Inzerce https://www.lekarna.cz/doprava-zdarma/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=doprava-zdarma

Hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)

(prim. MUDr. Petr Sucharda CSc. | přečteno: 31632x )

Porucha funkce štítné žlázy je velmi častým problémem.

shutterstock.com

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.

K nadměrné tvorbě hormonů štítné žlázy dochází z různých důvodů:

1. Štítná žláza je nucena ke zvýšené činnosti abnormálními protilátkami, které napodobují řídící hormon štítné žlázy (tyreostimulační hormon), vytvářený v podvěsku mozkovém (hypofýze). Takto vzniká známá Basedowova nemoc, provázená typickými příznaky hypertyreózy: bušením srdce, neklidem, nespavostí, většinou hubnutím, někdy pocením a v některých případech vypoulením a zvýšeným leskem očí. Diagnózu je možno stanovit na základě ultrazvukového vyšetření (viz sonografie), potvrdí ji stanovení hormonu ve vzorku krve. Neléčená hypertyreóza ohrožuje především srdce, léčení je v zásadě chirurgickým odstraněním žlázy po zklidnění léky (tyreostatiky), místo operace je možno podat radioaktivní izotop jodu, který způsobí postupný zánik tkáně. V obou případech je poté nutno zahájit podávání hormonů štítné žlázy (viz hypotyreóza) a pacienti musí zůstat ve sledování lékaře.

2. Ve štítné žláze může vzniknout ohraničené ložisko, které vytváří zvýšené množství hormonů bez ohledu na potřebu organizmu (autonomní, tzv. horký uzel). K diagnóze je opět zapotřebí ultrazvukové vyšetření, doplněné o cílenou punkci tenkou jehlou k přesnému určení charakteru uzle. Ve vhodných případech je možno odstranit jen postižený ze dvou laloků žlázy a ušetřit pacientovi nutnost hormonální substituce. Není-li možná operace, je třeba zvýšenou funkci tlumit tyreostatiky.

3. Také některé typy zánětů štítné žlázy (autoimunní, lymfocytární tyreoiditidy) jsou přechodně provázeny zvýšenou činností žlázy. Zde je na místě sledování, protože funkce se buď upraví, nebo přejde do hypotyreózy.

Závěrem je nutno upozornit, že nejčastějším onemocněním štítné žlázy je její zvětšení (struma). Ta může být provázena změněnou funkcí štítné žlázy, ale většinou je hladina hormonů v krvi normální. Rozhodně neplatí, že čím větší štítná žláza, tím více hormonů v ní vzniká.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
mirek
1x

dobrý den, přečetl jsem si článek a velmi mě zaujal, nevím však, jestli přesně můžu říct, že nemocí trpím. je mi 17 let a vždy jsem měl problémy s nabráním váhy. asi před rokem jsem si začal kupovat doplňky stravy(proteiny apod.) a přestože jsem nejlehčí člen rodiny( vážim na 185cm asi 64kg), snědl jsem denně nejvíce. do toho všeho jsem intenzivně posiloval a kamarád, který začínal stejně jako já a jedl ve směs všechno stejně jako já. nabral za půl roku před dvojnásobek toho, co já. protože jsem nevydržel platit si doplňky a posilovnu pořád sám, přestal jsem s tím a za 3 měsíce jsem težko nabraných 7,8 kilo zase shodil. může se jednat o problém zmíněný v článku? nejsem si jistý, jestli všechny příznaky nemoci mám, ale v několika bodech se shoduji: trpím atopickým exzémem a neustálým horkem. přijde mi také že často trpím průjmy. Myslíte si, že návštěva doktora pomůže? co bych mu měl říct, aby mi pomohl?


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Mohlo by vás zajímat

Hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy)

Štítná žláza je žláza s vnitřní sekrecí, která vytváří a do krve vydává hormony - tyroxin a trijodotyronin - regulující intenzitu látkové přeměny a ovlivňující vývoj organizmu včetně vývoje mozku. Nemocní s onemocněním štítné žlázy jsou nejčastějšími návštěvníky endokrinologických ambulancí.

Výpad vlasů

Latinsky defluvium, allopecie. Jedná se o příznak nesourodé skupiny chorob se společným rysem, výpadem vlasů a různými příčinami.

Proč nám vypadávají vlasy?

Zajímá Vás, proč nám padají vlasy? Pak právě pro Vás jsou určeny i následující informace...

Kdo je ohrožen nedostatkem vitaminů a minerálů?

Za normálních okolností zajistí všechny potřebné živiny dostatečně pestrá strava. Existují však lidé, u nichž příjem vitaminů a minerálních látek ve stravě dostačující není. Jsou to zejména ženy a děti v některých fázích života, senioři, lidé držící redukční dietu, někteří chronicky nemocní a také kuřáci.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce