Inzerce

Elektrokardiogram (EKG)

4. května 2007, MUDr. Pavel Mokrý   |   přečteno: 6817x

foto: shutterstock.com

Co to je EKG?

Elektrokardiogram je vyšetřovací metoda, která zaznamenává elektrickou činnost srdce. Každý stah srdečního svalu je doprovázen vznikem slabého elektrického napětí, které se ze srdce šíří až na povrch těla. Toto slabé elektrické napětí (řádově v milivoltech) je možno snímat kovovými elektrodami přiloženými na kůži a po zesílení v ekg přístroji je zapisovat na papír. Nejčastěji se používá deseti elektrod připevněných na hrudník a končetiny, s jejichž pomocí se zaznamenává tzv. dvanáctisvodový zápis. Rozložení elektrod po těle umožní "pohled" na srdce z různých stran.

Kdy se provádí vyšetření EKG a co lze z EKG záznamu poznat?

Záznam EKG se často provádí v rámci preventivních a předoperačních vyšetření k vyloučení přítomnosti srdečního onemocnění. EKG je nezbytné při diagnostice a sledování efektu léčby všech onemocnění srdce a krevního oběhu. Podává cenné informace při určování příčin poruch srdečního rytmu, z EKG záznamu lze rozpoznat projevy nedostatečného zásobení srdečního svalu kyslíkem -- tzv. ischémii. Záznam EKG je nezbytný při rozhodování o způsobu léčby akutních forem ischemické choroby srdeční - infarktu myokardu či nestabilní anginy pectoris.

Záznam EKG během velké fyzické zátěže (např. při jízdě na rotopedu) může odhalit stupeň nedostatečného zásobení srdečního svalu, toto vyšetření se nazývá bicyklová ergometrie či zátěžové EKG.

EKG lze též snímat během běžných denních činností pomocí miniaturního EKG snímače, který nosí pacient během sledovacího období sebou. Toto vyšetření se nazývá "24-hodinové monitorování EKG podle Holtera" a přináší cenné informace především o poruchách srdečního rytmu.

Nepřetržité snímání EKG prostřednictvím monitoru se provádí u ohrožených pacientů na jednotkách intenzivní péče či během operace k časnému odhalení poruch srdeční činnosti.

Je nutno však dodat, že normální klidový ekg záznam kompletně nevylučuje přítomnost závažného srdečního onemocnění (jako například u velmi časného stadia infarktu myokardu).

Jak se provází vyšetření EKG?

Toto vyšetření je zcela nebolestivé, trvá obvykle méně než deset minut, provádí se vleže. Je nutno odložit oděv z horní poloviny těla a eventuelně punčochy. Na hrudník a končetiny sestra připevní elektrody. K zlepšení kontaktu elektrod a kůže se používá průsvitný gel. Během záznamu je vyšetřovaný požádán, aby ležel klidně a nemluvil.

autor: MUDr. Pavel Mokrý

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Přidat nový komentář

 Neradi počítáte? Přihlášení uživatelé nemusí.

 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Jaké je vaše novoroční předsevzetí?
Zatím hlasovalo 362 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • JménoLenka (ElektroMyoGrafie neboli EMG) 15. ledna 2018, 15:56:50

    A to jste jeste nebyl na to tretim vysetreni kdy do vas zapichnou tlustou jehlu do svalu ma do… Diskutovat

  • Petr (Rivotril) 14. ledna 2018, 16:23:44

    Petro, dekuji za nabidnute moznosti. Ja uz vyzkousel snad vse. Doktor mi rekl, ze jsem na leky… Diskutovat

  • Domi (Průjem a bolesti břich) 16. ledna 2018, 21:53:32

    Dobrý den, už 3 dny mě bolí žaludek a okolo pupiku. Pořád mi v něm kručí mám lehčí… Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.