Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Zarudnutí očí aneb co dělat, když oko zrudne?

( Redakce Ordinace.cz | přečteno: 2481x )

Zarudnutí očí má mnoho příčin – většinou se jedná o podráždění, které během pár dní samo odezní. Může jít ale i o signál vážnějšího onemocnění oka, kdy je třeba navštívit očního lékaře.

shutterstock.com

Nejčastější příčiny zarudnutí očí

Zarudnutí očí bývá poměrně běžné. Častěji se s ním potýkají alergici, kuřáci, lidé pracující v klimatizovaných kancelářích nebo nositelé kontaktních čoček. Zarudnutí očí je způsobeno zvýšeným prokrvením cév spojivky, případně může být oko červené z důvodu prasknutí těchto cév.
„Příčinou je narušení povrchu spojivky nebo rohovky nejčastěji zánětem. Ten může být jak infekční, tedy zapříčiněný viry, bakteriemi či plísněmi, tak i neinfekční, například v důsledku alergie. Zarudnutí oka se často objevuje i při syndromu suchého oka, který je typický pro lidi pracující často na počítači. Dalšími příčinami zarudlého oka je mechanické poškození oka při úrazech, podráždění očí kouřem, prachem nebo chemikáliemi. Červené oko je přítomné i při glaukomovém záchvatu, kdy je zvýšen nitrooční tlak. K prasknutí cévek spojivky může docházet u pacientů, kteří se léčí s vysokým krevním tlakem nebo užívají léky na ředění krve. U lidí, kteří mají cévy náchylnější k prasknutí, mohou cévky popraskat i při silnějším zakašlání nebo kýchnutí. U dětí mohou být zarudlé oči projevem nekorigované nebo špatně korigované refrakční vady,“ vyjmenoval Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Kdy navštívit očního lékaře

Při zčervenání bělma není důvod panikařit, zpravidla samo odezní. V některých případech ale může doprovázet jiné, závažnější onemocnění.
„Zarudnutí očí signalizuje problém samotného oka - nejčastěji zánět, který ale může být i projevem jiného onemocnění organismu, například autoimunitního onemocnění, jako je revmatoidní artritida, Bechtěrevova choroba, lupus nebo onemocnění štítné žlázy. Dále může červené oko signalizovat zvýšení nitroočního tlaku u zeleného zákalu. Pouhé podráždění oka obvykle vymizí za jeden až dva dny. Hojení lze podpořit například kapáním umělých slz. Očního lékaře je vhodné navštívit, pokud se stav ani po dvou až třech dnech nezlepšuje, případně se zhoršuje nebo jsou přítomny další příznaky - sekrece z oka, bolest, svědění, řezání očí nebo světloplachost,“ popsala Zuzana Koželová, lékařka oční kliniky Gemini.

Jak očím ulevit

Jako první pomoc je možné sáhnout po volně prodejných očních kapkách.
„Pokud si je člověk vědom, že se mu do oka dostal prach či nečistoty, doporučuje se jej vypláchnout čistou vodou a kapat volně prodejné oční kapky proti zánětům. Pokud zarudnutí vzniklo bez zjevné příčiny, pak lze kapat protizánětlivé kapky do očí, případně umělé slzy. Pokud jsou přítomny další příznaky, je vhodné navštívit očního lékaře,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Zdroj: gemini.cz

banner_ks_poradna.jpg
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Využití laseru v očním lékařství

Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.

Odchlípení, čili amoce sítnice

Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.

Šedý zákal čili katarakta

Šedý zákal, odborně nazývaný katarakta, je onemocnění, při kterém dochází v důsledku degenerativních změn v oční čočce ke snížení její průchodnosti pro světelné paprsky a tím ke zhoršení její průhlednosti.

Šilhání

Šilhání je porucha, při které postavení očí není paralelní, ale oči se buď sbíhají k sobě nebo rozbíhají od sebe. Přesnější, ale poněkud méně srozumitelná definice říká, že při sledování určitého bodu se osy očních bulbů neprotínají v tomto bodě.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce