Dětské nemoci jsou nevyhnutelnou součástí života dětí a rodičů. Zatímco některé jsou poměrně neškodné a lze je zvládnout doma, jiné mohou vyžadovat odbornou lékařskou péči. Je proto důležité vědět, jaké příznaky sledovat a kdy je vhodné navštívit lékaře.
Příčinou chrapotu či ztráty hlasu bývá ve většině případů zánět hrtanu (laryngitida). Hlas se tvoří na hlasivkových vazech (hlasivkách), které se proudem vzduchu rozechvívají a vytváří základní tón. Ten je pak modifikován v mluvidlech (polohou měkkého patra, jazyka, dásní, zubů a rtů).
Při zánětu hlasivky otečou, čímž se omezí jejich pohyb, a hlas se nemůže tvořit. Příčin zánětu hrtanu a hlasivek může být mnoho, většina z nich je běžná, v některých případech při delétrvajícím či často se opakujícím chrapotu či ztrátě hlasu může jít o velmi závažná onemocnění, jejichž včasná diagnóza je nezbytná. V následujícím schématu se pokuste příčinu svých obtíží určit.
Začal(a) jste chraptět náhle během posledních dnů?
Ano | odpovědět znovuMáte nebo jste měl(a) v nedávné době nachlazení, rýmu, bolest v krku či kašel?
Ne | odpovědět znovuByl(a) jste v situaci, kdy jste musel(a) svůj hlas přepínat a křičet, nebo ho používat výrazně více, než za běžných okolností?
Ne | odpovědět znovuVyskytoval jste se v prostředí, které mohlo Váš krk podráždit? (zakouřené prostory, prašná místa, extrémně teplý a suchý nebo naopak mrazivý vzduch)?
Ano | odpovědět znovu
Chemická nebo termická iritace může Vaše obtíže způsobit. Doporučení, jak tento stav vyléčit, si přečtěte v kapitole léčba laryngitidy a zánětu hlasivek .