I tehdy, když čekáte narození potomka, můžete cestovat letadlem . Podle doporučení Americké společnosti porodníků a gynekologů je létání bezpečné pro ženy až do devátého měsíce. Tedy pokud jsou ony i jejich plod zdravý.
Jste těhotná a chystáte se letos v létě na dovolenou do dalekých krajin? A bojíte se, jak jej snesete vy a vaše děťátko? Let jako takový by neměl těhotné ženě ani plodu nenarozeného dítěte uškodit. Podle doktorky Ivany Špálové z pražské motolské nemocnice všichni ženští lékaři následují doporučení amerických gynekologů a porodníků z roku 2001 a informují ženy o „limitu“ 36 týdnů. „Jestliže chce nastávající maminka letět v pozdějším termínu, musí mít u sebe vyškolený doprovod a také povolení lékaře,“ říká Anna Chmelíková z letecké společnosti British Airways. "V období mezi 28. a 36. týdnem těhotenství potřebují těhotné ženy potvrzení od lékaře a také se prokazují těhotenským průkazem," doplňuje Chmelíková.
I přesto, že cestování v těhotenství by mělo být pro většinu žen bezpečné, existují možná rizika. "Podmínky na palubě letadla, jako je například nízká vlhkost a změny tlaku, spojené s fyziologickými proměnami v organismu těhotné ženy, mohou mít vliv na plod. Těhotné ženy, u nichž hrozí potíže způsobené nedostatkem kyslíku, by jej proto měly v letadle dýchat více," píše se v doporučení amerických gynekologů. Posádka letadla by měla budoucím maminkám vyjít vstříc a pouštět tedy nad její sedadlo více vzduchu.
Lékaři zakazují létat ženám, které trpí vysokým tlakem, cukrovkou, hrozí u nich riziko potratu či které mají chorobu zvanou srpková anémie. Létat by neměly ani ženy, u nichž lékaři našli abnormality na plodu dítěte.
Vysokou důležitost přikládají lékaři tomu, aby se těhotné ženy při letu připoutaly ochrannými pásy a nechaly je zapnuté po celou dobu letu. „Nikdo nemůže přesně odhadnout, jak silné budou turbulence. A ty by mohly matce a jejímu dítěti velmi uškodit,“ varují američtí gynekologové.
Přidat nový komentář