Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Zvětšení nosní mandle

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 18974x )

Nosní mandle za normálních okolností působí, spolu s mandlemi krčními, jako obrana organismu před infekcí. Opakovanými záněty se však nosní mandle zvětšuje a způsobuje řadu obtíží. Jediná možná léčba spočívá v chirurgickém zákroku.

shutterstock.com

V klenbě nosohltanu je umístěna adenoidní tkáň tvořící nosohltanovou mandli. Ta je společně s krčními mandlemi součástí tzv. hltanového lymfatického okruhu, do kterého dále patří i mandle jazykové a drobné ostrůvky lymfatických tkání na sliznici hltanu. Zdravá tkáň zajišťuje místní ochranu proti infekci. Zvyšuje odolnost organismu proti nákazám tím, že se podílí na tvorbě imunity výrobou lymfocytů. Zároveň udržuje normální vlhkost sliznice hltanu. Největší velikosti dosahuje v batolecím věku a pak ve věku 8 -10 let. Během puberty se začíná zmenšovat a do dospělosti mizí úplně. Ke zvětšení nosohltanové mandle dochází opakovanými infekty horních dýchacích cest (hlavně rýmy), alergiemi, vlivem špatného životního prostředí. Zvětšená nosní mandle - adenoidní vegetace - působí jako mechanická překážka v nosohltanu a zároveň jako zdroj infekce. Často je jednou z příčin zánětů středního ucha a nedoslýchavosti.

Příznaky zvětšení nosní mandle

 • Ucpaný nos - dítě je nuceno dýchat otevřenými ústy, vzniká typický výraz tváře takových dětí „facies adenoidea“ (pootevřená ústa, usilovné, hlasité dýchání, pokleslá dolní čelist, někdy až „vykulené“ oči)
 • Dýchání otevřenými ústy - vede k suchosti v ústech, zápachu z úst, častějším zánětům patrových mandlí, častější zánětům hltanu a průdušek
 • Opakované infekce horních i dolních dýchacích cest
 • Opakované záněty středního ucha
 • Nedoslýchavost, opakované bolesti a výtoky z ucha
 • Porucha komunikace pro nedoslýchavost a nesoustředěnost. S tím může souviset i neprospívání ve škole a následné psychické problémy dítěte.
 • Noční chrápání až s přestávkami v dýchání (apnoe), neklidný spánek - vede k nevyspání, větší únavnosti dítěte, bývá větší agresivita u dětí, bolesti hlavy, neprospívání
 • Huhňavá řeč
 • Pokašlávání, zejména po ulehnutí ke spaní
 • Plochý hrudník - povrchní, mělké nadechování a vydechování ústy vede k nedostatečnému rozvinování hrudního koše při dýchání. Tento fenomén, hlavně u dětí ve věku 8-10 let, může vést k deformitám hrudníku (plochý hrudník) i páteře. To může mít vliv i na činnost srdce (poruchy srdečního rytmu, poruchy krevního tlaku apod.)
 • Noční pomočování u dětí - díky neklidnému spánku, kdy se dítě z důvodu chrápání a apnoe může opakovaně „probudit“ (i když zdánlivě spí dále) a následně znovu upadne do iniciální, tvrdé fáze spánkového rytmu, ze které se na vyčurání většina dětí nedokáže probudit a pomočí se.

Uvedené příznaky se nemusí vyskytovat všechny, ale i kombinace některých stačí na určení diagnózy. Proto při jejich přítomnosti je vhodné navštívit ORL lékaře.

ORL vyšetření

Začíná podrobnou anamnesou - rozhovorem s rodiči, který vede ke zjišťování výše uvedených příznaků a jejich upřesňování. Následuje vysvětlení dalšího postupu, rozsahu a způsobu vyšetření dítěte. Vyšetření není pro dítě nikterak nepříjemné, bolestivé ani stresující.

Standardně se vyšetřuje nos, hltan, uši a na závěr samotný nosohltan s AV.

Nosohltanová mandle v nosohltanu se vyšetřuje dvěma způsoby:

 • Postrinoskopicky - přes ústa, pomocí malého zrcátka zavedeného do nosohltanové branky.  Toto vyšetření většinou stačí k základnímu přehledu v nosohltanu, ke stanovení velikosti AV a jejího charakteru
 • Endoskopicky - zavedení tenkého endoskopu (optiky) do nosu dítěte. Nosní dutina se předtím připraví anemizačním roztokem s lokálním anestetikem - po kterém dojde k zpřehlednění nosu a umrtvení nosních sliznic. Toto vyšetření je mnohem přesnější než vyšetření zrcátkem.

Závěrem ORL specialista doporučí řešení.

Léčba zvětšených nosních mandlí

Nejlepší možností, jak odstranit zvětšené nosní mandle, je chirurgický výkon. Jde o výkon běžný. U pacienta v anestezii lékař pomocí kyrety odstraní nosní mandle.

Tato operace je v dětském věku velmi častá a při správné diagnose a přítomnosti výše uvedených příznaků i zcela oprávněná, na rozdíl od odstraňování krčních mandlí tzv. tonzilektomie. Krční mandle plní důležitou roli v obranyschopnosti organismu a odstraňují se jen v přísně vymezených a řídkých případech, jako jsou abscesy v okolí mandlí, druhotná onemocnění ledvin, srdce nebo kloubů.

Zdroj: zdravi.euro.cz, www.orljh.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/opalovaci-prostredky/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=opalovaci-prostredky

Anketní otázka

Podle čeho se rozhodujete při výběru matrace?

Zatím hlasovalo 55 lidí

Mohlo by vás zajímat

Tuberkulóza a nemoci plic

as. MUDr. Alena Slováková,Klinika tuberkulózy a respiračních nemocí, 17. ledna 2002

Nádory plic

Nádory vznikají v případech, kdy dělení buněk a růst tkání probíhají nekontrolovatelně. Nezhoubný, benigní nádor je poměrně dobře ohraničený, může působit obtíže svým zvětšením, tlakem na okolí, ale nedochází k rozšíření na vzdálená místa.

Zápal plic - Pneumonie

Jedná se o zánětlivé onemocnění plic nejčastěji infekčního původu.

Zápal plic - pneumonie

Zápal plic je zánětem plicní tkáně. Podle místa postižení plicní tkáně se projeví jako pneumonie (zánět v nejdrobnějších strukturách, podstatných pro dýchání - plicních sklípcích), bronchopneumonie, (drobné, ale nikoli nejmenší struktury dýchacích cest, průdušinky a tkáně přiléhající) a intersticiální pneumonie, (zánět ve vmezeřeném vazivu ve kterém probíhají cévy.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce