Inzerce

Patnáctiletý Tomáš: Arytmie mne nedostala!

12. října 2010, Renata Vyšínová   |   přečteno: 13818x

Koho by napadlo, že může mít patnáctiletý kluk problémy se srdcem – zvlášť, když jako sportovec absolvuje i extrémně těžké závody, včetně těch na horských kolech. V případě Tomáše byla velká náhoda, že se vůbec včas přišlo na to, že ho může kdykoli zabít srdeční arytmie! Za život tedy vděčí odborníkům z Kliniky sportovní medicíny.

foto: shutterstock.com

Tomáš, závodník na horském kole, 15 let

Tomáš často absolvuje i velmi extrémní závody, například na horských kolech. V patnácti letech je plný energie a nikdy neměl žádné zdravotní problémy.

Potíže

On, ani nikdo jiný, neměl o jeho skryté srdeční vadě tušení. Právě proto ho mohla kdykoli zabít!

Vyšetření a diagnóza

"V rámci preventivní kontroly u sportovců jsme Tomášovi provedli pár testů," popisuje průběh vyšetření MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny. "Poslechový nález na srdci i plicích byl normální, nic nesvědčilo pro jakékoli srdeční onemocnění. Přesto jsme udělali ještě EKG. Při EKG náhodně zjištěna delta vlna – abnormalita svědčící pro abnormální elektrický převod ze síní na komory, jehož důsledkem bývají velmi závažné srdeční arytmie, velmi často smrtelné – WPW syndrom. Onemocnění je charakterizované přídatnou elektrickou dráhou v srdci, kterou v určitých situacích mohou být vedeny elektrické impulsy, čímž může dojít k arytmiím s velmi rychlou činností-tepovou frekvencí komor," vysvětluje MUDr. Gocal. Právě tato porucha mohla Tomáše kdykoli zabít! "V případě vyčerpání při extrémní zátěži dochází často k výrazným výkyvům krevních iontů jako je sodík, draslík, magnesium a další, v této chvíli, pokud se tato arytmie objeví, existuje vysoké riziko, že se přemění v arytmii výrazně závažnější, která může být příčinou náhlé smrti sportovce jinak zcela zdravého," varuje MUDr.Gocal.

Doporučení a léčba

"Klienta a jeho rodiče jsme s výsledky testů seznámili a vysvětlili jsme jim, jaká rizika mohou nastat. Doporučili jsme Tomášovi třítýdenní pauzu ve sportování a následné tzv. elektrofyziologické vyšetření v kardiocentru, kterým se tato příslušná dráha vyhledala a pak byla zničena radiofrekvenční ablací."

Komentář lékaře

"Prognóza Tomáše je velmi optimistická: dlouhý a arytmií neomezovaný život! Pokud bychom ale na poruchu nepřišli, mnohonásobně by se zvýšila pravděpodobnost smrti při zátěži!," tvrdí MUDr. Gocal.

Jak je na tom Tomáš nyní?

Vzhledem, k tomu, že porucha byla odstraněna, může Tomáš dále sportovat bez jakýchkoli omezení. Bylo mu doporučeno, aby zůstal trvale pod kontrolou specialistů v kardiocentru. "Závažné arytmie ho již neohrožují, je tedy zdráv a bez rizika," uzavírá MUDr. Radan Gocal, ředitel Kliniky sportovní medicíny.

autor: Renata Vyšínová , ordinace.cz

Inzerce
Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Potřebujete se poradit s lékařem o svém zdravotních stavu? Jeho odpověď obdržíte do 3 pracovních dnů. Napsat lékaři

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Vyhledat lékaře
Vyhledat zdravotnické zařízení
Druh zařízení:
Co nejblíže k:
Diskuse k článku
honza

Hovvno. Nic mu nebylo. Potrebovali jenom vydelat prachy a von to vodssral!

Reagovatpoděkovatnahlásit

9. srpna 2011, 12:51:10


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.
Přidat nový komentář
 [ pravidla diskuse ]
Inzerce
loading...
Nové články emailem
Anketa
Kterých zdravotních problémů se v létě bojíte nejvíce?
Zatím hlasovalo 1188 lidí.
Inzerce
Inzerce
Inzerce
Aktuální diskuse
  • Adam (Impotence) 18. července 2018, 13:17:28

    Prikladam seznam 7 bylin na podporu prokrveni penisu a tedy i zpevneni erekce.. Vetsinu z nich… Diskutovat

  • Hanča (Menopauza) 16. července 2018, 11:38:26

    Já tedy na přírodní přípravky nedám dopustit. Začala jsem ze zoufalství zobat Menox 45 a… Diskutovat

  • Dominik (bolesti kloubu) 16. července 2018, 22:55:34

    To nezabírá, lepší máš TripleBlend, to vždy pomáhá Diskutovat

Napsali jste nám

Děkujeme Vám za všechny dotazy a připomínky.
Vaše redakce

Naši partneři
Inzerce
Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.