Jedním z faktorů, který hraje roli v prevenci osteoporózy, je výživa. Chceme-li omezit riziko vzniku této choroby, nebo zpomalit její průběh, musí naše strava obsahovat nejenom dostatek vápníku, ale i dalších látek, důležitých pro zdravé kosti.
Člověk tvoří kostní hmotu do zhruba 30 let. Tělo proto potřebuje mít dostatek pohybu i patřičnéživiny. „Strava by měla být pestrá, měla by odpovídat běžným zásadám zdravé výživy. Rozhodně by měla obsahovat mléčné výrobky. Batolata mají vypít alespoň půl litru mléka denně, stejně tak předškolní děti. Později není zcela nezbytné pít přímo mléko, starší školáci a adolescenti je ne vždy vyhledávají. Je však nutné jíst každý den sýry - nejlépe tvrdé a také jogurty. Je známo, že mléko a mléčné výrobky se podílejí z 50 procent na celkovém přívodu vápníku do organismu potravou,“ říká Milan Bayer z Kliniky dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Každý člověk má podle slov odborníka geneticky předurčeno, jaké množství kostní hmoty si je schopen vytvořit. Jakékoli poruchy v příjmu a nebo zpracování živin, poruchy metabolismu vitamínu D, nemoci žláz s vnitřní sekrecí a nedostatek přiměřené fyzické aktivity, „normální“ vývoj kostní hmoty ohrožuje.
„Drtivá většina dětí nemocných osteoporózou má nějaké chronické onemocnění, které přímo či nepřímo, například kvůli negativnímu vlivu některých potřebných léků, může růst kostní hmoty nepříznivě ovlivnit,“ vysvětluje Milan Bayer. Pokud má tedy dítě nějakou chronickou nemoc, je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem, zda nemůže mít nepříznivý vliv i v této oblasti vývoje.
Negativní podíl na vývoj kostí může mít i pití nevhodných nápojů, které jsou syceny oxidem uhličitým a obsahují větší množství fosfátů a cukrů, tedy nápoje typu kola. Jejich nadměrné pití může vést k poklesu hustoty kostního minerálu a k častějším zlomeninám, jak je doloženo v řadě studií. Děti je ale často vyžadují, jsou bez problémů dostupné a tím spíše pak nezatouží po pití mléka.
Automaty s nevhodnými nápoji jsou téměř všude – ve školách, ale i v nemocnicích. Jejich vysoké spotřebě napomáhá i cílená reklama. Nezbývá tedy, než aby rodiče dětem vysvětlili, co je pro ně vhodné, a hlavně aby jim šli příkladem. Dětem se doporučuje pít vodu, ovocné džusy, neslazené limonády a samozřejmě mléčné koktejly.
Přidat nový komentář