Inzerce

Zvětšení nosní mandle

8. února 2017, Redakce Ordinace.cz   |   přečteno: 11934x

Nosní mandle za normálních okolností působí, spolu s mandlemi krčními, jako obrana organismu před infekcí. Opakovanými záněty se však nosní mandle zvětšuje a způsobuje řadu obtíží. Jediná možná léčba spočívá v chirurgickém zákroku.

foto: shutterstock.com
ORDINACE.cz DOPORUČUJE

V klenbě nosohltanu je umístěna adenoidní tkáň tvořící nosohltanovou mandli. Ta je společně s krčními mandlemi součástí tzv. hltanového lymfatického okruhu, do kterého dále patří i mandle jazykové a drobné ostrůvky lymfatických tkání na sliznici hltanu. Zdravá tkáň zajišťuje místní ochranu proti infekci. Zvyšuje odolnost organismu proti nákazám tím, že se podílí na tvorbě imunity výrobou lymfocytů. Zároveň udržuje normální vlhkost sliznice hltanu. Největší velikosti dosahuje v batolecím věku a pak ve věku 8 -10 let. Během puberty se začíná zmenšovat a do dospělosti mizí úplně. Ke zvětšení nosohltanové mandle dochází opakovanými infekty horních dýchacích cest (hlavně rýmy), alergiemi, vlivem špatného životního prostředí. Zvětšená nosní mandle - adenoidní vegetace - působí jako mechanická překážka v nosohltanu a zároveň jako zdroj infekce. Často je jednou z příčin zánětů středního ucha a nedoslýchavosti.

Příznaky zvětšení nosní mandle

 • Ucpaný nos - dítě je nuceno dýchat otevřenými ústy, vzniká typický výraz tváře takových dětí „facies adenoidea“ (pootevřená ústa, usilovné, hlasité dýchání, pokleslá dolní čelist, někdy až „vykulené“ oči)
 • Dýchání otevřenými ústy - vede k suchosti v ústech, zápachu z úst, častějším zánětům patrových mandlí, častější zánětům hltanu a průdušek
 • Opakované infekce horních i dolních dýchacích cest
 • Opakované záněty středního ucha
 • Nedoslýchavost, opakované bolesti a výtoky z ucha
 • Porucha komunikace pro nedoslýchavost a nesoustředěnost. S tím může souviset i neprospívání ve škole a následné psychické problémy dítěte.
 • Noční chrápání až s přestávkami v dýchání (apnoe), neklidný spánek - vede k nevyspání, větší únavnosti dítěte, bývá větší agresivita u dětí, bolesti hlavy, neprospívání
 • Huhňavá řeč
 • Pokašlávání, zejména po ulehnutí ke spaní
 • Plochý hrudník - povrchní, mělké nadechování a vydechování ústy vede k nedostatečnému rozvinování hrudního koše při dýchání. Tento fenomén, hlavně u dětí ve věku 8-10 let, může vést k deformitám hrudníku (plochý hrudník) i páteře. To může mít vliv i na činnost srdce (poruchy srdečního rytmu, poruchy krevního tlaku apod.)
 • Noční pomočování u dětí - díky neklidnému spánku, kdy se dítě z důvodu chrápání a apnoe může opakovaně „probudit“ (i když zdánlivě spí dále) a následně znovu upadne do iniciální, tvrdé fáze spánkového rytmu, ze které se na vyčurání většina dětí nedokáže probudit a pomočí se.

Uvedené příznaky se nemusí vyskytovat všechny, ale i kombinace některých stačí na určení diagnózy. Proto při jejich přítomnosti je vhodné navštívit ORL lékaře.

ORL vyšetření

Začíná podrobnou anamnesou - rozhovorem s rodiči, který vede ke zjišťování výše uvedených příznaků a jejich upřesňování. Následuje vysvětlení dalšího postupu, rozsahu a způsobu vyšetření dítěte. Vyšetření není pro dítě nikterak nepříjemné, bolestivé ani stresující.

Standardně se vyšetřuje nos, hltan, uši a na závěr samotný nosohltan s AV.

Nosohltanová mandle v nosohltanu se vyšetřuje dvěma způsoby:

 • Postrinoskopicky - přes ústa, pomocí malého zrcátka zavedeného do nosohltanové branky.  Toto vyšetření většinou stačí k základnímu přehledu v nosohltanu, ke stanovení velikosti AV a jejího charakteru
 • Endoskopicky - zavedení tenkého endoskopu (optiky) do nosu dítěte. Nosní dutina se předtím připraví anemizačním roztokem s lokálním anestetikem - po kterém dojde k zpřehlednění nosu a umrtvení nosních sliznic. Toto vyšetření je mnohem přesnější než vyšetření zrcátkem.

Závěrem ORL specialista doporučí řešení.

Léčba zvětšených nosních mandlí

Nejlepší možností, jak odstranit zvětšené nosní mandle, je chirurgický výkon. Jde o výkon běžný. U pacienta v anestezii lékař pomocí kyrety odstraní nosní mandle.

Tato operace je v dětském věku velmi častá a při správné diagnose a přítomnosti výše uvedených příznaků i zcela oprávněná, na rozdíl od odstraňování krčních mandlí tzv. tonzilektomie. Krční mandle plní důležitou roli v obranyschopnosti organismu a odstraňují se jen v přísně vymezených a řídkých případech, jako jsou abscesy v okolí mandlí, druhotná onemocnění ledvin, srdce nebo kloubů.

Zdroj: zdravi.euro.cz, www.orljh.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Inzerce
loading...
Inzerce
Nové články emailem
Anketa
Chodíte naboso?
Zatím hlasovalo 63 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
 • 2xs (Jaky je rozdil mezi Aspirinem a Acylpirinem) 23. srpna 2019, 09:10:11

  Rozdíl je téměř jen v ceně. Účinná látka stejná. Pokud někdo tvrdí, že Aspirin… Diskutovat

 • 2xs (Jaky je rozdil mezi Aspirinem a Acylpirinem) 23. srpna 2019, 09:20:06

  Je to v zásadě nemožné... protože Acylpirin a Aspirin mají stejnou účinnou látku. To, že… Diskutovat

 • Jana (Citalec a Neurol-zkušenosti s užíváním) 23. srpna 2019, 12:41:19

  Ahoj holky Eli tak držím palečky at ti to dobře dopadne. Kati aj ty úzkosti přejdu. Já si… Diskutovat

Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.