Citlivost zubů se projevuje nepříjemným pocitem nebo bolestí jednoho či více zubů. Je často způsobena konzumací teplých, studených, sladkých nebo kyselých potravin a nápojů. Bolest je zpravidla ostrá, náhlá a pronikavá. Nejčastější příčinou citlivosti je obnažení zuboviny v oblasti zubního krčku, která přenáší zevní podněty přímo k nervovým zakončením uvnitř zubu. Podráždění nervu je pak vnímáno jako bolest.
Za normálních podmínek je zubovina (vrstva bezprostředně přiléhající k nervu) chráněna sklovinou korunky a dásněmi obklopujícími zub. Časem se sklovina může ztenčit, takže pak poskytuje omezenou ochranu. Rovněž dásně mohou postupně ustoupit a odhalit zubovinu na povrchu krčků. Zubovina (dentin) obsahuje velké množství pórů neboli kanálků, které vedou od povrchu zubu směrem k nervu uprostřed zubu. Když je zubovina odhalená, mohou být tyto kanálky podrážděny změnou teploty nebo určitými druhy potravin.
Příčiny citlivosti zubů
Nesprávná technika čištění zubů
Příčin zvýšené citlivosti zubů je hned několik, avšak tou nejčastější je dlouhodobě špatná hygiena. Pokud používáme špatný zubní kartáček a nevhodnou techniku čištění zubů, dochází k usazování zubního plaku v hůře přístupných místech. Jedním z těchto míst je okolí krčku zubu, kde přechod zubu v dáseň je lemován mělkým žlábkem. Dlouhodobé usazování zubního plaku v tomto žlábku způsobí zčervenání a zanícení dásně. Dáseň, která je dlouhodobě drážděna bakteriemi zubního plaku, posléze ustupuje a odhaluje krček zubu. Obnažený krček nebo dokonce kořen zubu obsahuje kanálky, které vedou až k nervu zubu. Dráždivé podněty ve formě studených či horkých nápojů a pokrmů, dýchání studeného vzduchu či dotek kartáčkem vedou k prudké a ostré bolesti. Zdravá dáseň tyto kanálky překrývá, a poskytuje jim tak ochranu před zevním drážděním.
Když budete při čištění zubů příliš tlačit na zubní kartáček, používat příliš abrazivní pastu (abraziva – jemné částečky v zubní pastě, které obrušují zubní sklovinu) anebo budete používat kartáček s tvrdými vlákny, můžete oslabit zubní sklovinu, odhalit zubní cement nebo dentin (zubovinu) a způsobit tak citlivost zubů. I dáseň v okolí zubu může ustoupit díky přílišnému tlaku kartáčku.
Čtěte také: Základní prostředky ústní hygieny a jejich použití
Obrušování zubů
Další příčinou zvýšené citlivosti zubů je obroušení kousacích plošek. Každý den jíme, pijeme, dýcháme, a zuby si tak přirozeně obrušujeme. Někteří lidé však trpí bruxismem neboli nadměrným zatínáním zubů. Chorobné skřípání zubů, jak bývá bruxismus také nazýván, se vyskytuje v lepším případě ve dne a v horším případě v noci. Nevýhodou nočního bruxismu je skutečnost, že pacient mnohokrát o svém problému neví a řešení přichází příliš pozdě, nejčastěji v momentě, kdy jsou již zuby citlivé.
Čtěte také: Skřípání zubů může vést až ke ztrátě zubu
Onemocnění dásní
Zanícená tkáň dásní se odtahuje od zubu a obnažuje citlivé oblasti.
Působení chemických látek
Působením chemických látek vzniká eroze. Těmito látkami jsou nejčastěji kyseliny, které naleptávají a demineralizují sklovinu. Tyto kyseliny bývají obsaženy například v citrusových plodech, bublinkových nápojích, ovocných šťávách, víně, čaji a v některých lécích. Dále může dojít k naleptání zubních tkání žaludeční kyselinou při zvracení, které provází zažívací obtíže nebo mentální poruchy jako je anorexie a bulimie.
Lokální poškození - způsobené opakovaným vkládáním tvrdých předmětů do úst - tužky, pera, nehty, dýmky, překusování nití apod.
Traumatické poškození - vzniká při nákusu na tvrdou částečku v potravě nebo při úrazu.
Citlivost mohou způsobit také některé zákroky v ústní dutině. Procedury jako bělení zubů, profesionální čištění zubů, nasazování rovnátek či aplikace plomby jsou známými příčinami zvýšené citlivosti během nebo po těchto zákrocích.
Čtěte také: Parodontitida - zákeřné onemocnění chrupu se možná týká i vás
Jaké je řešení citlivosti zubů?
Prvním krokem je zjistit, co je příčinou citlivosti – s tím vám pomůže zubní lékař. Vždy vyhledejte profesionální pomoc zubního lékaře – nesnažte se stanovit si diagnózu sami. Zvýšená citlivost může být znakem něčeho vážnějšího; pouze zubní lékař vám může zodpovědně sdělit, o co se jedná. Zároveň vám pomůže najít ten správný způsob léčby, který bude ve vašem případě nejúčinnější.
Pokud zvýšenou citlivost způsobuje odhalená zubovina, můžete vy i zubní lékař omezit citlivost několika způsoby.
Mezi tyto způsoby patří:
- Používání zubního kartáčku s velmi jemnými štětinkami.
- Správná technika čištění s cílem zabránit abrazi enamelu a ustupování dásní.
- Používání zubní pasty se speciálním složením snižujícím citlivost. Chemické prvky obsažené v zubních pastách a ústních vodách určených pro citlivé zuby pronikají k nervovým zakončením a snižují dráždivost nervu tak, že nedochází k bolestivým impulzům. Mechanicky se ucpává dentinový kanálek tak, že se dráždivé podněty nedostanou do styku s citlivým nervem.
- Ústní gely na zmírnění citlivosti zubů.
Mezi možnosti v rámci profesionální péče patří:
- Aplikace laku s fluoridem na citlivé části, čímž dojde k posílení skloviny a zuboviny.
- Předepsání zubní pasty s vysokým obsahem fluoridu pro každodenní použití.
- Vyplnění zubních mezer vzniklých ztrátou skloviny.
- Do speciálního aplikátoru lze nanést gel nebo pěnu s obsahem fluoridu. Tyto aplikátory se nasadí po dobu 3–5 minut; zuby tak získají fluorid (ve vysoké koncentraci), který posílí oslabená místa.
- K zakrytí povrchu zuboviny lze použít adhezivní materiály, které slouží k přilepení výplní s přirozenou barvou na zub; takto vznikne ochrana vůči vlivům, které způsobují citlivost.
- V úplně poslední řadě lze přistoupit k vyjmutí nervů ze zubu. K tomuto kroku se ovšem přistupuje velmi výjimečně.
Ignorování zvýšené citlivosti zubů můžete vést k dalším problémům se zdravím ústní dutiny. To platí zejména tehdy, pokud kvůli bolesti zanedbáváte čištění zubů, takže se může snadněji objevit kaz nebo zánět dásně. Jestliže tedy při nádechu ledového vzduchu, konzumaci jídla nebo ústní hygieně ucítíte ve svých zubech ostrou bolest, neprodleně vyhledejte zubního lékaře, který odhalí příčinu a doporučí vám vhodnou ordinační léčbu, kterou můžete podpořit používáním řady volně dostupných léčebných přípravků a pomůcek dentální hygieny určených k péči o citlivé zuby.
Pokud si nejste jisti, který produkt je pro vás nejlepší, kontaktujte lékárníky v online poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty.