Inzerce https://www.lekarna.cz/vse-za-99/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vse-za-99

Zimní rady pro diabetiky

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 841x )

V zimním období se každý člověk přizpůsobuje chladnějšímu a vlhčímu počasí. Diabetici si však musí dát pozor na spoustu dalších věcí. Co všechno je pro cukrovkáře důležité v zimě?

Dobrá rada
shutterstock.com

Sportovat, ale s rozumem

Pravidelný pohyb je důležitý pro všechny, pro diabetiky dvojnásob. Ovšem lidé s cukrovkou by se na sjezdovku nebo na výlet na běžkách raději neměli vydávat sami. Diabetik by také měl, obzvláště při sjezdovém lyžování a podobných aktivitách se zvýšeným rizikem úrazu, mít u sebe náramek nebo štítek oznamující, že trpí cukrovkou. V případě nehody má pro lékaře tato informace zásadní význam.

K chybám, kterým by se lidé při cukrovce měli vyvarovat, patří i to, že jdou sportovat nalačno. Pohybovou aktivitu by měli odložit i v případě aktuálního výkyvu hladiny krevního cukru. Je dobré si ji před výkonem změřit. Ovšem raději někde v teple, v mrazu nemusí glukometr fungovat správně.

Dostatečný přísun vitamínů

Prochlazení a nedostatek vitamínů činí člověka vnímavějšího k infekčním onemocněním. Nejlepším zdrojem vitamínů, zejména vitamínu C, je syrová zelenina a ovoce. Diabetici si však musí pohlídat obsah cukrů a přesně si zjistit, kolik mohou ovoce zkonzumovat. Tam, kde nelze zajistit dostatečný přísun vitamínů v potravě, přistupujeme k podávání vitamínových preparátů. Zde je však nutné zjistit jejich obsah cukru.
Na trhu jsou je k dispozici řada přípravků, které obsahují vysokou hladinu vitaminu C a jsou bez cukru. Je potřeba si ale hlídat spojení ’bez přidaného cukru’. Právě takto označené přípravky jsou pro diabetiky vhodné. Obsah cukrů se v nich pohybuje pod 0,5 gramů na 100 mililitrů.

Dávat pozor na správnou teplotu inzulínu

V létě škodí inzulínu příliš vysoké teploty, v zimě ho ohrožují ty nízké. Může dokonce zamrznout. V lednici se může inzulín uchovávat při teplotě plus pět až osm stupňů Celsia. Bez problémů vydrží, když ho lidé nosí při běžném užívání v kapse blízko těla, ohřeje se tak zhruba na 30 stupňů Celsia.

„Jestliže nosíte inzulín s sebou, měli byste ho ochránit proti mrazu, ideálně nějakým pouzdrem nebo termotaškou,“ říká Naďa Slavíková, edukační sestra z diabetologické ambulance.
 „Inzulín se smí skladovat do teploty minimálně plus dva stupně. Pokud zmrzne, můžete ho vyhodit – už totiž nebude účinkovat, což by mohlo diabetika nemile překvapit,“ varuje Naďa Slavíková. Doporučuje, aby se diabetici pořídili na inzulín termoobal, nebo použili malou termosku.

Další možností je mít inzulin pod bundou na těle, takto tělesná teplota zaručí, že inzulin nezmrzne. Toto opatření se týká zejména pacientů, kteří se léčí pomocí inzulinových per. Snazší to mají ti, kdo používají inzulinovou pumpu. Ta je zpravidla upevněna například za páskem kalhot, a tudíž je minimálně pod svrchním oblečením.

Před mrazem by měl podle diabetologů pacient chránit také glukometr a testovací proužky, které slouží k měření hladiny cukru v krvi. Nejlépe je nosit celou diavýbavu pod oblečením, přímo na těle.

Pozor na omzliny

„Syndrom diabetické nohy znamená, že pacienti nemají v noze potřebnou citlivost. Necítí tedy ani mráz a to, že vzniknou omrzliny. Bohužel to v jejich případě může mít fatální následky, totiž i amputaci,“ varuje Naďa Slavíková.

Nemocní s diabetickou nohou by tedy měli být velmi pozorní a každý den kontrolovat, zda jim na noze nevznikl nějaký otlak, neprojevuje se omrzlina, nebo nemají nohu příliš studenou.
 „Jakékoli potíže by měli konzultovat u svého diabetologa. Každopádně by měli chodit v teplých, dobře padnoucích botách, ve kterých jim nohy nepromrznou,“ uzavírá Naďa Slavíková. To samé ale platí i pro ruce – diabetici by bez pořádných rukavic neměli v takto extrémních mrazech vycházet.

Omrzlinami jsou nejvíc ohrožena vyčnívající místa těla a části vzdálenější od srdce, tedy prsty na rukou a nohou, ušní lalůčky či nos. Obecně i celý obličej, kde je kůže nejjemnější. Ve vysokých mrazech je vhodné si chránit obličej šálou a pokud možno ven nechodit, protože dříve či později každá vrstva začne propouštět chlad.

V mrazech by si člověk měl promazávat kůži mastnými krémy. Hydratační krémy jsou nevhodné, voda zhoršuje nepříznivý efekt chladu. Venku třeba při lyžování je vhodné "přimazávat" kůži krémem jednou za dvě hodiny, podobně jako jsou na to lidé zvyklí při ochraně před sluncem v létě.

Léčba omrzlin se liší podle stupně. Pokud jde jen o začervenání, tedy první stupeň, stačí krémy, které tlumí zánět a případně zmenší otok. Když jde o omrzlinu závažnější, kdy se utvořil "příškvar" a kůže odumírá, je nutno odumřelou část odstranit, zakrýt místo transplantátem a držet vše v čistém aseptickém prostředí. Léčba je dlouhodobá a má ji sledovat lékař.

Vyhýbat se infekcím

Pokud člověk trpí cukrovkou a nemá nemoc plně pod kontrolou, obranyschopnost jeho těla je automaticky snížená. Pravidelné kontroly dokážou odhalit vyšší hladinu cukru v krvi, na základě výsledků pak může člověk stanovit konkrétní opatření. Ideální hladina je od 4 do 5,6 mmol/litr krve, lehce zvýšená je do 7 mmol/litr, hodnota nad 7 mmol/litr je závažná. Jakmile je totiž cukr vyšší, organismus je náchylnější k jakékoliv infekci. Průběh každého infekčního onemocnění bývá u diabetiků delší obtížnější a mohou se rozvinout i závažné komplikace.

V rizikových obdobích je tedy nutné omezit pohyb v prostorech s velkou koncentrací lidí. Pokud musíte být v místnosti mezi větší skupinou lidí, pak krátce, ale intenzivně větrejte. Dodržujte hygienické návyky - pečlivě umývejte ruce, chraňte ústa a nos při kašli nebo kýchání.

Systematické otužování doplněné ještě očkováním proti chřipce nebo zápalu plic může výrazně zvýšit odolnost organismu proti nákazám, které v těžších případech mohou u diabetika skončit hospitalizací.

Velmi důležitý je dostatek spánku a relaxace, což činí organismus odolnější vůči nemocem. Vyhýbejte se dlouhodobé pracovní zátěži a stresu.

Zdroj: ocukrovce.cz

Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie .
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Diabetická neuropatie

Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.

Diabetická retinopatie

Jednou z komplikací cukrovky jej postižení sítnice. Právě diabetická retinopatie je jednou z hlavních příčin oslepnutí ve vyspělých zemních světa.

Poruchy potence u diabetiků

Sexuální život významně ovlivňuje kvalitu života většiny lidí, včetně nemocných s diabetem mellitem. Právě poruchy sexuálního života, poruchy potence patří mezi častě obtíže, kterých se diabetici obávají. Zatímco u žen se sexuální poruchy pozorují zřídka, dokonce není ani ovlivněna jejich plodnost. U mužů jsou sexuální poruchy mnohem častější.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce