanedbat – s pomocí dentální hygienistky nebo stomatologa je totiž velmi dobře odstranitelný, zatímco pokud se neléčí, může časem přejít v parodontitidu, jejíž následky jsou bohužel nevratné. Co se týká „konečné“ fáze parodontitidy, zuby se začínají rozestupovat a viklat a následně, vlivem ztráty kosti a jejich závěsného aparátu, vypadnou.
„U pacientů, kteří nechodí na pravidelné preventivní zubní prohlídky a profesionální dentální hygienu, může celý proces dlouhou dobu probíhat skrytě a bezbolestně, což svádí k tomu, že lidé méně nápadné příznaky opomíjejí a ke stomatologovi přijdou pozdě,“ varuje před zanedbáním prevence MDDr. Šíma. V momentu, kdy se zuby začnou viklat, už je totiž onemocnění značně pokročilé.

Čtěte také: Dentální hygiena – co obnáší a proč je tak důležitá?

Jaké jsou možnosti léčby?

Základem léčby je vždy především náprava každodenní ústní hygieny a odstranění bakteriálního zubního plaku, které je otázkou pravidelného, správného a velmi pečlivého čištění zubů. Odstranit se musí také naddásňový i poddásňový zubní kámen a místa, kde se ve zvýšené míře zachytává zubní plak – tedy kazy, převislé výplně či protetika se spárami. V některých případech se jako doplněk léčby nasazují i antibiotika, která sice nedokážou rozrušit bakteriální zubní povlak, avšak ničí bakterie v okolních tkáních, kam některé agresivní druhy pronikají. U kuřáků léčbu výrazně podpoří odstranění tohoto zlozvyku.

„Pokud se po odstranění bakteriálního povlaku a zubního kamene tkáně zhojí, následuje udržovací léčba, která spočívá hlavně v pravidelných návštěvách dentální hygienistky zpravidla každé 3 měsíce a vyšetřeních u zubního lékaře dvakrát ročně. V případě, že se tkáně nepodaří zhojit optimálně, bývá nutná chirurgická terapie,“ vysvětluje zkušený stomatolog.

Parodontitida může zvyšovat i riziko vzniku dalších onemocnění

Při parodontitidě vznikají ložiska obsahující značné množství bakterií, které se mohou uvolňovat a šířit do celého organismu a způsobovat další zdravotní problémy. Zvýšeným zdravotním rizikem trpí například pacienti s náhradou srdečních chlopní (tzv. infekční endokarditida), s aterosklerózou, cukrovkou nebo plicním onemocněním. Bylo prokázáno i to, že parodontitida u těhotných žen zvyšuje riziko potratu a předčasného porodu.

Nejvíc pomáhá prevence

Z výše uvedeného vyplývá, že ve všech ohledech nejlepší a nejsnazší je soustředit se na to, aby parodontitida vůbec nevznikla. Jedinou prevencí je správná ústní hygiena prováděná každodenně v domácím prostředí a dvakrát ročně pravidelné preventivní prohlídky u stomatologa a dvakrát až třikrát do roka také návštěvy dentální hygienistky. Ta nejen zhodnotí stav chrupu a vyčistí jej tak, jak to ani při dodržování sebelepší ústní hygieny nelze doma zvládnout, ale poradí také, jak správně zuby běžně čistit a jaké pomůcky používat. Čistý chrup se nejen nezkazí, ale neumožní ani vznik parodontitidy.

Čtěte také: Co hradí zdravotní pojišťovny u zubaře?

Komerční sdělení Wobenzym 200 a 800 tablet Lék Wobenzym pomáhá proti otokům, bolesti a zánětům při zákrocích u zubaře.

Více informací: www.wobenzym.cz
Tradiční lék z přírodních zdrojů k vnitřnímu užití. Pečlivě pročtěte příbalovou informaci.
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 56 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Xy (Neurol) 21. srpna 2019, 06:52:51

    Pak jste ovsem nebyla v koncich, nemela silnou depresi ci uzkost, ktera je velmi patologicka a… Diskutovat

  • Vendy (operace krční páteře) 21. srpna 2019, 10:02:45

    Ahoj Jani.pises důchod nepřiznání?to snad po operaci krční páteře ani není možný? … Diskutovat

  • Ela (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 21. srpna 2019, 23:45:26

    Ahoj Kati,jo máš pravdu ležím ,leduju nohu která vypadá blbě fialovo modro napuchlá, mám… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.