Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Zánět průdušek nebo „obyčejný“ kašel?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 1165x )

Zánět průdušek neboli bronchitida je zánět výstelky dýchacích cest v plicích, který může mít buď akutní nebo chronickou formu. V obou případech se onemocnění projevuje nepříjemným kašlem

shutterstock.com

Zánět průdušek neboli bronchitida je infekční onemocnění dolních cest dýchacích, při kterém na sliznici průdušek nejdříve dojde ke vzniku zánětlivého edému, pak se začne produkovat hlen. S rozvojem zánětu jsou průdušky drážděné ještě víc, produkují větší množství hlenu, což posléze vyvolává silný kašel a šíření zánětu. Bronchitida se vyskytuje v akutní a chronické formě. Obě tyto nemoci mají zcela odlišnou příčinu, průběh a léčbu. Akutní bronchitida se rozvíjí náhle a způsobuje ji virová nebo bakteriální infekce, která má za následek neustálý kašel a hromadění hlenů. Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest, na vině je většinou kouření, prach nebo znečištěné ovzduší.

Akutní zánět průdušek

Akutní bronchitida je poměrně častá převážně v zimních měsících nebo ve smogových obdobích, stejně jako jiná onemocnění virového původu. Nezřídka bývá komplikací jiného onemocnění, například tzv. nemocí z nachlazení nebo poměrně závažnějšího virového onemocnění - chřipky. Nemoc má rychlý nástup a projevuje se především kašlem, který je zpočátku suchý a později přechází ve vykašlávání hlenu, dále pak teplotami, jež mohou dosahovat až 39 stupňů, bolestmi svalů, kloubů a někdy také dušností a pálením v dýchacích cestách či bolestí na prsou. 

U postižených se obvykle objevuje zároveň i rýma, chrapot nebo bolest v krku, protože často je zároveň přítomen i zánět horních dýchacích cest.

Akutní bronchitida může vážně ohrozit hlavně děti a starší osoby, dále jedince trpící srdeční chorobou, onemocněním plic nebo astmatem bronchiale. Léčba zánětu průdušek běžně trvá 7 až 10 dní, může se však protáhnout i na několik týdnů. V některých výjimečných případech přechází akutní zánět průdušek do chronické podoby.

Chronický zánět průdušek

Chronická bronchitida vzniká dlouhodobým drážděním dýchacích cest a je definována kašlem a vykašláváním hlenu po dobu tří souvisejících měsíců, alespoň po dobu dvou po sobě jdoucích let. Tímto onemocněním trpí zejména kuřáci, obyvatelé lokalit se znečištěným ovzduším nebo pracovníci v hornictví, těžkém nebo chemickém průmyslu. Mezi další příznaky patří:

  • vykašlávání žlutého až zeleného hlenu,
  • nechutenství,
  • dušnost,
  • silná únava.

Pokud se ke chronické bronchitidě přidá omezení průtoku vzduchu v dýchacích cestách (obstrukce dýchacích cest) přerůstá chronická bronchitida v mnohem závažnější nemoc, kterou je chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Ta zhoršuje průtok plícemi, objevují se otoky nohou a cyanóza (namodralá kůže a sliznice), dochází k zadýchávání, viditelnému hubnutí, zvětšení jater nebo také k selhání pravé srdeční komory.

Diagnostika zánětu průdušek

Pokud dojde k vzniku akutní bronchitidy v době zimní epidemie virových onemocnění dýchacích cest je obvykle diagnóza jednoduchá a lékař jí prování na podkladě rozboru příznaků. Při méně jednoznačných případech může lékař naordinovat rentgenové vyšetření plic a mikrobiologické vyšetření hlenu, k určení původce zánětu. K určení diagnózy chronické bronchitidy mu slouží především údaj o zvýšeném kašli po dobu minimálně 3 měsíců ve dvou následujících letech, zvláště pokud jde o kuřáka. K určení stupně poškození plic je často ordinováno vyšetření funkce plic pomocí spirometru. K vyloučení jiné příčiny kašle může lékař předepsat provedení bronchoskopického vyšetření.

Léčba zánětu průdušek

  • Akutní bronchitida – léčba spočívá především v dodržování klidového režimu. Na horečku se užívají běžné léky proti teplotě (paracetamol, kyselina acetylosalicylová). Na produktivní kašel přes den se podávají léky na podporu vykašlávání (expektorancia a mukolytika), při suchém dráždivém kašli antitusika, dále se podávají léky potlačení horečky. Pokud má nemoc bakteriální původ, předepisují se antibiotika.

  • Chronická bronchitida – zde je nejdůležitější vyvarovat se kouření, pobytu v zakouřených prostorách a obecně látkám, které mohou průdušky dráždit. Léčba tkví v podávání speciálních bronchodilatačních léků, které rozšiřují dýchací cesty a usnadňují tak dýchání. U pacientů s dechovou nedostatečností se navíc podává kyslík. Bakteriální superinfekce, která může být zodpovědná za akutní zhoršení kašle, se musí přeléčit antibiotiky.

Důležité je dbát na dodržování pravidelného pitného režimu. Na nějaký čas je nutné vyhnout se používání různých sprejů a deodorantů a z jídelníčku vyřadit mléčné výrobky, rafinované cukry, pečivo z bílé mouky. Domácí léčbu zánětu průdušek lze podpořit například bezinkovým, zázvorovým či mátovým čajem, může pomoci i pití Vincentky. Při vlhkém kašli je doporučován cibulový sirup (cibuli nakrájíme na kolečka, která posypeme moučkovým cukrem a necháme cca 24 hodin odstát. Vzniklou cibulovou šťávu užíváme po lžičkách jako sirup). Imunitní systém je možné podpořit doplňky stravy s echinaceou, hlívou nebo s rakytníkem. Mezi přípravky, které účinně podporují náš ochranný štít, patří dále vitamín C, například v přírodní formě z aceroly a také imunoglukany, vitamín D a omega 3 mastné kyseliny.

Nezapomínejte však, že pokud je průběh nemoci těžší, případně nedochází ke zlepšení stavu, je nezbytné obrátit se na lékaře – a to zejména u kojenců, dětí, astmatiků a starších či oslabených osob.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/potraviny-jako-darek-pod-stromecek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=potraviny-jako-darek-pod-stromecek

Anketní otázka

Zatím hlasovalo 2 lidí

Mohlo by vás zajímat

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Zánět nosohltanu (pharyngitis acuta)

Krk může být prosáklý, začervenalý, nemusí dojít k polykacím obtížím. Přítomnost zánětu spojivek, rýma a kašel jsou podezřelé z virové nákazy...

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce