Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zápal plic se pojí s vyšším věkem, chronickými chorobami i neřestmi

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 8098x )

České obyvatelstvo stárne – stejně jako populace dalších vyspělých evropských zemí. S tím roste význam nemocí spjatých převážně s vyšším věkem. Jednou z nich je i zápal plic. Riziko dále zvyšují chronické nemoci či holdování alkoholu a tabáku.

shutterstock.com

Na světě dnes žije přes půl miliardy lidí starších 65 let.
„Do roku 2050 ale půjde asi o 1,5 miliard lidí – bude to více než desetina celosvětové populace! Všeobecně se ví, že se stárnutím se pojí vyšší výskyt chronických nemocí. Menší pozornost je bohužel věnována akutním infekčním nemocem jako zápal plic (pneumonie), jejichž riziko s věkem také stoupá,“říká prof. MUDr. Petr Pazdiora, CSc., přednosta Ústavu epidemiologie Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni.
„Zápal plic představuje zátěž jak pro postiženého člověka, tak pro celý zdravotnický systém. Do budoucna může problém narůstat – nejen kvůli starší populaci, ale i v souvislosti se zvyšující se antibiotickou rezistencí bakteriálních původců. Proto tolik potřebujeme dostupnou prevenci,“
dodává profesor.

Čtěte také: Nejčastější nemoci plic

Zápal plic (pneumonie)

Jde o zánětlivé onemocnění plic, způsobované převážně bakteriemi a viry, vzácně i plísněmi či parazity. Nejvýznamnějším původcem je bakterie pneumokok – latinsky Streptococcus pneumoniae. Odhaduje se, že každý rok se v Evropě vyskytnou 3 miliony případů zápalu plic. Přibližně každý třetí pacient musí být hospitalizován a řada lidí na tuto nemoc každoročně umírá. 

Příznaky onemocnění

  • Zvýšená teplota, horečka, zimnice, třesavka
  • Únava, vyčerpanost, nechutenství
  • Bolesti hlavy, kloubů a svalů
  • Kašel, dušnost, bolesti na hrudi
  • Porucha vědomí, zmatenost
  • Trávicí obtíže (průjem, bolesti břicha)

Komu hrozí zápal plic

O zápalu plic se nejčastěji mluví v souvislosti s lidmi staršími 65 let. Právě jim už jeden rok české zdravotní pojišťovny na prevenci přispívají. Méně se ví o riziku, kterému jsou vystaveni pacienti s některým chronickým onemocněním. Například z hlediska invazivního pneumokokového zápalu plic je nebezpečí značně zvýšené nejen u osob s vrozenou či získanou poruchou obranyschopnosti organismu, ale i u pacientů s  chronickým onemocněním srdce a cév, diabetiků, astmatiků, nemocných s CHOPN, kuřáků či alkoholiků. U těchto pacientů je zvýšené nejenom riziko rozvoje samotného onemocnění, ale i závažnějšího průběhu či dokonce úmrtí.

„Hlavním důvodem vyšší náchylnosti k zápalu plic u alkoholiků je často přidružená jaterní cirhóza, při které se zhoršuje schopnost buněk imunitního systému bojovat s bakteriální infekcí. Poškozená játra zároveň hůře tvoří proteiny a klesá jejich schopnost zbavovat organismus škodlivin. Značný problém u alkoholiků představují špatné stravovací návyky a nedostatečný příjem živin, který rovněž zhoršuje obranyschopnost,“ vysvětluje MUDr. Milan Trojánek z Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce.

Čtěte také: Zápal plic jako následek kouření, ale i stresu

Spojencem pneumonie je i tabák

Za chronickou nemoc si člověk často sám nemůže. To však nelze říci o kouření, které je (podle studie amerického Národního centra pro infekční choroby) nejsilnějším „zbytečným“, poměrně snadno ovlivnitelným rizikovým faktorem pro vznik zápalu plic.
„Zásadním momentem v mechanismu vzniku pneumonie u kuřáka je zvýšená produkce hlenu, zhoršená samočisticí schopnost a poškození sliznic dýchacích cest. Takové prostředí je skvělou živnou půdou pro choroboplodné zárodky způsobující zápal plic, velmi často pneumokoky,“ vysvětluje dále MUDr. Trojánek z Bulovky.

Věk přesto zůstává nejdůležitějším faktorem. Nebezpečí začíná stoupat již po padesátém roce života, kdy klesá obranyschopnost organismu. Křivka nemocnosti prudce vzrůstá u lidí starších 65 let.
„Je třeba věnovat pozornost již lidem nad 50 let. Ti jsou ekonomicky aktivní, potřebují chodit do práce a vydělávat, ale riziko onemocnění již výrazně narůstá. Pokud onemocní a na mnoho týdnů zůstanou v pracovní neschopnosti, znamená to i značnou ekonomickou ztrátu – jak pro pacienty samotné a jejich rodinu, tak pro zaměstnavatele a stát. Očkování je doporučeno zejména u všech osob s přidruženým rizikovým chronickým onemocněním,“ dodal MUDr. Trojánek.

Pneumokok je nejdůležitějším původcem pneumonií u všech věkových skupin, třebaže u velmi starých lidí se často uplatňuje i jejich vlastní mikroflóra (dutiny ústní či střev). Novorozenci zase mohou být nakaženi jinými původci během porodu z rodidel matky.

Lidé mají o zápalu plic mylné informace

Letos dokončený výzkum s názvem PneuVUE provedený společností Ipsos v devíti vybraných evropských zemích včetně ČR na více než 9000 respondentech ukázal, že lidé v otázkách spojených se zápalem plic často tápou. A také potvrdil, že znalost rizik spojených se zápalem plic se napříč Evropou značně liší.

Lidé často neznali ani tak základní fakt, jako že zápal plic může být infekční. Nejpoučenější v této otázce se ukázali být Rakušané (64 % správných odpovědí), Portugalci (60 %) a Němci (58 %). V České republice o možnosti přenosu původců pneumonie z člověka na člověka vědělo jen 44 % dotázaných.

V ČR 28 % procent respondentů uvedlo, že je samotné zápal plic postihl. Mnoho dotázaných s touto zkušeností uvedlo, že nemoc byla ve skutečnosti mnohem horší, než by čekali.

Naprostá většina lidí považuje za nejefektivnější zbraň proti zápalu plic zdravý životní styl a nekuřáctví. Velká část lidí si ale nepřipouští, že zápal plic není omezen na chronické pacienty. Hodnotí jako pravdivý výrok, že „zápal plic neovlivňuje lidi, kteří jsou fit a zdraví”. Častěji se s tímto výrokem ztotožňovali čeští muži – ve 32 procentech, v porovnání s 22 procenty žen.

„Toto je bohužel mýtus, který se stále nedaří vykořenit. Rád bych pochválil ženy, které se o otázky zdraví evidentně více zajímají a častěji proto odpovídaly správně. Skutečnost je taková, že výskyt zápalu plic se zvyšuje s přibývajícím věkem. Může zasáhnout i šedesátníka, který aktivně sportuje a dodržuje zásady zdravého stravování,“ upozorňuje prof. Pazdiora. „Ve Velké Británii se očkování jako prevence proti zápalu plic aplikuje už desítky let, a tak není divu, že se tato forma ochrany vžila jako samozřejmá,“ uvedl Pazdiora.

O možnosti prevence zápalu plic prostřednictvím očkování proti pneumokokovým infekcím vědělo jen 17 procent oslovených Čechů (v porovnání se 49 procenty Britů). Nejhorší povědomí o této možnosti měli oslovení Francouzi (14 procent správných odpovědí).
„Klíčovou roli v budování povědomí o nemoci drží v ruce praktičtí lékaři. Ti by měli svým pacientům spadajícím do rizikových skupin problematiku vysvětlovat,“ zdůraznil prof. Pazdiora.

Co ukázal výzkum PneuVUE o Češích:

zapal plic

zápal plic

 Očkují se proti chřipce, na zápal plic zapomínají

Podobně jako chřipka i zápal plic se objevuje především v zimních měsících. Právě proti chřipce se u nás pravidelně (alespoň čtyřikrát za posledních pět let) nechává očkovat 13 % lidí nad 50 let.
„Je trochu paradoxní, že tento podíl je mnohem vyšší, než v případě očkování proti pneumokokovým infekcím. Přitom zápal plic, který tato bakterie často vyvolává, je 12krát častější příčinou úmrtí než chřipka,“
upozorňuje prof. Pazdiora.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 53 lidí

Mohlo by vás zajímat

Rakovina plic

Ještě na počátku minulého století byla rakovina plic poměrně vzácným onemocněním. Do středu veřejného zájmu se nemoc dostala díky širokému užívaní cigaret.

Nádory plic

Nádory vznikají v případech, kdy dělení buněk a růst tkání probíhají nekontrolovatelně. Nezhoubný, benigní nádor je poměrně dobře ohraničený, může působit obtíže svým zvětšením, tlakem na okolí, ale nedochází k rozšíření na vzdálená místa.

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce