Úžeh, úpal, angína, nebo nemocné srdce? Jak poznat, že jsou lidé pouze přehřátí kvůli horku, nebo že už jim hrozí srdeční kolaps? Podle kardiologů je v létě nebezpečná především kombinace horkého a vlhkého prostředí. Tehdy se infarkt nevyhýbá ani dosud zdravým lidem. Podle předsedy českých kardiologů prof. MUDr. Aleše Linharta, DrSc., o sobě nemocné srdce v létě dává vědět čtyřmi nejčastějšími způsoby.
Bolest na hrudi je jedním typických znaků závažného onemocnění srdce nebo plic. Může být různého charakteru: tlaková, řezavá, ostrá, bodavá, tupá, vystřelující do různých míst. Může být spojena s dušností, zpocením, nepravidelným srdečním rytmem či mdlobou. Někdy může bolest na hrudi signalizovat také nějaký problém v zažívacím ústrojí, infekci nebo potíže s páteří.
Máte tlakovou či svíravou bolest za prsní kostí, která vystřeluje do krku, zad, nebo končetin?
Ne | odpovědět znovuZadýchal(a) jste se nebo máte pocit dušnosti?
Ano | odpovědět znovuByl(a) jste v nedávné době operován(a), nebo jste dlouhodobě ležící osoba, jste po úraze, nebo jste v nedávné době prodělal(a) hluboký zánět žil na dolních končetinách?
Ne | odpovědět znovuMáte teplotu více než 38°C a kašlete?
Ne | odpovědět znovu
Možným důvodem Vaší dušnosti a bolesti na hrudi by mohla být kolabovaná plíce (pneumothorax). Plíce jsou uloženy v dutině, ve které je za normálních okolností podtlak, což plíci pomahá udržet tvar a nekolabovat. Spontánně nebo například úrazem či vlivem zánětu může dojít k porušení celistvosti této dutiny a vyrovnání tlaků mezi dutinou a okolím. Plíce již není držena podtlakem a zkolabuje, čímž je vyřazena z dýchání.
U některých typů kolapsu (ventilový pneumothorax) může docházet k trvalému nasávání vzduchu do pohrudniční dutiny a utlačování i zdravé plíce a srdce vznikajícím přetlakem. Jedná se o život ohrožující stav, proto při pneumothoraxu ihned zavolejte lékaře. Léčba nekomplikovaných pneumothoraxů spočívá v zachování klidu, někdy lékaři tlumí bolest, stav se upraví do několika dnů. U ventilového pneumothoraxu se však musí odstranit nasátý vzduch z pohrudniční dutiny nejčastěji trubičkou vsunutou mezi žebra. Pak již léčba probíhá stejně.